Trabzon Ticaret Borası fındık fiyatları belirleyebilir mi? Açıklandı

Trabzon Ticaret Borsası bölgede fındık için yaptıkları çalışmalar hakkına bilgilendirmede bulundu.

Trabzon Ticaret Borası fındık fiyatları belirleyebilir mi? Açıklandı
Trabzon Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Güngör Köleoğlu, fındık fiyatlarının borsa olarak belirlemediklerini söyledi.
 
FINDIK ADINA TÜM KURUMLARLA GÖRÜŞÜYORUZ
 
Köleoğlu, yazılı olarak yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;
 
‘’Trabzon Ticaret Borsası olarak, söz konusu fındık olduğunda sektörün tüm kesimlerini bir bütün kabul ederek çalışmalarımızı sürdürüyor ve bunları da kamuoyu ile açık bir şekilde paylaşıyoruz. Üretimden tüketim aşamasına kadar sektörün içinde yer alan kurum, kuruluş ve kişilerle işbirliği içinde 15 yıldan beri özellikle fındıkta verim ve kaliteyi arttırmaya yönelik projelere öncülük ediyoruz.
Bunlar arasında Fındıkta Verim ve Kaliteyi Arttırma Projesi, Fındığı Daldan Değil Yerden Toplayın Projesi, Fındıklı Ekmek Projesi, Trabzonspor'un Resmi Yiyeceği Finduk Projesi, Fındık Tanıtım Projesi, Fındık ve Sağlık Projesi dikkat çeken ve sektörle ilgili kesimler tarafından da örnek alınarak uygulanan çalışmalar bulunmaktadır’’
 
FINDIK VERİMİ İÇİN PROJELER VAR
 
‘’Özellikle fındıkta verimin dönümde 100 kg'nın altına düştüğü Doğu Karadeniz'deki yaşlı bahçelerin sökülüp yeniden farklı sistemlerle dikilmesi veya tekniğine uygun budanarak verimin asgari 150-200 kg'nın üzerine çıkması için yaptığımız örnek bahçe çalışmaları Devlet tarafından da dikkate alınarak sorunun çözümü için yasal hazırlıklar başlatılmıştır.
 
KÜLLENME HASTALIĞI İLE MÜCADELE EDİYORUZ
 
‘’Her zaman belirttiğimiz gibi, daima sektörün tüm kesimleri ve bu kesimlerin meslek örgütleri ile işbirliği içinde olmayı tercih ettik.
Bu vesile ile fındıkta son yılların en büyük felaketi olarak adlandırabileceğimiz külleme hastalığı ile ilgili topyekün mücadele için her kesimden, herkesi davet ederek 150 kişinin katılımı ile 25 Ekim tarihinde çalıştay gerçekleştirdik. Katılım da planladığımız gibi oldu. Şimdi bilim adamları ve sektör temsilcilerinin çalıştaydaki görüşlerini rapor halinde bir kitapçık da topluyoruz.Devlet desteği ve organizasyonu gerektiren bu konuda yakında Ankara'da üst düzey bir toplantı gerçekleştirerek başta Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı olmak üzere devletin üst kademesine karar ve destek için raporu sunup, görüşmeler yapacağız.
 
 ZİRAAT MÜHENDİSLERİ ODASI’NA CEVAP
 
‘’Kamuoyu ile paylaştığımız bu gerçeklere ve toplantıya katılmış olmalarına rağmen  Ziraat Mühendisleri Odası Trabzon Şube Başkanı'nın yerel bir gazetede çalıştay ile ilgili "kendi çıkarları doğrultusunda rapor oluşturacaksın"  açıklamasını teessüf ve üzüntü ile okuduk.Böyle bir açıklamanın gerçeği yansıtmadığını kendisi de, toplantıya katılanların tümü de görmüştür.
 
FINDIK FİYATLARINI BİZ BELİRLEYEMEYİZ
 
‘’Ayrıca Trabzon Fındık Üreticileri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından geçtiğimiz hafta yapılan basın toplantısında külleme çalıştayının borsanın yetki alanına girmediği ve bu nedenle faaliyetimize anlam veremedikleri yönündeki açıklaması da ayrı bir üzüntü kaynağıdır. Başta da ifade ettiğimiz gibi, Trabzon Ticaret Borsası olarak fındığın sadece ticaret tarafı ile değil, dahası en fazla üretim alanı olmak üzere her aşamasında her şeyin iyi olması için çaba gösteriyor, öncülük ediyoruz. Bunun neresi yanlıştır?
Aynı açıklamada, borsanın emanet fındık  aldığı ve bunları açıklaması gerektiği yönündeki beyanları anlamak bile mümkün değildir. Çünkü borsaların böyle bir işlevi ve uygulaması yoktur, olmamıştır. Bu arkadaşlarımız Ticaret Borsalarının işlevini ya bilmemekte, ya da karıştırmaktadırlar’’
 
FINDIK FİYATLARINI İLAN EDEMEYİZ
 
‘’Özellikle de, "Fındık fiyatlarını ihracat sezonu açılışında neden 11.90 TL olarak ilan ettiler" ithamını anlamak bile mümkün değildir. Çünkü Trabzon Ticaret Borsası'nın fındık fiyatı ilan etmek gibi bir uygulaması yoktur. Önceki yıllarda web sayfamıza koyduğumuz ve serbest piyasada oluşan günlük fındık fiyatları bile 2 yıldan beri kaldırılmıştır’’
 
FINDIKTA KAVGA İLE ÇÖZÜM OLMAZ
 
‘’Sonuç itibariyle, Trabzon Ticaret Borsası olarak üreticinin ayağına kadar giderek, bahçelere girerek yapmaya çalıştığımız örnek uygulamaları desteklemesi gerekenlerin, kamuoyunu yanıltıcı ve yanlış beyanlarda bulunmasını ne anlamak, ne de kabul etmek mümkün değildir.fındık sektörü sürekli konuşma ve atışma ile, bir de birbirini suçlama ile bir yere varamaz. Tek çözüm ortak akıl üretmektir. Bunun yol ve yöntemi de bir araya gelerek ortak çıkarlar doğrultusunda hareket etmektir’’
 
ÜRETİM VE TÜKETİM ADINA ÇALIŞMALARI SÜRDÜRÜYORUZ
 
‘’Bu vesile ile borsa olarak üretimden tüketim aşamasına kadar fındık sektörünü bir bütün kabul edip hareket ettiğimizi ve bu anlayışımızı sürdürmeye devam edeceğimizi bir kere daha belirtir, hedefimizin verim ve kaliteyi arttırarak Dünya piyasalarında Türk fındığının hakimiyet payının daha da yükselmesini sağlamak olduğunu kamuoyu ile paylaşırız’’
 
                                              
 
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner498