banner1609

Tünel Akvaryum'da flaş gelişme... 29 yıllığına yap işlet modeliyle...

Trabzon’da Ortahisar Belediyesinin vizyon projeleri arasında yer alan Tünel Akvaryum Projesinin Yap İşlet Modeli ile 29 yıla kadar yaptırılması ve tüm işlemlerin yürütülmesi için Başkan Ahmet Metin Genç’e oy birliği ile yetki verildi. Maddede yer alan 175 bin ziyaretçi garanti kısmı, meclis üyelerinin ‘Belediyeyi 29 yıllığına büyük yük altına sokacağı’ gerekçesiyle itirazları sonrasında Başkan Genç’in talimatıyla çıkarıldı. Madde çıkarılmasaydı ziyaretçilerin 175 bin altında kalması durumunda geri kalan kısmı belediye bütçesinden karşılanacaktı. 

Tünel Akvaryum'da flaş gelişme... 29 yıllığına yap işlet modeliyle...

 61SAAT HABER SERVİSİ - Trabzon Ortahisar Belediye Meclisi Temmuz ayı toplantıları bugün yapılan bileşimle devam etti.  Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç Başkanlığında toplanan belediye meclisinde Tünel Akvaryum Projesinin Yap İşlet Modeli ile 29 Yıla kadar yaptırılmasına ve tüm işlerinin yürütülmesi için Belediye Başkanı Av. Ahmet Metin Genç’e yetki verilmesi hususu müzakere edildi. 

ZİYARETÇİ GARANTİSİ MADDEDEN ÇIKARILDI VE OY BİRLİĞİ İLE KABUL EDİLDİ


İlk olarak Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen maddeye komisyon üyesi Oktay Söğüt şerh koydu.  CHP’li üye Söğüt’ün şerh koyması sonrasında Komisyon Maddeyle ilgili olumlu görüşünü oy çokluğu ile birlikte aldı. 
Mecliste tartışmalara neden olan madde bulunan  175 bin ziyaretçi garantili kısımın belediyeye büyük yük altına sokacağı ifade edildi. Maddede ki bu kısım Başkan Ahmet Metin Genç tarafından haklı bulunarak maddeden çıkarıldı. Ziyaretçi garanti kısmı içeriğinden çıkarılan madde, belediye meclisinde oy birliği ile kabul edildi. 


ETÜT ÇALIŞMA VA PLAN OLMADAN GÖRÜŞTÜK
Maddeyle ilgili yapılan tartışmalarda ise ilk olarak komisyonda şerh koyan CHP’li üye Oktay Söğüt, çekincelerini belirtti. Söğüt, “Yapım aşaması çok sık kamuoyuyla paylaşıldı ancak işletme aşaması kamuoyuyla sık bir şekilde paylaşılmadı. Aceleyle geçiştirilmesi birinci itirazım. Maddi açıdan bayağa büyük bir meblağ içeren bu konuyu etüt çalışma ve plan olmadan görüştük. Önümüzde tek sayfa başkanlık makamından gelen yazı koyuldu. Müdür bey sözlü olarak sorularımızı cevaplasada hiç bir bilgiye sahip olmadan karar vermek ikinci itirazım. 
29 yıl boyunca 175 bin ziyaretçi sayısının ne kadar altına düşerse bu paranın Trabzon’un cebinden çıkacak” dedi. 

CHP Grup Başkan Vekili Turgay Şahin ise, “Bu başladığından beri sorduk, sorguladık. Her sorduğumda, “Henüz karar vermedik işletilmesi konusunda iki seçeceğimiz var. Bunlardan bir tanesi belediye tarafından kendimiz işleteceğiz, ya da bedel karşılığında özel sektöre verceğiz” Şimdi tamamen farklı bir işle karşılaştık. 
Komisyonun öyle bir yetkisi yok. 
Böyle önemli bir iş. 30 trilyonluk yatırımda meclisin haberi yok. 


29 YILDA 507 MİLYON EDİYOR.. ORTAHİSAR BELEDİYESİNİN 2,5 YILLIK GELİRİ
175 bin bilet diyor. Bugün Antalya’da 80 lira.. Bu bittiğinde 100 lira diyelim. 175 bin bilet, ne eder yaklaşık 17 milyon 500 bin lira eder yılda. 29 yıl demişsiniz 507 milyon… Sizin 2,5 yıllık Ortahisar belediyesinin geliridir. Böyle bir yükün altına siz belediyeyi nasıl sokarsınız. Düşünün ki 175 bin adam hiç girmedi. Kim karşılayacak bu parayı belediye verecek. 
Bu akvaryumun inşaat kısmını yapmışsınız. 12 milyonun üzerinde para harcamışsınız. 
O zaman şöyle yapalım: 
Önerim, hiç belediyeyi yüke sokmayalım. Sonuçta burayı kazdık. Bu tüneli yaptık. 
Bu baştan yanlıştı. 
Fakat öyle mi kalmalı, en azından tamamlanmalı.. 


TRABZON’UN İNSANINI BU KADAR BORCA SOKAMAZSINIZ
Bu belediyeye 500 milyon çok para. 30 sene sonra burada ki meclis üyelerinin hiç biri belki de hayatta olmayacak. 
Trabzon’un insanını bu kadar borca sokamazsınız. 
Bunun örnekleri de var. 
Rakam ortada, ama diyeceksiniz ki ne yapalım? 
Ortada bir cenaze var, kalkması lazım. Şunu yapalım meclis olarak. Aylık 1 lira veya 100 lirayla ihaleye çıkalım. Diyelim ki buranın inşaatını yaptık, belediyenin mülkü, aylık 100 lira. Senede bin 100 lira.. Yapan adam, alacak olan ihalede ki firma 29 yıllığına çalıştırsın. Şartnameye şunu koyalım. Bilet fiyatını biz belirleyelim. İçerisine koyulacak balık türü ve cinsini biz belirleyelim. 
Adam aldı içerisine hamsi istavrit koydu. Halbuki pahalı balıklar var.. 
Bunun içerisine koyulacak balçığın türlerinin ve cins çeşitinin bilinmesi lazım. 
Acele etmeyin… 
500 milyon az para değil. Bugün ki fiyatlarla diyorum, enflasyonu katmıyorum. 
175 bin rakamını kim bulmuşsa çok büyük rakam.. 
Trabzon’da en fazla ziyaret edilen yer Atatürk Köşkü.. 200 bin kişi girmiş. 5 lira.. 
Senin Akvaryumu’nu 80 lira 100 liraya 50 bin kişi girmez. Burada 125 bin açığımız olur” dedi. 

ZİYARETÇİ GARANTİSİNİ BENDE OLUMLU GÖRMÜYORUM
İYİ Parti Grup Başkan Vekili Davut Çakıroğlu ise, “Her şey, geçiş sayılı, yap işlet modeline dönüştü. Burayı alacak olan kişi böyle bir müşteri garantisi aldıktan sonra ve fiyatı da belirlendikten sonra onun da gönlü ister ki kimse gelmesin zaten garanti altına alınmış. 
Avrupa’da böyle yerler var.  İşletmesi maliyetli işler. Turgay abi espri yaptı her halde, Hamsi İstavrit. Akvaryum balığının cinsiyeti farklı. 
12 milyonunu belediye bütçesinden karşıladık. Bundan sonra ki süreçte buraya harcanacak rakam belli değil. Alacak olan yatırımcı kişi buraya ne kadar para harcayacakta 29 yıl belediye tarafıdan rakamın belirlenmesi neye göre yapılacak. 
Meclisin buranın müşteri garantili, ziyaretçi garantili adına ne dersek diyelim, bir işletmeciye devri noktasının doğru olduğunu bende düşünmüyorum. Belediyenin gelir kalemini tek bir kalemde bir yere aktarmamıza sebep olacak. 
Bu garantili işlerin ben çok toplum için, hemşerilerimiz için faydalı işler olduğunu düşünmüyorum. Biraz daha bunları yapabiliyorsak, kendi kabiliyetlerimizle yapmalıyız. 
Bu projeyi bize getiren firma müşavirlik hizmeti vardır. Bunlar ne öngörmüşler” diye konuştu. 

ANTALYA İLE KIYASLAMAYALIM
Başkan Ahmet Metin Genç ise mecliste yapılan itirazlar sonrasında ziyaretçi garantisi kısmını maddeden çıkarılmasını istedi. Başkan Genç, “Şehrimiz için önemsediğimiz proje. Geçen yıl şehrimize gelen Suudi ülkelerinden turist sayısı 450 bindir. Şehrin gelişmişlik düzeyini, hayvanat bahçesi bile soruluyorlar. Şehrin artı göstergesidir. 
Fiyatı ne 5 lira olacak ne de 80 lira olacak. Biz kendimizi Antalya ile kıyaslayarak şehre projeler monte edemeyiz. Şehrin düzeyini ortaya koymamız lazım. 
Şurada ki itirazınıza katılıyorum. Burada fiyatı idare tespit edecek. Önemli olan bu dur.. Ama bu Antalya’da ki gibi 80 lira değil. Trabzon koşullarına göre idare tespit edecek. 
Bu herkesin yapabileceği türden bir iş değil. Daha cazip olması için böyle madde ön görmüş. 

BAŞKAN GENÇ, İTİRAZLARI HAKLI GÖRDÜ


Komisyon üyelerimiz ve meclis üyelerimiz bu kısma haklı olarak belediyeye garanti yük altına koyulmasına itiraz ediyor. 
Garanti rakamını en azından şöyle baktığımızda 4 yıl daha görev süremiz var. 
Bizden sonra ki belediye idaresini sorumluluk altına, garanti sorumluluğu altına koyacak olan şart nameye itirazı da haklı görürüm. Çünkü bizden sonra ki idare “ey önceki dönem başkanı, meclisi, tamam şehre güzel proje kazandırdınız ama bunu daha farklı modelde yapsaydınız biz şu anda bu garantiyi karşılama yerine, başka bir projeyle ilgilenseydik” diyebilir.  İtirazı haklı görüyorum. 
Garanti rakamını çıkartıp, belediye sorumluluk altına sokmadan, şartname hazırlanırken, ihaleye daha cazip başka maddeler koyarak, ama belediyeyi geleceğe dönük garanti rakamına sokmadan, böyle bir değerlendirmenin müzakeresine itibariyle daha faydalı olacağını düşünüyorum” dedi. 

Madde, Başkan Ahmet Metin Genç’in talimatıyla maddeden 175 bin garanti rakamı çıkarılarak oy birliği ile kabul edildi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kaptan 1 ay önce

garanti ziyaretçi diye bir madde olurmu.çok saçma.zaten açılıncada pahalı olur düşük gelirli trabzonlu sadece ggelip ziyaret eden zenginleri izler artık.

Avatar
BU NE 1 ay önce

ben bu i̇şe tali̇bi̇m bi̇razda bi̇z yi̇yeli̇m şu kaymaktan

Avatar
köylü 1 ay önce

ayıptır yazıktır günahtır, ancaaak orayı işletecek olan bellidir, bekleyin görün ya bir eski dolmuş şoförü alır ya da eski bir inşaat kalfası bu işi alır, bekliyoruz...beklemedeyiz...altyapı sorunları varken akvaryum ayıp yahu...

Avatar
muhalif 1 ay önce

ooo yap işlet devret he mi neyse trabzonlu gelmeyen turistin parasını da su faturasından alırlar.