Dolayısıyla çamaşır makinesinin ön kapağı, program bitmeden önce açılmıyor ise bu tamamen normal bir durumdur. Güvenli çamaşır makinesi kullanımı için temel prensip olarak oluşturulan bu güvenlik önlemi sadece programın sona ermediği haller için geçerlidir. Yani Bosch markalı çamaşır makinenizin programı bitmesine rağmen ön kapağı açılmıyor ise bir sorun olduğuna işaret eder. Göztepe Bosch Yetkili Servisi uzmanları, böyle bir durumda bazı kontrollerin yapılmasını öneriyor.

Bosch Çamaşır Makinesinin Kapağının Açılmaması Normal Mi?

Çamaşır makinenizin ön kapağını açmaya çalışmanıza rağmen bir türlü açılmıyor ise bu normalde olabilir, arıza kaynaklı da olabilir. Çünkü çamaşır makinesi sisteminin temel güvenlik prensibi gereğince makine yıkamayı ve sıkmayı tamamlayıp, suyu tamamen tahliye etmeden asla açılmaz. Sistem bu işlemler boyunca ön kapak kilit mekanizmasını kilitler. Program tamamen sona erdikten sonra bir “tık” sesiyle kilit mekanizmasını devre dışı bırakır. Böylelikle çamaşır makinesinin ön kapağı açılmaya uygun duruma gelir.

Bosch çamaşır makinesinin ön kapağı program bitmesinden sonra bile açılmıyor ise sistemsel bir arıza olduğuna işaret etmektedir. Özellikle de makinenin ön kapak kilit mekanizması arızalanmış olabilir. Veya kapak kilit mekanizmasına akım taşıyan elektrik kablolarında sorun oluşmuş olabilir.

Çamaşır makinesinin su tahliyesini yapamamış olmasından dolayı da güvenlik nedeniyle açılmıyor olabilir. Bu durumda kazan içerine baktığınızda içerisinde su kaldığını görebilirsiniz. Bu durum ise su tahliye filtresinin veya hortumunun tıkanmasından ya da su tahliye pompasının arızalanmasından mütevellit meydana gelir. Pompa motoru arızalanmış ise değiştirilmesi gerekeceğinden profesyonel Üsküdar Bosch Servisi hizmetine ihtiyacınız oluşur.

Bosch Çamaşır Makinesinin Ön Kapağı Açılmazsa Ne Yapılır?

Bosch çamaşır makinesinin ön kapağının açılmaması sistemsel bir arızaya bağlıysa profesyonel Çekmeköy Bosch Servisi hizmetlerinden destek almanız kaçınılmazdır. Zira böyle bir durumda sadece makinenin su tahliye edememesine bağlı olarak su tahliye filtresini ve hortumunu tıkanıklığa karşı kontrol edebilir ve tıkanıklığı giderebilirsiniz. Bunun dışındaki haller için yapabileceğiniz bir müdahale şansı bulunmuyor. Zira arızalı olan parçaların yenisiyle değişiminin yapılması gerekir.