banner1237

Trabzon adım adım müzik ve dans araştırmaları merkezi haline geliyor

Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarı 15-20 Ekim 2018 tarihleri süresince müzik ve dans alanlarında iki önemli uluslararası sempozyuma ev sahipliği yapacak.

Trabzon adım adım müzik ve dans araştırmaları merkezi haline geliyor

Dünyada müzik araştırmacılarının en önemli meslek birliği olarak bilinen ve 1947 yılında Londra’da kurulan ICTM (Uluslararası Geleneksel Müzik Konseyi)’in 2005 yılında çalışmalarına başlayan Türk Dünyasında Müzik Çalışma Gurubu’nun 6. Sempozyumu Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın ev sahipliğinde15-16 Ekim 2018 tarihlerinde,Trabzon’da Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Sempozyumun başlığı “Dans Olgusu: Çalışma ve Performans Alanlarında Yaratıcılık ve Yenilik” olarak belirlendi. 

Geleneksel ve yerel müzikler alanında bilimsel çalışmalara imza atan ve uluslararası bir kurul olan ICTM, tüm ülkelerin geleneksel müzik ve dans çalışmalarını yürütmeyi, uygulamayı, belgelemeyi, korumayı ve yaymayı amaçlamakta. Konsey,  birçok ülkede uluslararası konferanslar, sempozyumlar düzenlemekte ve bu çalışmalar sonucunda her yılgeleneksel müzik yıllığı ve internet üzerinden erişim sağlanabilen bir bülten yayınlamakta.

Bu sene çalışma gurubunun alt başlıkları; Tarih, Kültür ve Etniklik Kavramları Üzerinden Dans Gelenekleri, Dans Gelenekleri İçerisinde Eşlik Formları, Türk Halklarının Müzik Çalışmalarında Yeni Yönelimler olarak belirlendi.

ICTM Kurul üyeleri Doç. Dr. Abdullah AKAT (Trabzon Üniversitesi), Prof. Dr. Alla SOKOLOVA (Adyghe Üniversitesi), Doç. Dr. Galina B. SYCHENKO’dur (Novosibirsk, Rusya/Roma, İtalya) şeklinde oluştu.

Yerel Organizasyon Komitesi ise Prof. Dr. Hikmet ÖKSÜZ (Karadeniz Teknik Üniversitesi) Prof. Dr. Mehmet Öcal ÖZBİLGİN (Ege Üniversitesi), Doç. Dr. Abdullah AKAT (Trabzon Üniversitesi) Doç. Dr. Belma Oğul KURTİŞOĞLU (İstanbul Teknik Üniversitesi), Dr. Öğr. Üyesi Merve Eken KÜÇÜKAKSOY (Trabzon Üniversitesi) ve Dr. Öğr. Üyesi Ali KELEŞ’ten (Trabzon Üniversitesi) olarak öne çıktı.

Ayrıca,  bu sene ICTM programı içerisinde bir adet Türk Müziği Konseri de yer alacak.  Tambur, Ney, Kanun ve Piyano enstrümanları eşliğinde Trabzon Konservatuvarı Öğretim görevlilerinden Eylem Derçin tarafından Türk Müziğinin önemli eserlerinden oluşan bir seçki seslendirileceği öğrenildi. 

ICTM Sempozyumu’nun hemen ardından Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın 3. kez düzenleyeceği Uluslararası Müzik ve Dans Araştırmaları Sempozyumu 17 - 20 Ekim 2018 tarihleri arasında yine Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

3. Uluslararası Müzik ve Dans Araştırmaları Sempozyumu,bilim insanları arasında fikir paylaşımını sağlayarak farklı disiplinlerden, geleneklerden veya farklı ülkelerden araştırmacılar arasında iletişim köprüsü oluşturmayı ve disiplinler arası çalışmaları mümkün kılmayı amaçlamakta.

Sempozyumda birbiriyle bağlantılı üç farklı başlık belirlendi. Bunlar: Diaspora, Ulusaşırılık ve Küreselleşme çalışmaları,Göç ve Sınır Çalışmaları veKültürel Mirasın Korunması, Arşivcilik, Müzecilik üzerine çalışmaları olarak ifade edildi. Sempozyum içerisinde hem İngilizce hem Türkçe sunuşlar yer alacak. 

Sempozyumun açılış töreni 16 Ekim 2018 Salı günü saat 19.30’da Prof. Dr. Osman Turan Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşek. Törenin hemen ardından “Yaşayan Kültürel Mirasımız: Trabzon Müzik ve Dans Folklorundan Örnekler” isimli konser kapsamında Yusuf Cemal KESKİN, İlknur YAKUPOĞLU, Şaban BIYIKLI, Akçaabat Folklor Derneği, Trabzon İmece Gençlik ve Spor Kulübü Derneği ve Kuşak Horon Akademisi Gençlik ve Spor Kulübü Derneği performanslarını sunacak.

Açılış Töreni ve Konser ücretsiz olup tüm halkımızın katılımına açık olduğu belirtildi.

Sempozyumda Davetli Konuşmacı olarak Prof. Dr. Ursula Hemetek (Viyana Müzik ve Sahne Sanatları Üniversitesi, Avusturya), Etnomüzikolojide Azınlık Çalışmaları (Etnik Gruplar ve Diaspora Toplumları) isimli bir sunum yapacaklar.

Sempozyum programı dahilin dedünyanın hemen her coğrafyasından Trabzon’a gelecek 74 katılımcı ağırlanacak. Paneller, oturumlar ve konferansların yanı sıra, Trabzon Sanat Evi 10. Sanat Günleri işbirliği ile çeşitli konser etkinlikleri de gerçekleştirilecek.

III. Müzik ve Dans Araştırmaları Sempozyumu düzenleyici Eş-Başkanlarının Trabzon Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Müdürü Doç. Dr. Abdullah AKAT ve Müzikoloji Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Merve Eken KÜÇÜKAKSOY olduğu ifade edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.