BOTAŞ, doğalgaz fiyatlarında nisan ayından itibaren yapacağı indirimleri duyurdu.

BOTAŞ müjdeyi duyurdu! Sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgazda indirim

Konut tüketicileri için 1.000 metreküp doğalgazda 4 bin 80 lira olarak belirlenen satış fiyatı açıklandı. Sanayi aboneleri ve elektrik üretim amaçlı tarifede de indirim yapıldığı belirtildi. Sanayi abonelerinin tarifesi, kademe 1 için 1.000 metreküp doğalgazda 7 bin 124 lira, kademe 2 için ise 9 bin 478 lira olarak belirlendi. Elektrik üretim amaçlı tarifede ise 1.000 metreküp doğalgazın fiyatı 10 bin lira olarak açıklandı.

BOTAŞ'ın açıklamasında, doğalgaz toptan satış fiyatlarının piyasa koşulları, ülkenin ekonomik şartları, piyasa fiyat istikrarı, EPDK'nın tarife ile ilgili kararları ve maliyet unsuru olan alım-işletme giderlerindeki değişim dikkate alınarak belirlendiği ifade edildi. Bu kapsamda, sanayi kuruluşlarında kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında yüzde 20,01 oranında, elektrik üretim amaçlı kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında ise yüzde 16,67 oranında indirim yapıldığı açıklandı.

Ayrıca, 2022 Ekim ayına göre, sanayide kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında 1 Nisan itibarıyla yüzde 52,43 ile yüzde 63,63 oranlarında, elektrik üretimi maksatlı kullanılan doğalgazın toptan satış fiyatında ise yüzde 51,52 oranında indirim yapıldığı belirtilerek, geçtiğimiz yıla göre önemli bir indirim sağlandığı vurgulandı.

Enerji fiyatlarındaki yükselişlerin sanayi üretimi başta olmak üzere birçok sektörü olumsuz etkilediği için bu indirimlerin önemli bir adım olduğu düşünülmektedir.

BOTAŞ müjdeyi duyurdu! Sanayi ve elektrik üretiminde kullanılan doğalgazda indirim
Editör: Furkan Yılmaz