Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, icraatlarını 61saat'e açıkladı

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, 61saat.com tarafından hazırlanan İcraatın İçinden Programına konuk oldu. Burada 61saat.com imtiyaz sahibi Erhan Esapehlivan’ın sorularını yanıtlayan Üstün, Sürmene’de ki tartışmalı çöp tesisinden, yeni emniyet, hükümet konağı ve belediye binasına, ilçe merkezinde kalan çay fabrikasından, sahte sürmene bıçaklarına, akrabasının aldığı ihaleyi iptal etmesinden, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının Sürmene’de kuracağı üsse kadar bir çok konuya açıklık getirdi.

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, icraatlarını 61saat'e açıkladı
61SAAT İCRAATIN İÇİNDEN 

SÜRMENE’DE DOĞALGAZ YAKILMAYA BAŞLANACAK

İlçede Doğalgaz çalışmalarının son noktaya geldiğini ve bu ay sonunda evlere verileceğini ifade eden Başkan Üstü, “ Şuanda belediye altında oda kendilerine tahsis ettik. Abone işlemleri başlayacak. Aboneler yapıldığı gibi evlerinde doğalgaz tesisi olanlar bu ay sonundan itibaren doğalgazı yakmaya başlayacak.” dedi.

İLÇEDE KONAKLAMA SORUNU

Üstün, sözlerine şu şekilde devam etti: “Emniyet Müdürlüğünün arsasını satın aldık. Tahsisini Emniyet Müdürlüğü İnşaat Daire Başkanlığına verdik. Orman İşletme ve Lojmanları kaldırıyoruz. 2,5 dönümlük alanı istimlak ediyoruz. 6 dönümlük alan oluşuyor. Bu alanda yapacağız, binanın altını kapalı otopark yapacağız, üzerine de belediye ve hükümet binasını yapacağız. Etrafı da park ve meydan olacak. Ondan sonra mevcut belediye binamızı müze yapmayı düşünüyoruz. Hükümet binamızı da yüksek okula vereceğiz Emniyet Müdürlüğü ile ilgili arsa tahsisini yeni adliye binası önünde yaptık. Orada yeni inşaat ihalesi yapıldığında burayı boşaltacağız. Orman İşletmeye de bir yer istimlak ediyoruz. Onları da oraya taşıyacağız ve bu alanı boşaltacağız”

Başkan Üstün, ilçede otel ihtiyacı bulunduğuna dikkat çekerek, “25 bin tur otobüsü bizim bölgemize geliyor. Bu 25 bin otobüsün 15 bini ilçemize uğruyor. Sebep, çayımız güzel, bıçağımız var, pidemizde var. Bunlar ilçemize geldiklerinde çay fabrikasında sunum yapılıyor. İkram ediliyor

İŞTE O RÖPORTAJ

BÜYÜKŞEHİR KAPMADAN BİZ KAPTIK

Konaklama sorunumuz var. Onun için otel projesinin aciliyetle bir an önce yapılması gerektiği kanaatine vardık. Arsa oluşturduk ihale ettik.
Sürmene 4 veya 5 yıldızlı otel yaptırma taahhüttünüz vardı. Geldiğimizde gördük ki Sürmene’nin 100 metre kare boş arsası yoktu.
Karayollarından yol artığı olarak Soğuksu Mahallemizde 500 metre karelik boş arsa bulduk. Tapusunu Büyükşehir kapmadan biz kaptık.

AKRABASI İHALEYİ ALINCA İPTAL ETTİ

Otel yapmak şartıyla ihale ettik. Akrabalarımızdan birisi başkasına adına ihaleye girdi. Ben onu duydum, ihale yapıldığı gün ihale onda kaldı. O gün ihaleyi iptal ettik. Daha sonra burayı yeniden ihale ettik başka bir iş adamı 400 bin TL daha yüksek fiyat vermek kaydıyla otel yapmak için orayı aldı. Şuanda projeler hazırlanıyor. Taslak projeler bize geldi. Meclisimizde karar alacağız, Büyükşehir’e getireceğiz. Büyükşehir, Hazine ve Karayollarından onay aldığı gibi inşaata başlayacağız. Akrabalarımız bizle 6 ay konuşmadılar. Şimdi aramız biraz düzeldi” dedi.

SÜRMENE BIÇAĞI İÇİN DENETİM YAPILACAK

Sürmene’nin en önemli gelir kaynağının bıçak ve pide olduğuna dikkat çeken Üstün, “Sürmene’nin en önemli gelir kaynağı bıçak ve pide. Bıçak bizim için olmazsa olmazımızdır. Eskiden beri var ama son zamanlarda dünya markası olma yönünde ilerliyor. Dolayısıyla bunun coğrafi işareti alınması gerekiyor. Sürmene bıçağı adı altında satılan, çok sahte bıçak var
Coğrafi işaretini aldık, denetim komisyonunu kurduk. Denetlemelerine başlıyoruz. Bundan sonra Sürmene bıçağı markası adı altında nerede üretim yapılıyorsa Sürmene bıçağını Sürmene’de nasıl üretiliyorsa o standartlarda üretilmesi gerekiyor. Bunları denetleyeceğiz. Bakanlıkta bu konuda bize yardımcı oluyor. Bakanlık bize bir an önce ihbar edin cezayı verelim diyor” ifadelerini kullandı.

SÜRMENE’DEKİ ÇÖP TESİSİNE KARŞI ÇIKAN TEK BENDİM
İlk olarak Çamburnu’nda ki vatandaşların yıllardır şikayetçi olduğu Katı Atık Tesisi ile ilgili konuşan Üstün, “Çöp yaklaşık 10 senedir bize çok çektirdi. Sıkıntısından bir an önce kurtulmamız lazım. Çamburnu’nda ki insanlarımız bu işten çok mustarip oldular. Bizde zamanında istemiyorduk. Ben İl Genel Meclisi üyesi olduğum zamanımda bunlar orada da konuşuluyordu. Sürmene’de olmasın diye bu işe tek karşı çıkan bendim.. Kimse istemiyor ama herkes çöp üretiyor. Bir yere gidecekse, o zaman Sürmene’ye gelmesin, başka yere gitsin. Yeni tesisin, yaklaşık 1 ay içinde ihalesi yapılacağı söyleniyor. Yeni tesis ihalesi yapıldığında orada çalışmalar devam edecek” dedi.
 
ÇAY FABRİKASININ ALANI FAKÜLTE OLACAK
Sürmene’nin alanı olmayan ilçelerden biri olduğuna dikkat çeken Başkan Üstün “Çay fabrikası da bizim ilçe merkezimizde. O günün şartlarında öyle uygun görmüşler. Merkeze fabrikayı yapmışlar. Ama şimdi hem çevredeki insanların rahatsızlığı var, hem de artık çevre kirliliğinden dolayı bunun buradan taşınması gerekiyordu. Bununla ilgili hazine yeri araştırdık. Bulamadık maalesef. Bir yer istimlak ediyoruz. O yeri istimlak ettiğimizde inşallah fabrikayı oraya taşıyacağız. Fabrikanın bulunduğu alan 33 dönümlük alandır. İmar Planımıza Fakülte Alanı olarak işlemişiz. Buraya da bir fakülte alacağız inşallah” diye konuştu.

DENİZ KUVVETLERİ KOMUTANLIĞININ, SÜRMENE’DE KURACAĞI ÜS

Üstün, Deniz Kuvvetlerinin, Trabzon’da kurmayı düşündüğü üsle ilgili de konuşarak, “Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karadeniz Donanması ile ilgili bir yer arıyordu. Bizim de Sürmeneli Tersaneciler ile, 360 dönümlük alanın tahsis edildiği firma arasında 60 dönüm boş alanımız vardı.
Tahsisi ile ilgili Kaymakamlığa, Milli Emlak’a yazılar geldi. Olumlu yazıyı kaymakamlık yazdı. 400 asker gelecek. Tabi bunların komutan pozisyonunda olanları, Memur olanları vardır. 500 – 600 kişilik yeni istihdam sahası olacak diye düşünüyorum. Donanma gemileri de gelecek. Tamirat bakım işiyle ilgili ilçede 10 gün 15 gün kalacaklar. Sayıyı tam tespit etmek şimdi mümkün değil. İyi bir yoğunluk yaşayacağımızı ümit ediyorum” dedi.

TERSANEDE İSTİHDAMLAR BAŞLADI

Tersanede her yıl 500 kişi istihdam sağlayacağı ifadelerine ise Üstün, “Sürmeneli tersanecilerimizin kendi sahası var. Ama orası 2023’e kadar onlara tahsisliydi. Yeni alan doldurulduğunda 120 dönümlük alan onlara tahsis ettiler. Oradaki tersanecilerimiz yeni alanlara taşındılar. İmalatlarına başladılar. İşleri de çok güzel. Balıkçı motorları yapıyorlar.
360 dönümlük alanda başka bir firma var. Bunlar büyük gemi siparişleri alıp yapacak firmaydı. Ama 2009 krizinden sonra gemicilik sektörü çöktü. Sözleşmeye göre her yıl 500 kişi işçi istihdam edeceklerdi. Yaklaşık 5 yıl içinde 2 bin 500 kişiyi şuana kadar istihdam etmeleri gerekiyordu. Yavaş yavaş orada yeni işçilerin istihdam edilmesine başlandı” diye konuştu.

ÇAMBURNU ORMAN YANGINI.. 35 BİN AĞAÇ DİKİLDİ

Sürmene’de Çamburnu’nda ki orman yangınına da değinen Üstün, sözlerini şu şekilde bitirdi: “Orman Bakanlığı Komisyonları 10 hektar alanın yandığı, ama ağaçlarının hepsinin de zarar görmediğini tespit ettiler.
Yaklaşık bin civarında bir ağaç tamamen kurudu. 1. ayın 7’sinde Türkiye’de her tarafı karla boğuşurken biz burada lodos, kıble rüzgarları dediğimiz 20 25 derecelik sıcak havaları yaşıyordu.
Bitki örtüsü kurumuş, rüzgarda var. Bir rivayete göre elektrik tellerinin bir birine değmesiyle çıkan kıvılcımdan, bir rivayete göre de piknik yapanların mangallarını söndürmeden gitmesi sonucunda gece 23:00 sıralarında yangın çıktı ve rüzgar vasıtasıyla hızlı şekilde yayıydı.
Müdahale edildi ama hızlı şekilde yayıldı. Taban yangını diyorlar ormancılar. O gece çok korkunç gözüküyordu. Sabaha karşı yangın söndürüldü. Çok fazla spekülasyon yapıldı.
Milli parklar orada tesisin yapımını ihale etmişti. Turizm amaçlı tesis yapılıyordu. İnşaat başlamış, neredeyse bitme aşamasında bir gün sonra iki gün sonra gelip oraları gezenler “bu inşaatlar yapılacak diye burayı yaktılar” dediler. Oysa o inşaatların olduğu alanda yangın yoktu. 5 km yukarıdaydı.
O farklı spekülasyondu, farklı zihniyetteki insanlar onu Türkiye gündemine getirdi. Yok Katarlılara satılacak, yok şunun orada yeri var, bunu var gibi bir takım ifadeler kullandılar.
Burada yanan ağaçları kestiler. Set haline getirdiler. 35 bin tane daha yeni ağaç diktiler. Mevcut Orman alanı haline gelecek”

banner1122

banner1130