ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, dört gün sürecek Asya turunda Çin'in üzerinde egemenlik iddia ettiği Tayvan'a ziyaret edeceği iddiası ortalığı karıştırmıştı. Pelosi'nin uçağını kırması üzerine bölgede gerilim arttı. Tayvan'da sirenler duyulurken, Çin devlet medyası da Çin'e ait savaş uçaklarının Tayvan Boğazı'nı geçtiğini bildirdi.

PELOSİ'NİN UÇAĞI TAYVAN'A İNİŞ YAPTI
ABD Temsilciler Meclis Başkanı Nancy Pelosi ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak Tayvan'ın başkenti Taipei'de bulunan Songshan Havaalanına indi.

son-dakika-abd-nin-ucaginin-tayvan-a-inmesinin-15133555_9392_m

PELOSİ: ABD'NİN TAYVAN HALKIYLA DAYANIŞMASI HER ZAMANKİNDEN ÖNEMLİ
Tayvan'a indikten sonra ilk açıklamalarında Pelosi, "ABD'nin Tayvan halkıyla dayanışması her zamankinden daha önemli. Ziyaret Tayvan demokrasisine sarsılmaz bağlılığın göstergesi" dedi.

ABD DONANMASI HERHANGİ BİR SALDIRIYA KARŞI TEYAKKUZDA
Çin'in bu agresif tutumuna karşı ABD donanması Pasifik Okyanusu'na demir attı. Tayvan'da ise Çin'den gelecek herhangi bir saldırıya karşı olarak askeri güvenlik önlemleri artırıldı.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'yi taşıyan Boeing C-40C tipi SPAR19 adlı özel uçak Tayvan'a indi. Pelosi'nin uçağı Güney Çin Denizi güzergahına girmedi. Destinasyon özelliğini kapatan uçak Filipinler Denizi güzergahını kullandı.

YEREL SAATLE 22.45'TE İNİŞ YAPTI
Pelosi'nin uçağı, yerel saatle salı gecesi 22.45'te (TSİ 16.45) Taipei Songshan Havalananı'na iniş yaptı.

son-dakika-abd-nin-ucaginin-tayvan-a-inmesinin-15133555_744_m

SAVAŞ UÇAKLARI TAYVAN BOĞAZI'NI GEÇTİ
Ziyaretin gerçekleşmesi halinde saldırı tehditlerinde bulunan Çin ordusu, savaş uçaklarını harekete geçirdi. Pelosi'nin uçağının Tayvan'a iniş yapmasının ardından Çin'e ait savaş uçakları Tayvan Boğazı'nı geçti.

ÇİN: HER TÜRLÜ OLASILIĞA HAZIRIZ
Çin Savunma Bakanlığı, bu hafta içinde yaptığı açıklamada, Pelosi'nin ziyaretinin gerçekleşmesi halinde askeri karşılık verebileceği uyarısında bulunmuş ve "Pelosi Tayvan'ı ziyaret ederse, Çin ordusu boş durmayacak" ifadesini kullanmıştı. Dışişleri Bakanlığı da olası ziyaretle ilgili, "Her tür olasılığa hazırlıklıyız. Eğer ABD tarafı ziyarette ısrar ederse, egemenliğimizi ve toprak bütünlüğümüzü korumak için güçlü ve kararlı tedbirler alacağız" değerlendirmesinde bulunmuştu.

PELOSİ, ÇİN KARŞITLIĞIYLA BİLİNİYOR
ABD kamuoyunda ve Kongre'de Tayvan'a güçlü bir destek var. 35 yıldan uzun süredir Kongre'de yer alan Pelosi, Çin'e eleştirel tavırlarıyla biliniyor. Bugüne kadar Pekin'in insan haklarını çiğnemesini eleştirdi, demokrasi yanlısı protestocularla buluştu, 1989'daki katliamı anmak için Tiananmen Meydanı'nı ziyaret etti. Pelosi'nin planı adayı Nisan ayında ziyaret etmekti. Fakat Covid testi pozitif çıkınca bu ziyareti ertelemek zorunda kaldı.