banner1034

Karadeniz Tabipleri Birliği ortak bildiri yayınladı

 Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın Türk Tabipleri Birliği hakkındaki söylemleri hakkında Karadeniz Tabipleri Birliği ortak bildiri yayınladı.

Karadeniz Tabipleri Birliği ortak bildiri yayınladı

Rize-Artvin Tabip Odası, Trabzon Tabip Odası, Giresun Tabip Odası, Samsun Tabip Odası ve  Kocaeli Tabip Odası, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günler Türk Tabipler Birliği ve Türk Barolar Birliği ile ilgili söylemleri ilgili ortak bir bildiri yayınladı.

İŞTE O BİLDİRİ:

Bizler yaşatmak için and içmiş bir mesleğin mensuplarıyız. Varlığımız, bağımsızlığımız tehdit altında olunca Çanakkale'de ve Kurtuluş Savaşında vatan toprağı ve bağımsızlık uğruna şanlı ordumuzun bir neferi olarak gözünü bile kırpmadan canımızı vermişiz. Yine ihtiyaç olursa seve seve vermeye de

hazırız. Mustafa Kemal Atatürk, tarih ve kader birliği yapmış, emperyalizme karşı mücadelede tek yürek davranmış bu millete etnik kökeni ne olursa olsun, hangi dinden, mezhepten olduğuna bakmaksızın Türk adını vermiştir. Yanı' bugün gururla taşıdığımız Türk kimliğinin tarihsel olduğu kadar birleştirici bir anlamı da vardır.

Türk Tabipleri Birliği adındaki Türk kelimesini çıkartmaya çalışmak; bizlere ve bu ismi bizlere verenlere yapılabilecek en büyük haksızlıktır ve tarih bunu asla unutmayacaktır.

Türk hekimleri Tıbbiyeli Hikmet'in inancından ve kararlılığından bugün hiçbir şey kaybetmemiştir ve kaybetmeyecektir de. Dün neysek, bugün de oyuz.

Diğer taraftan tüm hekimlerin bir arada olduğu bir meslek birliğini dağıtarak farklı yapılanmalar kurulmak istenmesi hekimlik mesleğine ve hekimlere yapılabilecek en büyük haksızlıktır. Farklı yapılara üye olacak hekimlerin haklarının, hukuklarının , menfaatlerinin savunulması nasıl  yapılacaktır, halkın sağlık hakkı hangi prensiplere göre savunulacaktır.?

Eğer bu yanlış tutum devam ettirilirse; siyasi görüş, mezhep, etnik köken ya da daha başka özellikleri ön plana koyabilecek pek çok meslek birliği kurulmasının önü açılmış olacaktır. Bunun yaratacağı sorunlar tahmin edilemez boyutlara ulaşacaktır.

Sonuç olarak, ülkemiz evrensel hekimlik prensiplerini değil de, siyasal iktidarların ya da başka güç odaklarının istediklerini yerine getiren meslek kuruluşlarının bulunduğu ve bir karmaşanın hakim olduğu ortama sürüklenecektir.

Bu haliyle ne yazık ki ülke olarak hasretini duyduğumuz birlik ve beraberlikten bir adım daha uzaklaşmış olacağız.

Görünen köy kılavuz istemez. Bugün birileri, sendikaların parçalanmışlığının getirdiği güçsüzlüğü meslek birliklerinde de hayata geçirmek istiyorlar.

Oysa odalar seçimle iş başına gelirler. Yapılan seçimlerde demokratik bir süreçle gerçekleştirilir ve söz edilenin aksine çok yüksek katılımlarla seçimler yapılır. Yine burada; seçilmiş bir hükümetin seçimle gelen bir yapıyı, ürettiği bahanelerle yıkmaya çalışması düşündürücüdür. Dilinden düşürmediği demokrasi ve savunduğu değerlerle çelişkilidir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
CAN 11 ay önce

Türk isminin altında siyaset yaparsınız, ülke aleyhine çalışan her türlü grupları desteklersiniz, ibarenin bu gibi devlet aleyhine çalışan birliklerin isimlerinin başından kaldırılmasını destekliyorum. Türk isminin altına sığınıp kimse siyaset yapamaz. herkes haddini bilecek...

Avatar
efkan 11 ay önce

meslek odaları siyaset yapmaz.....meslek odaları meslek dısında her sey yapiyor...ben mecburen uye yapiyosunuzz....yok boyle adalett....

Avatar
okutay 11 ay önce

Bu bildiri olmamış. Önce kendi başınızdaki insancıkların ihanetini görüp onları hizaya getirin ondan sonra iktidara laf edin....

Avatar
EVET 11 ay önce

Ülkemizdeki diğer tabipler birliklerinden, Türk tabipler birliğini ayırtedebilmek için, Türk ismi kalmalı!!! Bu gazel okumayı bırakında, sağlık alanında yeni buluşlar icat edin, insanların duasını alın.

banner510