Trabzon Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili ilginç gelişme!

Trabzon Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili mahkemenin verdiği yürütmeyi durdurma kararı uygulanmıyor mu?

banner1287
Trabzon Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili ilginç gelişme!
banner1843
banner1949

Trabzon Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile ilgili neredeyse son 1 yıldır dikkat çeken gelişmeler yaşanıyor. 
Akçaabat Milli Eğitim Müdürlüğüne 2020’nin Ocak ayında Milli Eğitim Bakanlığının oluruyla,  öğretmen Tarık Akgün vekaleten atandı.


Ancak bu atamaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünde görevli bir şube müdürü bu atamayı Trabzon İdare Mahkemesine taşıdı. 
Mahkeme Mayıs ayında verdiği atamayla ilgili Yürütmeyi Durdurma Kararı verdiği kaydedildi.


Milli Eğitim Bakanlığının konuyu Samsun Bölge İdare Mahkemesine taşıması sonrasında, mahkeme bakanlığın itirazını Haziran ayında değerlendirerek reddetti. 


Ancak aradan yaklaşık 3 aylık bir süre geçmesine rağmen Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü görevini hala Tarık Akgün’ün yürüttüğü belirtildi. 
Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün resmi sitesine girildiğinde Akçaabat İlçe Müdürü olarak Tarık Akgün olduğu burada vekaleten gibi bir ibarenin de yer almadığı görülüyor.


Konuyla ilgili telefonla konuştuğumuz Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilleri ise Akçaabat İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü makamının Milli Eğitim Bakanlığı nezdinde boş göründüğü Tarık Akgün’ün ise bakanlık görevlendirmesiyle bu görevi vekaleten yürüttüğü kaydedildi. 

2003 yılında öğretmenliğe başlayan Akgün, meslek hayatı boyunca 14 ödül aldı. Yurt dışı tecrübeleri de bulunan Akgün, Beden Eğitimi Öğretmeni olarak görev yapıyordu. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
neşe kol 3 ay önce

anayasanın 138. maddesinin son fıkrasında, "yasama ve yürütme organları ile idare, mahkeme kararlarına uymak zorundadır; bu organlar ve idare, mahkeme kararlarını hiçbir suretle değiştiremez ve bunların yerine getirilmesini geciktiremez." hükmü yer almaktadır. 2577 sayılı i̇dari yargılama usulü kanununun 28. maddesinin birinci fıkrasında ise danıştay, bölge i̇dare mahkemeleri, i̇dare ve vergi mahkemelerinin esasa ve yürütmenin durdurulmasına ilişkin kararlarının icaplarına göre idare gecikmeksizin işlem tesis etmeye veya eylemde bulunmaya mecburdur. bu süre hiçbir şekilde kararın idareye tebliğinden başlayarak 30 günü geçemez” hükmü idareye mahkeme kararlarını "derhal” ve aynen” uygulama yükümlülüğü getirmiştir.!. aynı maddenin devamında, danıştay, bölge idare mahkemeleri, idare ve vergi mahkemeleri kararlarına göre işlem tesis edilmeyen veya eylemde bulunulmayan hâllerde idare aleyhine danıştay ve ilgili idari mahkemede maddi ve manevi tazminat davası açabilecektir!..

banner1778