Trabzon Emniyet Müdürü Metin Alper: Trabzon'un kırmızı çizgilerine saygı gösterilmeli

Trabzon Emniyet Müdürü Metin Alper ile hem Trabzon'un asayişini hem de Trabzon'daki yaşantısını konuştuk.

Trabzon Emniyet Müdürü Metin Alper: Trabzon'un kırmızı çizgilerine saygı gösterilmeli
banner1844

61SAAT HABER SERVİSİ - RÖPORTAJ - SAMET EMİRZEOĞLU

Trabzon Emniyet Müdürü Metin Alper, 61saat’e özel açıklamalarda bulunarak, Trabzon’da 13 aylık görev süresindeki suç durumundan, vatandaşlarla geliştirilen diyaloglara, FETÖ ve uyuşturucu operasyonlarından Trabzon’daki anılarına kadar samimi cevaplar verdi.

Sosyal medyayı aktif kullanıyorsunuz. Nasıl başladı bu yenilik süreci?

Sosyal medya çağımızın en gerekli ve en hızlı iletişim araçlarından bir tanesi. Kurumsal olarak da bizim bunun dışında kalmamız düşünülemezdi. Bunun da rasyonel bir getirisi olduğunu gördük. Vatandaşlarımızın dileklerini, beklentilerini, öneri ve şikayetleri ile memnuniyetlerini bizlere sosyal medya üzerinden çok daha hızlı şekilde gönderdiklerini fark ettik. Sadece emniyet müdürlüğü olarak değil birçok kamu kurum ve kuruluşlarımız iletişim çağında olmanın gereği olsa gerek hem yaptığı faaliyetleri paylaşmak hem de insanlarımızın dilek, şikayet ve memnuniyetlerini almak için sosyal medyayı kullanıyor. Trabzon emniyet müdürlüğü olarak Sayın Valimizin önderliğinde ciddi çalışmalar yapıyoruz. Sosyal medyadan da birçok vatandaşımıza yaptığımız bu faaliyetleri anlatma yolunu seçmiş olduk. Bu şekilde insanlarımız Kovid-19’la mücadelede ne durumdayız uyuşturucu, asayiş, trafikte ne durumdayız bilgisine ulaşıyorlar. Özellikle sosyal medyadan trafik ile ilgili ihbarlar geliyor ve değerlendiriliyor. 

Trabzon’da beklediğiniz gibi zorluklar yaşadınız mı?

Trabzon’da ilk geldiğim gün de söylemiştim. Emniyet teşkilatı zor bir teşkilattır. Vatandaşlarımıza güvenlik ve asayiş hizmeti üreten bir teşkilattır. Trabzon’da, her şehirdeki gibi asayiş olayları olmaktadır. Her ilde işlenen olaylar burada da vardır. Sadece nüfusa göre değişkenlik gösterebilir. Bu anlamda Trabzon çok zor veya asayişi sıkıntılı iller arasında demek doğru olmaz. Bunun en büyük sebeplerinden bir tanesi Trabzon insanı zaten kendi işinde gücünde değerlerine sahip çıkan bir toplum yapısına sahip. Memleket milliyetçiliği var.  Kendi değerlerine saygı duyulduğu anda Trabzon zor bir şehir değil ama Trabzon’un da kırmızı çizgilerine saygı gösterilmesi gerek. Bu konuda da gerçekten Trabzon’un vatanına, milletine ve bayrağına kıymetli bakış açısı var. Trabzonspor gibi bir değeri var. Bunlara saygı duymak lazım. Bu konuda dersimizi iyi çalıştık anlamına geliyor. 

HEYECANIM HİÇ EKSİLMEDİ

Bir şehirle aşk yaşama konusunu söylemiştim, bir emniyet müdürü şehirle aşk yaşar mı diye. Ben bunu fark ettim. Geldiğim günden itibaren 13 aylık süreçte bu heyecanım hiç eksilmedi. Bu süreçte ilk günkü gibi heyecanla çalışıyorum. Bu anlayışı da personellerime empoze etmeye çalışıyorum. Onlarla toplantılar yapıyoruz. Personellerime, şahsıma karşı yapılan teveccühler, teşekkürler, onaylamaların hepsini size iade ediyorum dedim. Personellerim varsa ben varım, ben sadece onlara bir lider olarak, teşkilatımı temsil anlamında bulunuyorum. Biz çok iyiyiz, eksik yönlerimiz yok demiyoruz, öyle dersek zaten hataya düşeriz. 13 ay boyunca ne vatandaşlarımızı kıracak bir davranışta bulunduk ne de onların bize teveccühü azaldı. Bir kere daha buradan şahsıma ve teşkilatıma gösterdikleri teveccühten dolayı Trabzon halkına teşekkür ediyorum.

Trabzon’da en fazla işlenen suç veya öne çıkan bir suç var mı?

Bizim yapmış olduğumuz faaliyetler sadece sadece bizim tarafımızdan değil, genel müdürlükler tarafından da analiz ediliyor 81 il nezdinde. Biz o suç sıralamalarına baktığımızda Trabzon’u ilk 20-25 içerisinde göremiyoruz. Trabzon ortalama olarak tüm illerde işlenen suçlarda öne çıkan bir il olarak görülmedi şimdiye kadar. Hatta terörle mücadele olaylarında, toplumsal olaylarda en sonlardayız. Olumlu anlamda öne çıktığımız şeyler var. Devlet, millet aleyhine işlenen suçlarda Trabzon’da bu sayı sıfır denebilir. Diğer olaylarda hemen hemen ortalama yerlerdeyiz. 

İşlenen suçlar hangi yaş aralığında?

Genelde suçların işlendiği yaşlar 18 ve 35 yaş arası. Bu gençlerimizin biraz daha fazla kanı kaynayan dönem dediğimiz, bazılarının işsizliğinden veyahut madde kullanımından dolayı oluyor diyebiliriz.

Trabzon’da faili meçhul bir olay var mı?

2014 yılında Trabzon’da Sürmene’de 2 vatandaşımız kaybolmuştu. 6 yıl geçmiş üzerinden. Bununla ilgili Mağmat Boğazı’nda arama çalışmaları yapmıştık. Öldürülüp oraya gömüldü şeklinde ihbarlar gelmişti. Hatta bununla ilgili iki şahsı da mahkemeye çıkarmıştık sonrasında adli kontrol ile serbest kalmıştılar. Zaten kamuoyunda da biliniyor. O olay bizde halen faili meçhul olarak görünüyor. Onu da çözmek için elimizden geleni yapıyoruz. 

Trabzon’da FETÖ operasyonları ne durumda?

FETÖ ile ilgili operasyonlar her gün devam ediyor. Son FETÖ’cü temizlenene kadar da devam edecek. Burada en çok üzerinde durduğumuz konu güncel yapı. Bu yapıya karşı operasyonlar devam ediyor. Bunların faaliyetine devam edenlerin, örgütsel faaliyetine engel olma  konusunda hassasız. Onlara nefes aldırmama gayretine devam ediyoruz. 

Trabzon’da uyuşturucu ile mücadelede durum nedir?

Trabzon’da uyuşturucu kullanım sayısı geçtiğimiz yıllara göre abartılacak rakamlarda değil. 

Bir önceki seneye göre kıyasladığımızda çok büyük miktarda bir artış meydana gelmediğini görüyoruz. Biz yaklaşık 480 operasyon yaptık. Toplamda 830’a yakın kişiye işlem yaptık. 

90 civarında kişi de uyuşturucu madde ticareti yapması nedeniyle tutuklandı. Geri kalan kısmı da uyuşturucu madde kullanıcı olmaktan işlem yapıldı. Narko rehber kapsamında bu kişilere ulaşıp onların rehabilitesi yönünde neler yapılabiliri çalışıyoruz. Yeşilay Cemiyeti, Uyuştucuyla Mücadele Dernekleri, Emniyet Müdürlüğü, Amatem ve Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte uyuşturucu ile mücadelenin sadece yakalama ve men etme boyutunda değil bilgilendirme ve bilinçlendirme boyutunu da sağlamaya çalışıyoruz. 

Trabzon’da internet, sosyal medya suçu işleniyor mu?

Siber Suçlarla Mücadele Müdürlüğümüz bu suçlarla ilgili çalışmalarını sürdürüyor. Sosyal medya üzerinden sipariş veriliyor, ücreti ödeniyor ve karşılığında beklenen ürün gelmiyor. Mesela cep telefonu siparişi veriyor, farklı şeyler geliyor. Bu tür olaylar olabiliyor. Veya hakaretler oluyor, davacı oluyorlar. Hesabım çalındı diye bile gelen var. ‘Oyun hesabında yüksek yerlere geldim hesabımı çaldılar’ diye gelen de oldu. 

Trabzon’un neyine alışamadınız ve öne çıkan şeyleri neler?

Alışamadığım hiçbir şey yok burada. Tam tersine çok sevdim. Kaygana, kuymak bunlar kahvaltının vazgeçilmezi oldu. İlginç bir olay olarak ise güveç yemeyi çok severim ben. Ama Trabzon’da Ramazan’ın başında güveç yapılmaya başlanıyor, bayram günü güveç kayboluyor. 30 gün boyunca güveç yiyoruz. Ramazan bittiği gibi güveç işi bitiyor, bu benim dikkatimi çok çekti. Trabzon’da balık kültürü çok güzel. Önceki yıllarda çok dikkat edilmiyordu belki ama mezgit şu anda hamsinin yerini almış gibi gözüküyor. Gerekten hem havasını ve doğasını seviyoruz. Yağmur olayına şaşırdım. Normal şartlarda yağmur seven birisiyimdir. Ancak yağmur beklediğimiz kadar yağmıyor. O anlamda belki bunun eksikliği var. Alışamadığımız değil, karşılaştığımız birçok yeniliği de Trabzon’da sevdik. 

O GİDİŞ AKILALMAZ MANZARA

Trabzon insanının da Ayasofya sahilinden Akyazı Stadı’na doğru seyircili maçların olduğu dönemde o gidişi akılalmaz bir manzara. O sahanın içerisindeki coşkusu bir insanın duygulanmasına yetecek kadar içinde duygusal anlar barındırıyor. Yaylalara da çıkıyoruz. Oradaki kültür çok daha farklı. Oradaki serbestlik şehir merkezine göre daha fazla. Oradaki dinginliğe ulaşmak güzel huzur veriyor ancak sisli olması değil. Bazen çok büyük hevesle çıkıyoruz sis oluyor. O da bir şans artık.

Trabzonspor maçları çıkışındaki trafik sorunu vardı, şimdi ne durumda?

Belediyemiz oradaki çamurluk alan vardı oraya mıcır döktü araç parkının olduğu yere. Biz seyircili maçlara hazırlıklıyız. Minibüslerle ilgili aldığımız önlemler sonuç verdi. Minibüsler yolculara değil de yolcular minibüslere gidecek kararını uyguladık ve ondan sonra oradan bir şikayet gelmedi onunla ilgili. Tahliyeyle ilgili bir sıkıntı olmadı onunla ilgili. Tabi yeni dönemde ne olur onlara da bakacağız. 

Sizi daha çok özel harekat üniforması ile görüyoruz. Özel bir sebebi var mı?

Emniyet müdürü teşkilatına ait bütün üniformaları giyebilirler. Trafik, çevik kuvvet, kadro personeli, özel hareket üniformasını giyebilir, buna da yetkisi vardır. Ama benim özel bir de sertifikam var. Özel harekatçı olduğumdan dolayı giyme hakkım var. Polis akademisin bitirir bitirmez gözümü özel harekatta açtım ve 9 yıl boyunca hizmet ettim. Özel harekatın yeri bende ayrıdır. Trabzon’un önceliklerini bilmek lazım. Vatanını ve milletini seven bir yer olduğu için dolayısıyla polisini ve askerini de çok seviyor. Özel harekat üniformasının giyilmiş olması Trabzon’a özgü bir mesaj değil tam tersi çok kısa bir sürede bütün organlarına, esnafına, caddesine sokağına nüfuz etmemde en büyük etki bu üniforma ile vermiş olduğumuz görüntüdür. O insanlar o görüntüyü gördüklerinde bizi koşulsuz sahiplendi ve sonrasındaki sevmeleri ise yaptığımız icraatlardır diye nitelendiriyorum. Ama ilk başta verilen mesaj çok önemlidir. 

Trabzon’da ilginç bir anınız var mı?

Geldiğimin ilk haftası eşofmanlarla birlikte Faroz sahiline gittim. Buradaki balıkçı barınaklarına gittim. Oradaki kahve ve çay ocağı var. Orası da kalabalıktı. Eşofmanlı şekilde, koruma da yok. Selam verdim ve bir masaya oturdum. Bir tanesi laf verdi, nasılsın iyi misin diyerek. İyiyi dedim. Ne iş yapıyorsun dedi, emniyet müdürüyüm dedim. Şube müdürü mü, emniyet müdür yardımcısı mı dedi. Yok emniyet müdürüyüm dedim. Trabzon emniyet müdürü mü dedi, evet dedim. Ama konduramadılar işin gerçeği. O sırada yan masalarda bir arkadaşımız vardı. Beni gördü masamıza geldi. Müdürüm hoş geldin deyince masadakiler gerçek müdür olduğumu o zaman anladılar. (Gülüyor). Benim ifademle inanmadılar. Sonrasında koyu bir sohbet başladı orada. Alışık değildik bu görüntülere, sizi görünce şaşırdık dediler. Trabzonlular gerçekten zeki ve kıvrak insanlar. Trabzon’un farkındalığı çok yüksek. Trabzon ile ilgili veya kendileriyle ilgili hususları çok iyi takip ediyorlar ve hesap sorabiliyorlar, yönetime katılım sağlayabiliyorlar. Trabzon güzel bir yer güzel bir memleket. Ben de buranın emniyet müdür olmaktan büyük gurur duyuyorum açıkçası. 

3 kelime ile Trabzon’u anlatsanız ne derdiniz?

Trabzonspor, yayla ve hamsi.

Trabzonspor ile ilgili ne düşünüyorsunuz?

Trabzonspor başarılı olmak zorunda. Yılların vermiş olduğu bir beklenti var. Bu beklentinin kaşılık bulması için şehirle ve takımın bütünleşmesi lazım. Açıkçası polemik konusu olsun olmasın ben özellikle bu kadar yaklaştığımız bir şampiyonluğun kaçmasına çok üzüldüm. Taraftarlarımızın beklentisine cevap verecektik. Hava, şehirdeki ruh takıma, tesislere yansımadı. Kendi göbeğimizi kendimiz kesecek fırsatımız vardı. Ankaragücü maçında 10 km’lik mesafeyi 5 bin insan, çoluk çocuk ellerinde meşalelerle gerçekten insanı duygulandıracak görüntü oluşturdular. O günkü ruh o otobüsün içerisine giremedi. O ruhu tesislere ve otobüsün içine ve sahaya sokabilseydik, başarılı olurduk.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
serdar 1 ay önce

müdür bey'in mütevaziliğine, halkın içinden biri gibi davrandığına ben de birkaç kez şahit oldum.

Avatar
AHMET KUDU / KARACABEY/ BURSA 1 ay önce

AHMET KUDU,Gurbette Bir Trabzonlu olarak, müdürümüzün nazik, işbilir tutum ve davranışı, bulundugu şehri tiyi tanıması tam bir devlet adamı profilli cizmesi beni çok mutlu etti, Sayin müdürümüz gibi kişilik sahibi insanlarin kurumlarimizda çoğalmasını demenni ediyor, kendisine başarılar diliyorum

Avatar
Furtan 1 ay önce

Tip fakultesi farabi de fetöcu kadrolasma cirit atiyor.neden işlem yapilmiyor..hoca fetocu olnayani sinifta birakiyor.neredesıniz ey adalet

Avatar
Ts 1 ay önce

ardahan da da çalıştı bu adam

banner1778