banner1609

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, o toplantıyla ilgili açıkladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Büyükşehir Belediye Başkanları ile bir araya geldi. Toplantıya katılan Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun komisyon önerisi toplantıda kabul gördü. Kurulacak komisyonda hem iktidar hem de muhalefetten belediye başkanlarının yanısıra ilgili bakanlıklardan da temsilciler olacak. Başkan Zorluoğlu, 61saat’e yaptığı açıklamada toplantının pozitif ve olumlu bir havada geçtiğini söyledi. 

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, o toplantıyla ilgili açıkladı
banner1592

61SAAT HABER SERVİSİ - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Büyükşehir Belediye Başkanları ile bir araya geldi. Bakanların da katıldığı toplantı olumlu bir havada geçerken ilk olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından ise sırasıyla belediye başkanları 5’er dakikalık bir konuşma yaptı. 

Toplantının en dikkat çekici konuşmalarından birini ise Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu yaptı. Zorluoğlu’nun komisyon kurulması önerisi toplantıda, diğer belediye başkanlarının da desteğini aldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla kurulucak komisyonda, hem iktidar hem de muhalefet belediye başkanlarının yanısıra bakanlıklardan da üst düzey temsilciler bulunacak. 

GENEL BÜTÇEDEN GÖNDERİLEN PAYLAR

 Toplantıyla ilgili 61saat’in sorularını yanıtlayan Başkan Murat Zorluoğlu, "Toplantı çok olumlu bir havada, samimi ve pozitif geçti.  Gerek AK Parti’den, gerek diğer partilerden belediye başkanları çok saygılı tavır sergiledi. Neticede önce sayın Cumhurbaşkanımız konuştu, sonra büyükşehir belediye başkanlarına söz verildi” dedi. 

Kendisinin hangi konular üzerinde konuşma yaptığı sorulduğunda ise Zorluoğlu, "Ben genel meseleler üzerinde daha çok durdum. Bilhassa kaynak meselesini gündeme getirdim. Hem Genel Bütçeden gönderilen payların arttırılması gerektiğini, hem bu payın gönderilme sisteminde formülasyonda değişiklik yapılarak belediyeler arasında ki dengesizliğin ya da adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini söyledim.  Ama aynı zamanda öz gelirler bakımdan belediyelerin geçlendirilmesi gerektiğini söyledim” dedi. 

KOMİSYONDA, İKTİDAR VE MUHALEFETTEN BELEDİYE BAŞKANLARI

 Komisyon mekanizmasına ihtiyaç olduğunu ifade eden Zorluoğlu, "Her zaman Sayın Cumhurbaşkanımızın başkanlığında toplanamayız. Ama bir sürekli mekanizma, bir sürekli komisyon kurulmasını önerdim. Belediye Başkanlarıyla, Merkezi İdarenin temsilcilerinin periyodik olarak bir araya gelip meseleleri konuştuğu, görüştüğü ve karara bağladığı bir komisyon önerisinde bulunduk” dedi. 

Zorluoğlu, kurulucak komisyonun ilk etapta gelirlerle ilgili ile İlçe ve Büyükşehir Belediyeleri arasında görev ve sorumluluklarla ilgili kanun çalışmasında çalışacağını ifade etti. Zorluoğlu, kurulacak komisyonda hem iktidar hem muhalefet belediye başkanları ile bakanlıklardan temsilciler olacağını söyledi. 

BELEDİYELERE VE VALİLİKLERE DAHA ÇOK YETKİ

 Toplantıda yerelleşme ile ilgili önerilerde bulunduğunu da ifade eden Zorluoğlu, "Yerelleşme ile ilgili önerilerde bulunduk. Sadece belediyelere değil, Valiliklere de merkezi idare kuruluşlarının daha fazla yetki devretmesi gerektiğini ve bir çok meselenin yerelde bu şekilde çözülebileceğini ifade ettik. Bakanlıkların daha çok düzenleyen ve denetleyen kurumlar olarak faaliyet göstermelerinin daha uygun olacağını ifade ettik” diye konuştu. 

TÜRKİYE’NİN BİRLİK VE BÜTÜNLÜĞÜ İÇİN ÖNEMLİ

 Zorluoğlu, toplantının Türkye’nin birlik ve beraberlik bütünlüğü için önemli olduğuna dikkat çekerek,   " Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne katkı yapacağına inanıyorum. Bu hava inşallah devam eder. Maksat vatandaşa hizmet etmek. Hangi siyasi partiden olursa olsun ki teröre destek verenler hariç. Belediye başkanlarının görevi vatandaşa hizmet etmek. 

Sayın Cumhurbaşkanımızda bunu özellikle vurguladı. Vatandaş hizmet etmek için çalışan belediyelere her zaman olduğu gibi destek vereceğiz” dedi. 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mehmet 11 ay önce

erdoğan'a diktatör diyenler bu toplantıya ne diyecek ? erdoğan 'ın yerinde muhalefetten birileri olsa, şu anki özgürlük palavraları yerini gerçek despotluğa bırakacaktır. sonuçta tarih bunun örnekleriyle dolu. maalesef hafızalarımızı tazeleyecek felaketler başımıza gelmeden bunları hatırlamak zor oluyor.

Avatar
Alii 11 ay önce

Liderler kolay yetişmiyor. Türkiye sevdalısı Erdoğan.