-Trabzon’da adliye personelinden Yargı Reformu Paketi’ne tepki

Büro Memur-Sen Trabzon Şubesi, açıklanan Yargı Reformu Paketi’nde zabıt katiplerinin kurum içi görevde yükselme sınavının kaldılmasına adliye önünde gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla tepki gösterdi. 

-Trabzon’da adliye personelinden Yargı Reformu Paketi’ne tepki

Trabzon Adliyesi önünde toplanan Büro Memur-Sen üyesi adliye çalışanları, 30 Mayıs 2019’da açıklanan Yargı Reformu Stratejisi paketinde yer alan, zabıt katiplerinin kurum içinde Görevde Yükselme Sınavı (GYS) ile yazı işleri müdürü olabilmesini sağlayan hakkın kaldırılmasına tepki gösterdi. 

Büro Memur-Sen Trabzon Şube Başkanı Mustafa Kahraman’ın okuduğu basın açıklamasında, Adalet Bakanlığı personelleri olarak durumu üzüntüyle karşıladıklarını belirterek; “Yapılması düşünülen düzenleme ile adliyelerdeki mesleki tecrübeye sahip çalışanların emeklerinin gözardı edilmesi, mesleki tecrübeye sahip olmayanların sınava tabi tutularak kurum dışından mahkeme birimlerine yazı işleri müdürü atanması aksamalara neden olabileceği gibi, personel arasında çalışma barışını ve huzurunu ortadan kaldıracaktır” iddiasında bulundu. 

Paket hazırlanırken çalışmanın paydaşı olan adliye çalışanlarının ve yetkili sendikanın görüşünün alınmamasının asla kabul edilemez olduğunun belirtildiği açıklamada, Türkiye Barolar Birliği  Başkanı Metin Feyzioğlu da kınandı. Açıklamada, “Türkiye Barolar Birliği Başkanının Yargı Reformu Paketini değerlendirirken yapmış olduğu açıklamada, dosyaların eksik olarak duruşmaya çıkmasının müsebbibi yazı işleri müdürleri imiş gibi hedef gösterilmesi ve bu göreve hukuk mezunlarının atanması ile sorunların ortadan kalkacağının ifade edilmesi yargı çalışanlarımıza hakarettir. Bu talihsiz açıklamayı şiddetle kınıyor, Barolar Birliği Başkanı Sayın Metin Feyzioğlu’nu adalet çalışanlarından özür dilemeye davet ediyorum” ifadelerine yer verildi. 

Adalet çalışanları olarak Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’e personele değer verip kucak açtığı için teşekkür edilen açıklamada, “Sayın Bakanımıza özellikle yardımcı hizmetler sınıfında bulunan mübaşirlerimizin genel idare hizmetler sınıfına geçmesinde göstermiş olduğu gayret ve çabadan dolayı teşekkür ediyoruz” dendi. 

Açıklamanın sonunda, adliye çalışanları adına taleplerini sıralayan Büro Memur-Sen Trabzon Şube Başkanı Kahraman; “Zabıt katibi arkadaşlarımızın tek kariyer umudu olan kurum için Görevde Yükselme Sınavının kaldırılarak yazı işleri müdürlüğüne avukatların ve diğer kurumlarda görev yapan memurların atanmasının yolunu açacak taslak çalışmasından acilen vazgeçilerek güncelleme yapılmasını, bakanlığımızda sözleşmeli istihdamına son verilerek aynı işi yaptığımız sözleşmeli arkadaşlarımızım kadroya alınmasını, yardımcı hizmetler sınıfının kaldırılarak arkadaşlarımızın 4/A kadrosuna alınmasını, çalışanlarımıza 3600 Ek Gösterge uygulanmasını, adalet hizmeti sınıfının oluşturulmasını ve hizmet tazminatı oranının yükseltilmesini, büyükşehir tazminatı ödenmesini, nöbet hizmetlerinin ödenmesini ve yıpranma hakkının tanınmasını talep ediyoruz” dedi. 

“Görevde yükselme adliyecilerin hakkı”, “GYS’ye ortakçı istemiyoruz!”, “Tek kariyer hakkımız olan GYS’ye dokunma gibi döviz ve pankartlar taşıyan kalabalık, basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde mesailerine devam etti. - Fatih Yılmaz

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
hahaha 5 ay önce

"basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde mesailerine devam etti" burası çok ilginç isterlerse olay yapsınlar hakim ve savcılar alınlarını karışlar

Avatar
trabzonlu 5 ay önce

sayın icişleri bakanımız trabzon mitinginde 12bin kişi vardı diyor biz yanlışmı gördük seni kandırıyorlar sayın bakanım izdiham insan seli oldu akparti gelince hertaraftan arabalar geliyordu bir araba gelmedi belediye otobüsleri bile paralıydı sizin miginde herşey kısıtlanıyordu otobüsler bile bedavaydı bunları biliyoruz

Avatar
kemal 5 ay önce

son bölümdeki talepler kısmı ilginç, size bunlar zaten verilmiyorsa ne veriliyor, nasıl bir meslek bu şaşırdım