Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan yeni deprem yönetmeliği hakkında açıklama

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Jeoloji Mühendisleri Odası, yeni yayınlanan deprem yönetmeliği hakkında bir basın açıklaması yayınladı.

Jeoloji Mühendisleri Odası'ndan yeni deprem yönetmeliği hakkında açıklama

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Jeoloji Mühendisleri Odası, yeni yayınlanan deprem yönetmeliği hakkında bir basın açıklaması yayınladı. Açıklamalarda şu ifadelere yer verildi.
 

Bugün Resmi Gazetede yayınlanan “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Tasarım Gözetimi Ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Tebliğ’ ile Van- Erçiş Çelebibağ mahallesinde, yani kırsal kesimde yaşayan bir yurttaşımızın yapacağı tek katlı konut veya samanlık yapısı ile İstanbul –Şişli’de yapılacak 100-150 katlı gökdelen inşaatının “gözetim ve kontrolü”nü aynı esaslar çerçevesinde yapılacağına ilişkin düzenleme hayata geçirildi.

11.01.2018 tarih ve 30652 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği Kapsamında Yapılacak Tasarım Gözetimi Ve Kontrolü Hizmetlerine Dair Tebliğ’le; yapılarda mühendislik hizmetlerinin yürütülmesi neredeyse imkansız hale getirilmiş, Anayasamıza göre en temel insan haklarından olan, yurttaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını karşılaması olanaksız hale getirilmiştir. Yapılan bu düzenleme ile; 3194 sayılı imar kanunu ve 4708 sayılı yapı denetim kanunu yok sayılmış, kırsal ve kentsel dar gelirli yurttaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla yapacakları tek katlı basit mühendislik yapıları ile 100-150 katlı yapıların “gözetim ve kontrolü” hizmetlerinin aynı esaslara göre yapılacağı düzenlenmiştir.

Yapılan düzenleme ile dar gelirli yurttaşlarımızın mühendislik hizmeti alması olanaksız hale getirilmiş, bazı deprem istismarcılarına rant aktarma amacı taşıyan düzenlemeler yapılmıştır. 18. 03.2018 tarihinde yayınlanan “Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği” nin çıktığı günden bu yana başta İçişleri Bakanlığı AFAD Başkanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı gibi çok sayıda kurum ve kuruluş odamız tarafından yazılı olarak uyarılmasına rağmen, uyarılarımız göz ardı edilmiştir.

Dar gelirli yurttaşlarımızın mühendislik hizmetlerine erişimin olanaksız hale getirildiği bu düzenleme ile başta kırsal kesimde yaşayan yurttaşlarımızın kaçak yapı yapmasına neden olacak, bu da önümüzdeki yıllarda olası bir depremde daha büyük yıkımların ve can kayıplarının yaşanmasına neden olabilecektir.

Başta Sayın Cumhurbaşkanı olmak üzere, tüm ilgili kurumları ve kamuoyunu bir kez daha uyarıyoruz, zayıf zemin üzerine oturan Van-Erçiş-Çelebibağ Mahallesinde tek katlı konut inşa eden bir yurttaşımızın yapacağı yapının gözetim ve kontrolü ile İstanbul Şişli’de yapılacak 100-150 katlı bir yapının gözetim ve kontrol aynı mühendislik kıstaslarına bağlanmıştır.

Bu akıl almaz düzenlemenin bir an önce durdurularak yürürlükten kaldırılmasını, sorunlara ortak değerler çerçevesinde çözümler üretilmesini diliyoruz

Basına ve kamuoyuna saygıyla duyurulur

Saygılarımızla

TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası

Yönetim Kurulu

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.