Trabzonlu Emirhan cezaevinde intihar etmişti! Mezarda gelen adalet

“Kumbara çaldı” diye 15 yaşında tutuklanan Trabzonlu Emirhan Nas, bir ay sonra cezaevinde intihar etti. AYM, 5 yıl sonra Emirhan’ı ölüme götüren tutuklamanın hukuki olmadığına karar verdi.

Trabzonlu Emirhan cezaevinde intihar etmişti! Mezarda gelen adalet

Anayasa Mahkemesi, Trabzon’da bir çay ocağında içinde bozuk paraların bulunduğu kumbarayı çaldığı iddiasıyla 15 yaşında tutuklanan ve bir ay sonra cezaevinde kendisini asarak intihar eden Emirhan Nas adlı çocuğun tutuklanmasını hukuka aykırı buldu. Anneye 27 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmeden mahkeme, “Sulh ceza hâkimi, tutuklama kararı verirken çocuk olduğunu dikkate almalıydı. Çocuğun tutuklanması son çare olmalıydı” dedi. Karar, anne-babası boşanan çocuğun dramını ve psikolojisi bozulduğu için tedavi edilmek yerine, cezaevine atılarak nasıl ölüme sürüklendiğini ortaya koydu.

AYM kararına göre, 15 yaşındaki Emirhan Nas, bir işhanında bulunan çay ocağından bozuk paraların olduğu iki adet kumbarayı çaldığı gerekçesiyle 8 Ekim 2015 tarihinde gözaltına alındı ve bir gün sonra tutuklandı. Savcılık, Emirhan Nas ve Ö.B. adlı arkadaşı hakkında hırsızlık, işyeri dokunulmazlığını ihlal etme ve mala zarar verme suçlarından dava açtı.

Rapor dikkate alınmadı
İddianameyi kabul eden mahkeme, çocuğun başka bir dosyaya giren sosyal inceleme raporunu da dosyaya ekledi. Ancak mahkeme, raporda çocuğun psikolojik durumunu görmezden gelerek tutukluk halinin devamına hükmetti. Raporda, Emirhan Nas ile ilgili şu değerlendirmeler yer aldı:
“Emirhan Nas’ın özellikle annesinin evliliğinden sonra tutum ve davranışlarının olumsuz yönde değiştiği, üvey babasının çocuğa ilgi ve sevgi göstermediği, çocuğun da ona karşı tepkili olduğu, Emirhan Nas’ın öz babasını uzun yıllardır tanımadığı, geçen yıl babası ile karşılaştığı, öz babasının da çocukla ilgilenmediği öğrenilmiştir. Çocuğun evlenene kadar annesiyle birlikte yaşadığı, yaklaşık bir yıldır da anneannesiyle kaldığı, zaman zaman evden ayrıldığı, dışarıda kaldığı, çocuktan haber alamadıkları, annesi ve diğer akrabalarıyla çatışma yaşadığı, istekleri karşılanmayınca agresifleştiği, hakaret ve tehdit ettiği, çabuk sinirlenme, öfke patlamaları yaşama, kendine zarar verme, eşyaları kırma, sabırsız tutumlar sergileme gibi davranışlarının bulunduğu, evden kaçtığı, aile denetimine uymadığı belirlenmiştir.”
E.N., 10 Kasım 2015’te Trabzon E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Çocuk Koğuşu’nda saat 20.30 sularında kendini asarak yaşamına son verdi. Bu nedenle mahkeme davayı düşürdü.

AYM: Hukuki değildi
Anne Semra Omrak, ölüm olayı üzerine Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu. Anayasa Mahkemesi İkinci Bölüm, tutuklamanın hukuki olmadığı gerekçesiyle çocuğun kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine karar verdi. Anneye 27 bin 500 TL manevi tazminat ödenmesine hükmeden yüksek mahkeme, şu değerlendirmelerde bulundu: “Somut olayda tutuklamaya karar verilirken tutuklama kararında başvurucunun oğlunun çocuk olduğunun dikkate alındığına dair herhangi bir değerlendirmeye yer verilmemiştir. Dolayısıyla başvurucunun tutuklanmasına karar verilirken uluslararası sözleşme ve belgelerde yer alan ilkelere riayet edildiği, bu bağlamda diğer koruma tedbirlerinin uygulanmasının yetersizliğinden bahsedilirken başvurucunun yaşının dikkate alındığı söylenemeyecektir. Tutuklama kararında sulh ceza hâkimi tarafından ileri sürülen gerekçeler, tutukluluk tedbirinin -başvurucunun oğlunun yaşı bakımından- özellikle iç hukukun gerektirdiği üzere son çare olarak kullanıldığının düşünülmesine imkân vermemektedir. Ayrıca tutuklama kararı veren hâkimliğin başvurucunun tutuklanmasına karar verirken öncelikle tutuklamadan başka tedbirleri öngördüğü anlaşılmamaktadır. Bu gerekçelerle tutuklamanın ölçülü olmadığı sonucuna varılmıştır

ÖLÜMÜ DE SORUŞTURULMADI

Trabzon E Tipi Kapalı Cezaevi’nde 32 gün tutuklu kalan, 10 Kasım 2015’te kantinden aldığı çamaşır ipiyle kendini asan 15 yaşındaki Emirhan Nas’ı ölüme götüren süreç, FETÖ Operasyonunda açığa alan Cumhuriyet Savcısı Hüseyin Tunçer tarafından karanlığa gömülmüştü. Savcı Tunçer, hukuk tarihine geçecek takipsizlik kararında, “İntihar etmek suç değil. Ölenin intihara yönlendirildiğine dair herhangi bir delil elde edilemedi” demişti. Emirhan’ın annesinin soruşturmanın yeniden açılması isteğiyle yaptığı başvuru ise henüz sonuçlanmadı.

Emirhan’ın son anları, güvenlik kameraları tarafından dakika dakika kaydedilmişti. Savcı Tunçer’e göre ise intihar anının görevlilerce görülmesi imkânsızdı. Çünkü, cezaevinde tüm güvenlik kamera görüntülerinin canlı izlendiği 4 adet LCD televizyon ekranı vardı. Ekran 16 eşit parçaya bölünüyordu. 4 ekranda toplam 64 görüntü oluyordu. Bölünen ekranlarda, saat ve güvenlik kamerasının adının yazıyor olması, intiharı kaydeden kameranın görüş açısının uzak bölümünde bazı alanların görüntülenmesini engelliyordu. Gardiyanların ifadelerindeki saatle bilirkişi raporundaki saat çelişkili olarak yer aldı. Savcı, bu çelişkiyi ise hiç irdelemedi.

Emirhan, cezaevinde kaldığı süre içinde, annesiyle bir kez açık görüş yapabildi. Annesine, cezaevinde kendisine kötü davranıldığını, kilolu, uzun boylu, kaba bir görevlinin her hafta sıra dayağına çektiğini, omuzlarına vurduğunu anlattı. Tuvalet temizlettirdiklerini, bulaşık yıkattıklarını söyledi. Anne Semra Omak, cezaevine bir kez daha gitti. Görüş günü değişti diye kapıdan geri çevrildi. Oğluna getirdiği pantolonu da almadılar. Oğlu hızla kilo kaybetmiş, kıyafetleri bollaşmıştı. 

Savcı suçu anneye attı
Savcı Tunçer, annenin şikâyetini tek kalemde boşa çıkardı. Takipsizlik kararındaki o ifade şöyleydi: “İleri sürülen kötü muamele iddiaları soyut nitelikte kaldı. Ölenin annesinin, kötü muamele iddialarını öğrenir öğrenmez değil de, oğlu öldükten sonra yani delillerin sağlıklı bir şekilde toplanabilmesi için gereken süreden sonra gündeme getirmesi nedeniyle somut herhangi bir delil elde edilemedi.”
Emirhan cezaevine girince, psiko-sosyal yardım servisi ile ilk görüşmeyi iki gün sonra yaptı. O gün hazırlanan takip formuna göre Kaşüstü Hastanesi’nde psikolojik ya da psikiyatrik tedavi görmüştü. Geçmişte silahla intihar girişimi olmuştu. Savcının bu duruma dair tespiti ise birkaç cümleden ibaretti: “Kurum psiko-sosyal servisince resen iki görüşme yapılmıştır. Aynı odada kalan arkadaşlarının beyanlarından anlaşılacağı üzere intihar fikrinden kimseye bahsetmemiştir. Ailevi sıkıntıları yüzünden psikolojik rahatsızlıklarının bulunduğu anlaşılmıştır.”

Cumhuriyet / Alican Uludağ

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Carsamali 5 ay önce

Ben bu haberi Yeni okudum içim acıdı acaba bu kararı verenler yastığa başını nasıl koyuyor o kadar hırsız sapik dışarıda ellerini sallayarak gezerken Bizim kanun lar ancak garibanı güçsüz olana gücü yetiyor çok yazık olmuş çocuğa

Avatar
serdar 5 ay önce

çocuğun bu hale gelmesinde anne ve üvey babanın suçlu olduğu söyleniyor. 27 bin 500 tl tazminat onlara ödeniyor. hem çocuğun hayatını karartmışlar hem de şimdi parasını yiyecekler.

Avatar
Bülent 5 ay önce

Ülkedeki adalet bu kadar.Birileri kumbaradan tutuklanıp ölüme giderken;birileri devletin-milletin paralarını gasp ederek keyif çatıyor.Üstünlerin hukuku değil,hukukun üstünlüğü diye meydanlarda gezip oy toplayanlar da,saraylarında halkından kopuk birşekilde yaşamaya devam ediyor.Eğer bu ve bu gibi durumları da eleştiriyorsan”hain,terörist”gibi yaftalarla topluma hedef gösterilerek yuhalatılıp bildiğini yapmaya devam ediyorsun.Bu dünyanın adaleti Yoksa yüce Allah’ın adaleti var ve er-geç tecelli eder.Kardeşimize tekrar rahmet dileyip yattığı yer nur olsun demekten başka çare kalmıyor.Yüce Mevla bunu yaşatanlara da aynı muameleyi yapsın inşAllah.

Avatar
Müslüm 5 ay önce

Dümyada insan değeri bu kadar ucuz olan başka yer yok.

Avatar
Siirt 56 5 ay önce

Allah rahmetli eylesin islam kolaylıklar o çocuğun vebali herkezin üzerindedir Rabbim affetsin

Avatar
MUHAMMET GÜNER 5 ay önce

Allah c c ni̇n adaleti̇ bu dünyada var ama i̇şi̇ne gelmi̇yor bazilarinin
kurani keri̇m burada yüce ki̇tap burada her yerde
ama sen kutsal ki̇tabin kanunlarinin yeri̇ne abdest almasini,taharet almasini bi̇lmeyen adamlarin kanunlarini bu ülkeye geti̇ri̇rsen olacaği budur.ne bekli̇yordukki̇.
600 sene beni̇m dedeleri̇m adalatle bu dünyaya hükmetmi̇ş.dön dolaş ayni tari̇he ayni reji̇me takilip kaliyoruz...

Misafir Avatar
Mihriban 5 ay önce @MUHAMMET GÜNER

senin dedelerin 600 sene boyunca dünyaya adaletle hükmetmiş, hım ok.

Beğenmedim! (0)
Avatar
izmitli... 5 ay önce

Yav biyerde devlet yanlis yapiyo tmm yanlisi duzeltmesi zaman aliyo o sirada bircan gidiyo devlet yanlisi duzeltmeye calisiyo ama gene yanlis yapiyo 27.500 nedir ya bukadarmi ucuz bi giden cani. Degeri..

Avatar
SERDAR 5 ay önce

cennete gi̇recez di̇ye 5 e 5 katanlar bu çocuktan helalli̇k almadan gi̇receği̇ni̇z tek bahce findik bahçesi̇di̇r