Trabzon'da pazarcıların eylemine büyükşehirden cevap geldi...

Trabzon’un Ortahisar İlçesi Pazarkapı Mahallesi’nde bulunan Kadınlar Pazarı ve çevresinin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olmasına tepkiler devam ediyor.

Trabzon'da pazarcıların eylemine büyükşehirden cevap geldi...

Trabzon’un Ortahisar İlçesi Pazarkapı Mahallesi’nde bulunan Kadınlar Pazarı ve çevresinin kentsel dönüşüm kapsamında yıkılacak olmasına tepkiler bugünde devam etmiş, esnaf ve pazarcılar bugün sabah saatlerinde Trabzon Büyükşehir Belediyesine gidip Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu ile görüşmek istemişlerdi.

Yaklaşık 200 kadar pazarcı ve esnaf Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu’nun makamının önüne gelip içeri girmek isteyince güvenlik görevlileri başkanın olmadığını söylemiş bunun üzerine bir süre oturma eylemi gerçekleştiren vatandaşlar yaptıkları basın açıklamasının ardından belediyeden ayrılmıştı.

Yaşanan bu olaylar üzerine Trabzon Büyükşehir Belediyesi yazılı bir açıklama geçti.

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin açıklaması şöyle:

Trabzon Büyükşehir Belediyesinin şehrimize kazandıracağı yeni Kadınlar Hali ile ilgili kamuoyunda yer alan bilgi kirliliği nedeniyle aşağıdaki açıklamanın yapılmasına lüzum görülmüştür.

Ortahisar ilçesinin Pazarkapı Mahallesi’nde bulunan Kadınlar Hali, şehrimiz için çok önemli bir değere sahip olup yerel halk ile bölgemizi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin hafızasında yer etmiş sembol alanlardan biridir. Bu önemli yapının Tabakhane Kentsel Dönüşüm Projesi çerçevesinde aynı bölgede, çağın şartlarına uygun şekilde yeniden yapılması için Trabzon Mimarlar Odası ile birlikte hazırlanan proje çalışmaları tamamlanmış olup, hazırlanan proje Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü tarafından onaylanmıştır. 

Trabzon Mimarlar Odası ile birlikte hazırlanan ve TOKİ’ye sunulan projede Bodrum kat, zemin kat, 1. kat ve 2. kat şeklinde inşa edilecek olan yeni Kadınlar Halinin bordum katında 72 araçlık otopark ve depolar yer alacaktır. Zemin katta 68 dükkân ve depolar, birinci katta 51 dükkân, Trabzonlu kadınların ürettikleri ürünlerinin satışını rahatlıkla gerçekleştirebilecekleri açık satış yeri ve depolar, 2. katta esnaf lokantası ve teras yer almaktadır. 

Mevcut Kadınlar Hali bugün iki şekilde hizmet vermektedir: Kadınlar Haline ismini yeren Trabzonlu kadınlar, açık satış alanında ürettikleri ürünlerini satabilmekte, ayrıca dükkânlarda esnaflar satış yapmaktadır. 

Yeni Kadınlar Hali de aynı şekilde hizmet verecektir. En modern şekilde inşa edilmesi planlanan yeni Kadınlar Hali bölgeyi cazibe merkezi haline getirecek, mevcut yapıda yaşanan sorunlar ortadan kaldırılmış olacaktır. 

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Kadınlar Halindeki açık satış alanında, bahçelerinde ürettikleri ürünlerin satışını yapıp aile bütçelerine katkı sağlayan Trabzonlu kadınların, inşaat süresi zarfında mağduriyet yaşamamaları için gerekli tedbirleri almaya gayret göstermektedir.  Diğer esnafımızın sorunlarının çözümü için de çalışmalar sürmektedir. Bina TOKİ  marifetiyle gerçekleştirilene kadar zorunlu olarak beklenecek süre bilindiği gibi geçicidir.   

Bilindiği üzere Pazarkapı Kavşağı ve Pazarkapı Kavşağı ile Reşadiye Kavşağı arasındaki Devlet Karayolu, yeniden düzenlenmekte olup inşa çalışmalarına başlanmıştır. Bu alanda bulunan Balıkhane ve manavlar, Belediyemiz tarafından İtfaiyenin karşısındaki alanda geçici olarak tesis edilmiş, burada Balıkhane ve manavların yanı sıra, Kadınlar Halinde satış yapan Trabzonlu kadınların konuşlanacağı satış alanı da hazırlanmıştır. Burada 17 balıkçı ve 5 manav faaliyette bulunurken, 50 adet köy ürünleri satışının yapılacağı tezgahlarda oluşturulmuştur.  Yeni Kadınlar Halinin inşasının tamamlanmasının ardından Trabzonlu kadınlar yine Kadınlar Halindeki ‘modern’ açık satış alanında satışlarını gerçekleştirecektirler. Buradan anlaşılacağı üzere Kadınlar Haline isim veren, tarlalarında ürettikleri ürünleri burada satarak gerek çocuklarını okutup topluma kazandıran, gerek ailelerinin geçimini sağlayan kadınlarımızın mağdur edilmemelerine çalışılmaktadır. Belediyemiz Mimarlar Odası ile birlikte bu projeyi  zaten  Trabzonlu kadınlar ve esnafımız için  hazırlamışlardır. 

Bugüne kadar TOKİ tarafından yürütülen projelerde ve yapılan protokollerde her zaman tasarruf hakkı TOKİ’de olmuştur.  Trabzon Mimarlar Odası ile birlikte hazırlanan ve TOKİ’ye sunulan projede de tabii olarak yapım ve uygulama protokol şartlarına göre yürütülecektir. Kamuoyunun bilgisine saygıyla sunuyoruz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hüseyin 1 yıl önce

Büyükşehir daha ne yapacak.

banner1190