banner643

KTÜ'lü profesorden görevden alınmalarla ilgili değerlendirme

Prof. Dr. Şağdan Başkaya, darbe girişimi sonrasında KTÜ’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi

KTÜ'lü profesorden görevden alınmalarla ilgili değerlendirme
 Prof. Dr. Şağdan Başkaya, darbe girişimi sonrasında KTÜ’de yaşanan gelişmeleri değerlendirdi

Türkiye’de 15 Temmuz tarihinde yaşanan darbe girişimi sonrasında bir çok kurumda olduğu gibi Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde (KTÜ) de FETÖ/PDY üyesi oldukları gerekçesiyle başlatılan görevden almalar ile ilgili KTÜ Orman Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şağdan Başkaya, önemli tespitlerde bulundu.

Prof. Dr. Şağdan Başkaya, yaptığı açıklamada, yarın çok geç olmadan yapılan yanlışlardan geri dönülmesini isteyerek “Alenen Sayın Cumhurbaşkanımıza küfredenler yıllardır el üstünde tutuluyorlar ve ortalıkla cirit atıyorlar. Bu soruşturmalarda da aktif roldeler. Ancak bilsinler ki peşlerini bırakmayacağım. Ne olduklarını, kim olduklarını cümle alemin bildiği, gerçek birer AK Partili olan ve hain FETÖ’nün can düşmanı olan meslektaşlarımıza, hain FETÖ’cü kadar ağır bir suçlamanın kolayca yapıldığını görmekteyiz. Kendilerince yıllardır haz etmedikleri AK Partili akademisyenleri ve muhafazakarları, kendilerince bir fırsat bulmuşken hain FETÖ’cülerle birlikte derdest etmeye çalışmaktadırlar. Neyin ne olduğu ortaya çıkacaktır. Sabırla sonunu bekleyeceğiz. Ancak elleri ve gözleri bağlı bir şekilde oynanan bu oyunu seyretmeyeceğim. Beni bilen bilir, bilmeyen de duysun ki, bizlerin vatanımıza, bayrağımıza, milletimize, devletimize ve bütün milli ve manevi değerlerimize canımız fedadır. Ancak, vatansever arkadaşlarımı sinirden deliye çeviren bu kadar hain bir çamuru bu insanlara atmaya çalışanlar, güneşi balçıkla sıvayamayacaklarını görecekler. Kimin hain FETÖ’cü, kimin hain FETÖ’den beslenen akademisyen olduğunu herkese göstereceğim. Bu kadar ucuz olmadığını, bu işlerin peşini ölsem de bırakmayacağımı, sorumlularından bunun hesabını tek tek soracağımı, kamuoyuna duyurmayı bir görev olarak görüyorum” dedi.

“Rektörlük seçimleri yenilenmeli”


“Kuzuyu kurda teslim etmişler” diyen Başkaya “Bugün, görev yaptığım Orman Fakültesi’nden bildiğim ve gördüğüm kadarıyla, hain FETÖ’cü diye açığa alınanlardan olayların tamamen dışındaki bazı arkadaşların veya soruşturulan arkadaşların fakültedeki birkaç şahsiyetsiz ve menfaatçi akademisyen tarafından bile bile kasten soruşturma listelerine sokulduklarını görmekteyiz” ifadelerini kullandı.
Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde yapılan Rektörlük seçimlerinin yenilenmesini de isteyen Başkaya “Hain 15 Temmuz Darbe girişiminden üç gün önce yapılan Rektörlük seçimleri hain FETÖ’cülerin süreci yönettiği bir seçim olmuştur. Her iki aday da kamuoyu önünde ise birbirini hain FETÖ’cülerin desteğini alan tek taraf olarak suçlamaya çalışmışlardır. Üniversite genelinde çok az sayıda olan AK Partili akademisyenler bir şekilde sindirilmiş, bastırılmıştır. Her iki adayın da arkasında ve yakın çevresinde hain FETÖ’cülerin olduğu muhakkaktır. Zira bugünlerde iyice içyüzünü öğrenmeye başladığımız hain FETÖ’cülerin tek bir adayın ardına dizilmeyecek kadar aptal olmadıkları ortadadır. Her iki aday da hain FETÖ’cülerin desteğini ve oylarını almadıklarını söyleyemezler?” diye konuştu.
"Dün yerinden kıpırdamayanlar bugün hain FETÖ’cü avına çıktı"
Prof. Dr. Şağdan Başkaya, bugün gelinen noktada, rektör atamalarının ertelendiğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade ederek “Bu yeterli değildir, seçimler de yenilenmelidir. Hain 15 Temmuz Darbe girişimi sonrasında YÖK talimatıyla üniversitede yürütülen hain FETÖ soruşturması kapsamında açığa alma ve gözaltına almalar şeklinde bir süreç devam etmektedir. Sayın Cumhurbaşkanımız hain FETÖ ile ilgili olarak tek başına onca zamandır çırpınıp dururken, yerinden kıpırdamayanlar bugün hain FETÖ’cü avına çıkmışlar ve ne hazindir ki bu çalışmayı kendileri ve etraflarındaki AK Parti ve muhafazakar düşmanlarıyla yürütmektedirler. Normalde, öğrencilerimizin bilmemesi için sürekli gizlemeye çalışsak da, artık saklayacak bir şey yok. Bizi bilen AK Partili olarak bilir. Evet biz AK Partiliyiz ve bununla da gurur duyuyoruz. Ancak, yaklaşık bin 50 öğretim üyesinin bulunduğu KTÜ’de her taşın altına baksanız toplamda 200 kişiden fazla AK Partili Öğretim Üyesi bulmanız mümkün değildir. Senatoda görevli bütün akademisyenler de istifa etmelidir. Bu iş sadece dekanlarla sınırlı tutulmamalıdır. Dün olduğu gibi bugün de üniversite içindeki akademisyenlerin yüzde 80’inin şikayet ettiği hükümet tarafından değil, herkesin bildiği milliyetçi geçinen bir kesim tarafından yönetilmektedir. Bunu bir kesimi hedef göstermek için söylemiyorum. Ancak malasef akademik başarı, liyakat, hak etme gibi kavramların yıllardır göz önünde bulundurulmadığı bir üniversiteyiz. Görevini layıkıyla yapan küçük bir azınlığın dışında herkes koltuk, makam ve mevkii peşindedir. Bu durum dün de böyleydi, bugün de böyle” açıklamasında bulundu.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
ali veli 1 yıl önce

Ah be güzelim, sen (Prof. Dr.) nasıl bir düşünce yapısına sahipsin. Ülkede darbe önlendi ama senin kafanda darbe çoktan meydana gelmiş. Kendi kendine yazıyorsun çiziyorsun, kişileri sınıflandırıyorsun, çıkarımlar yapıyorsun.... Sen ne güzel insansın. İşine geleni şucu bucu olarak nitelendirip yaftalıyorsun. Elde kanıt-delil olmadan kendini AKP li ve üniversitedeki azınlığı AKP li olarak nitelendiriyorsun; gerisini bir kominist demediğin kalıyor. Peki AKP bu kadar oyu nereden aldı. KTÜ deki tüm personel sayısı 4000 in üzerindedir bunun yarısından çoğu akademik personeldir. İnsanları sınıflandırıp sonrasında kendisini de seçilmiş bir zümre olarak ifade etmek ne güzel bir yöntemdir. Yok öyle yağma; ortamın getirdiği koşulları kendisi için yağmalamak ne iştir Prof. Dr.. Bir zamanlar FETÖ çülerin yaptığını şimdi siz yapıyorsunuz: siz ve diğerleri ayrımı yapıp sizin dışındakileri tukaka olarak ifade ediyorsunuz. Belki de siz, 200 kişilik kendi listenizi bile hazırlamış olabilirsiniz......

Avatar
kadir 1 yıl önce

Allah aşkına sen nasıl bir öğretim üyesisin böyle. Akpartili öğretim üyesi de nedir. akademisyen bilim adamı ancak milliyetçi, vatansever, devletine bağlı ve bu ortak değerler paydasında buluşan aydın insandır.

Avatar
Kemal Yurtsever 1 yıl önce

Nasıl akadenisyensin?

Avatar
Nuri 1 yıl önce

Bu adam ne demek istiyor...Seçimler yenilensin ben AK partiliyim.. adaymı olayım diyor veyahutta AK partili olmayanlar üniversitede ne arıyor? mu demek istiyor. Kendisi prof.muş herhalde bu dönemde üniversiteye alınmadığını düşünürsek..AK partiye oy veren ve bu yorumu yazan biri olarak son kez soruyorum..BU ADAM NE DEMEK İSTİYOR....

Avatar
Korku! 1 yıl önce

Bence bu Ada'mın korktuğu birşey var ya da kendini sıyırmaya çalışıyor! Günah çıkartıyor! Ama artık söz bitti!!!Artıkbu ihanet şebekesini temizleme, bu mikroplardan arınma zamanı! Elbette hukuk çerçevesinde, masum insanların Hakkı'nı koruyarak, onlara zarar vermeden...

Avatar
Devlet 1 yıl önce

Kendi reklamını yapmak için saçmalayan biri. Bir insan Akparti li olduğunu söyleyip bundan rant sağlamak için ancak bu kadar küçülebilirdi. Makam mevki elde etmek için fetö nün peşinden koşan teröristlerden hiçbir farkı yok bu davranışın.

Avatar
Kim bu ya 1 yıl önce

Sen nereden çıktın ya. Anladığım tek şey bu arkadaşın AK partili olduğu!!!Bana ne? Ben komünüstsem sana ne? Bu Nasıl Prof diyeceğim ama akademisyenlik ayrı birşey iktidar olunca üniversite yi de AK partinin yönetmesi gerektiğini düşünüyor herhalde!!!Birisi şu Ada'ma söylesin ya siyaset yapmak istiyorsa istifa edip AK partiye üye olabilir, milletvekili vs olabilir! Tabi bu zihniyetle ne olabilir emin değilim! Ama bu arkadaşa şunu da hatırlatsın birisi ki bu darbe işi AK partiye değil vatana millete demokrasiye yapılmış bir darbedir!!!çünkü bunlar AK partiye değil Vatana ihanet ile yargılanacaklar...Son bir konuda AK partiliyim diye adam devletin milletin sahibi zannediyor kendini!!!Üzüldüm şahsen...Birde sağa sola çamur atıyor, aslında anladığım kadarı ile Fetöcüleride, onların kime oy verdiğini de çok iyi biliyor, post çıkarırmışım diye çamur arıyor gibime geliyor! Sanki şimdi memleketin derdi bu. Adamlar ülkeyi altımızdan çekiyordu, tarihimizin en büyük ihanetini yaşadık arkadaşlar kendi hesaplarının peşinde! Çamur atıyor sağa sola...

Avatar
Kemal Tanca 1 yıl önce

İlk önce şunu belirtmek istiyorum. Bizim ülkemizde askeriyede güç kimin elinde ise malesef darbeyi onlar yapmaktadır. Dün solcular ve sağcılardı bugün Fetocular yarın kim olur bilemem. Fakat kimse asıl bu darbeyi kim yaptırdı diye dönüp araştırmıyor veya darbe geleneği ülkemizde nsıl engellenir diye sorgulamıyor. Bu arkadaşııza gelince de, bu arkadaşın tarafısz olduğunu düşünmüyorum. ya bi taraftandır veya Nuri arkadağımızın dediği gibi en başa oynamak istiyor. Bu tür insanlar malesef akademik ortamda çok. Nasıl üretirim yağar ülkeme katkım olur diye düşünmesi gerekirken en kısa zamanda nasıl yükselirim diye düşünüyor arkadaşımız.

banner510