Trabzon Büyükşehir Belediye meclisi toplandı / CANLI TAKİP

Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi, 31 Mart yerel seçimlerinin ardından bugün ilk defa toplandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye meclisi toplandı / CANLI TAKİP

Trabzon’un yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ve yeni üyeleri ile birlikte ilk kez toplanan meclis öncesinde mini bir kokteyl düzenlendi.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Belediye Meclisi Toplantı Salonunun dışında yapılan kokteylde, meclis üyelerine çeşitli ikramlar verildi. 

Saat 14:00’da yapılan ilk toplantıya Trabzon Büyükşehir Belediye Meclis Üyelerinin tümümün katıldığı gözlenirken CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun ile AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi'de toplantıya katılan isimler oldu.

ZORLUOĞLU, 'HALKIMIZIN HAYATINI KOLAYLAŞTIRACAĞIZ'

Büyükşehir Belediye Meclisinin açılışı ilk olarak yoklama ile başlarken ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Belediye Meclisinin açılışında Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bir konuşma yaptı.

Başkan Zorluoğlu, “Ülkemizin en önemli merkezlerinden birisi olan Trabzon’a ve kıymetli hemşerilerimize hizmet etmek bizim için büyük onurla çok büyük sorumlulukları beraberinde getirmektedir. Yönetimde ki temel yaklaşımımız insanı merkeze alan hukuk, adalet ve hakkaniyet ölçülerine sıkı sıkı bağlı, hesap verebilen, toplumun bütün kesimlerini kucaklayan katılıma açık güler yüzlü bir yönetim anlayışı olacaktır. İstişareye açık olacak, sorunları taraflarıyla konuşarak çözme gayretinde olacağız. Makamda oturan değil, daha çok alanda sahada vatandaşımızın arasında olmaya özel önem göstereceğiz. Büyük bölümü belediyelerle ilgili olan devlet tecrübemizin her zerresini, yeni istihdam alanlarını açmaktan, gençlik spora, turizmden sosyal faaliyetlere, halkımızın hayatını kolaylaştıracak yeni projelerin hazırlanmışı için mesaimizi harcayacağız. Vatandaşlar ile devlet kurumlarının arasında ki ilişkinin büyük bölümü belediyeler üzerinden gerçekleşmektedir” dedi.

ZORLUOĞLU, BÜYÜKŞEHİR'İN SON DURUMUNU ANLATTI

Başkan Zorluoğlu, “Trabzon Büyükşehir Belediyesinin mevcut durumuyla ilgili meclisimize sunum yaparak sizleri bilgilendireceğiz” diye konuştu.

MECLİS 1.  BAŞKAN VEKİLİ BELLİ OLDU
Mecliste ilk olarak Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekillerinin seçimi yapıldı. 1. Başkan Vekilliğine Atilla Ataman, 2. Başkan Vekilliğine Mehmet Karaoğlu  ismi önerildi. Yapılan gizli oylama sonrasında Ataman, Meclis 1. Başkan Vekili Karaoğlu ise 2. Başkan Vekili oldu. Ataman ve Karaoğlu, mecliste 64’er oy aldı. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ARADI
Meclis Başkan Vekillerinin oylamaları yapıldığı sırada Başkan Zorluoğlu bir telefon eldi. Meclis Başkanlığnıın hemen arkasında ki platforma geçerek burada telefon ile konuşan Başkan Zorluoğlu, ardından ise yeniden yerine geçerek oturdu. 
Başkan Zorluoğlu, burada meclis üyelerine yaptığı açıklamada kendisini arayan ismin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. Erdoğan’ın meclis üyelerine selam söylediğini ifade eden Zorluoğlu, başarı dileklerini ilettiğini söyledi.
Zorluoğlu, “Biraz önce arayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dı.. Sizlere iyi çalışmalar başarı dileklerini iletmemi istedi” dedi. Meclis üyeleri de bu sözlere alkışlarla karşılık verdi.

KATİP ÜYELERİN SEÇİMİ YAPILDI
Meclis Başkan Vekillerinin seçiminin ardından yine gizli oylama ile Asil ve Yedek Katip Üyeliklerinin seçimi yapıldı. Verilen önergelerde Asil Üyeliklere Ali Osman Çoban ve Seda Beşir, yedek üyeliklere ise Gözde Atasoy Koç ile Ömer Faruk Adıgüzel önerildi. Mecliste ilk olarak Asil ve katip üyeler seçilerek görevi devraldı..

ENCÜMEN ÜYELERİ SEÇİLDİ
Katip üyelerinin ardından ise Büyükşehir Belediye Encümeni seçildi. Meclis üyelerinin verdiği önergede Emre Akgün, Şenay Kibar, Mehmet Tayar, Hüseyin Alioğlu, Hasan Çebi isimleri yer aldı. Yapılan gizli oylama sonrasında bu isimler Belediye Encümenine seçildi.

Mecliste ihtisas komisyonlarının üye sayısı ve ardından üyeleri belirlendi. İlk önergede komisyonların 5 isimden olumşamsı önerildi.

CHP Grubu adına ise Turgay Şahin 7 olması gerektiği yönünde önerge verdi.

Yapılan oylamada komisyonların 5 kişiden oluşması kabul edildi. Ardından ise komisyonların üye seçimine geçildi. 

Yapılan açık oylamalarda: 

İmar ve Bayındırlık Komisyonu

Hüsnü Akkan, Hüseyin Özderya, Mustafa Yaylalı, Murat Güney, Oktay Ulusoy yapılan açık oylama sonrasında seçildiler. 

Çevre ve Sağlık Komisyonuna

Seyfullah Kaya, Ömer Köroğlu, Ömer Hacıbektaşoğlu, Hasan Bahçekapılı, Enver İskenderoğlu, 

Plan ve Bütçe Komisyonu

Tahsin Bayrak, Murat Üçüncü, Güngör Hami Aydın, Ali Osman Çoban, Mustafa Bayındır

Eğitim, Kültür, Gençlik, ve Spor Komisyonu

Ahmet Salih Birincioğlu, Ömer Faruk Adıgüzel, Ersin Akyol, Erol Vural, Ömer Çakıroğlu

Ulaşım Komisyonu

Şaban Bülbül, Kenan Bağçiçek, Mehmet Öztürk, Ali Bayram Tanrıverdi, Ahmet Seyit Alışkan

Yerel Eşitlik Komisyonu

Gözde Atasoy Koç, Seda Beşir, Mehmet Karaoğlu, İbrahim Sedef , Murat Üçüncü, 

İLK İTİRAZ GELDİ.. 
Kent Ekonomisi ve Meslek Odaları Komisyonu kurulması gündeme alındı. Ancak Komisyonu meclis üyelerinin önermesine CHP’li üye Turgay Şahin itiraz etti usul hatası yapıldığını söyledi. Şahin, meclis üyesinin bu şekilde bir önerge veremeyeceğini söyledi. Ancak Başkan Zorluoğlu, meclis üyelerinin önerge verebileceğini söyledi. Bu görüşlerin ardından komisyonun kurulmasına karar verildi. Yapılan oylama sonrasında:  Seda Beşir, Zekeriya Karaçengel, Necmettin Özkul, Enver İskenderoğlu, Adnan Aydın, 
Meclisin Kapanış kısmında AK Parti adına Erhan Nadir konuştu. Nadir, “Sahada ki yarışımız bitti. Vatandaşımızın bize verdiği emanet oyları korumak kollamak adına hizmet yarışına başlamış bulunuyoruz. 

ŞAHİN: SİZE DESTEK VERECEĞİZ
CHP Grubu adına Turgay Şahin, “Doğrusu buydu.. Aslında gündeme geçmeden önce söz hakkıydı yine de teşekkür ediyorum. 31 Mart’ta yerel seçim yapıldı. Gerçekten Trabzon’a yakışır şekilde tüm siyasi partiler kendi adaylarını belirledi. Birlik ve beraberlikte bir seçim yaşadık. Bu konuda başta sayın valimiz ve güvenlik kuvvetlerimize teşekkür ediyoruz. Trabzon’un markalaşmasında alacağınız tüm kararlarında yanınızda olacağımızı, meclise gelen tüm bütçe dahil size destek vereceğimizi taahhüt ediyoruz. 
Yalnız yapacağınız yanlışlarda, popülist yatırımlarda açıkça size eleştirilerimizi yapacağız, bu konuda görüşlerimizi belirteceğiz. Son olarak sizden ricam şudur. Burada ki arkadaşların siyasi görüşleri her ne olursa olsun ortak paydamız Trabzon’a hizmet etmektir. Sizlerin de bizlere siyasi görüşlerle bakmamasını istiyorum. Atılacak adımlarda, tüm kararlarda oy birliği ile geçmesini isterim. Biraz önce ben bir önerge vermemin sebebi şuydu. 
Demokratik katılım.. Ama demokratik katılımda ben şunu anlıyorum. Sadece benim partimden değil MHP’den, İYİ Partiden bir tane hiç olmazsa orada bulunması şu açıdan faydaydı.. Komisyonlarda gelecek olan kararlar mecliste oylanacağı için bizde bunlardan bi haber olmamış oluruz. Ben şuanda bu meclisin 5 yıllık maratona giriyor. Bu çalışmalar Trabzon ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi. 

ÇAKIROĞLU: SİZİN SÖYLEMİNİZDEN CESARET ALARAK
İYİ Parti adına konuşan Davut Çakıroğlu ise, “Büyükşehir Belediyesinin Trabzon adına, Trabzon’un markalaşmasına, tarihi değerlerin korunmasına geleceğe marka şehir bırakma adına tüm çalışmalara yanı inançla destek vereceğimizi beyan etmek istiyoruz. 
Demokratik katılım, istişare kültürü, sürekli bu söylem var. Dilleniyor. Bugün ki sizi ziyaretimizde sizin söyleminizden cesaret alarak 2 arkadaşımızı komisyonlara önerdik. Komisyonlarda muhalefetten arkadaşlar olsaydı. Bir yıl sonra tekrar bu günlerde yeni seçimler yapılacağı zaman AK Parti grup başkan verilinden komisyonlara hangi arkadaşınızı üye olarak verecekseniz diye sorusunu bekliyoruz” diye konuştu.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Hasret 3 ay önce

Hayırlı olsun inşAllah