Trabzon Büyükşehir'de T.C. önergesi..

Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kurumların tabelalarına T.C. ibaresinin koyulması için İYİ Parti Grup Başkan Vekili Davut Çakıroğlu, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına yazılı önerge verdi. Yazılı öneri, ilk olarak Trabzon Büyükşehir Belediyesinde gündeme alınırken ardından ise ilgili komisyona sevk edildi. Önerge komisyonda görüşüldükten sonra yeniden Büyükşehir Belediye Meclisi Gündemine gelecek ve burada kabul edilecek veya edilmeyecek… 

Trabzon Büyükşehir'de T.C. önergesi..

61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon Büyükşehir Belediye Meclisi Kasım ayı toplantıları bugün başladı. Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’nun başkanlığında toplanan mecliste ilk olarak bu ay görüşülecek Stratejik Plan ve Bütçe Konuyla ilgili meclis üyeleri bilgilendirildi. Ardından ise gündem dışı konulara geçildi. 

Meclise gündem dışı olarak İYİ Parti Grup Başkan Vekili Davut Çakıroğlu tarafından, Büyükşehir Belediyesinin ve bağlı kurumların tabelalarına T.C. ibaresi koyulması için yazılı önerge verildi. Mecliste okunan bu önergede Çakıroğlu, Türkiye Cumhuriyeti Sözcüklerinin kısaltımı olan T.C. ibaresinin Büyükşehir Belediyesinin ve bağlı kuruluşların tabelalarına koyulmasını istediğini ifade etti. 

TÜRKİYE CUMHURRİYETİNİ RED VE İNKAR ANLAMINA GELİR

Önergede Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her vatandaşın ismiyle gurur duyduğuna dikkat çekilerek, ““T.C.” rumuzunun kullanılması gereken yerde kullanılmaması, Anayasada yazan nitelik ve özellikleri ile Türkiye Cumhuriyetini red ve inkar anlamına da gelebilir.
“T.C.” rumuzunun kullanılması günümüz koşullarında ulusal bir kimlik refleksi olarak ortaya çıkmaktadır. Önemli olan “T.C.” rumuzunun doğru ve yerinde kullanılmasıdır.
“T.C.” rumuzu adında yer aldığı kurumun Devlete ait olduğunu ya da -vakıf üniversiteleri gibi- Devlet kurumları ile aynı hükümlere tabi olduğunu gösteren bir simge, dolayısıyla bir kamu hizmetinin bu nitelikte bir kurumca yürütüldüğünü ifade eden bir marka gibidir. Bu bakımdan “T.C.” rumuzu, her isteyenin kullanabileceği bir simge değildir. Yetkisi olmadan “T.C.” rumuzunu kullanan kişi ve kuruluşlar TCK 204. Madde “resmi belgede sahtecilik” ve TCK 262. Madde “kamu görevinin usulsüz olarak üstlenilmesi” suçunu işlemiş olabilirler. Buna karşılık görevi gereği “T.C.” rumuzunu kullanması gereken kişi ve kuruluşlar “T.C.” rumuzunu kullanmadığı takdirde TCK 257. Madde “görevi kötüye kullanma” ve 300. Madde “devletin egemenlik alametlerini aşağılama” suçunu işlemiş olabilirler” ifadeleri kullanıldı. 

DİYARBAKIR BELEDİYESİ ÖRNEK VERİLDİ
Diyarbakır Belediyesinin örnek verildiği önergede, “Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı binasının önünde bulunan isim tabelasında Belediyenin antetli kağıtlarda kullandığı şekildeki ismi “T.C. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı” şeklinde yazmamaktadır. Örneğin Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı tabelasına kaldırılan “T.C.’’ ibaresi eklenmiştir. Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı önündeki isim tabelasında “T.C.” ibaresinin kullanılmaması büyük bir eksikliktir.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığına ait hizmet binalarında bulunan ve belediyenin isminin yazılı olduğu tabelalardaki isimlerin başına “T.C. ibaresinin eklenmesini öneriyorum” diyerek bitirildi. 
Önerge mecliste ilk olarak oylanarak gündeme alındı. Ardından ise komisyona sevk edildi. Komisyonda görüşülecek önerge yeniden meclise gelecek ve burada kabul edilecek veya edilmeyecek. 
 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.