Uluslararası Boks Birliği (IBA) tarafından Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda yarı final müsabakaları tamamlandı. Başakşehir Gençlik ve Spor Tesisleri'nde düzenlenen şampiyonanın 9. gününde ringe çıkan olimpiyat son olimpiyat şampiyonu milli boksör Busenaz Sürmeneli, yarı final maçında Taylandlı rakibi Janjaem Suwannapheng ile karşılaştı. İlk raundu 3-2 kazanan 23 yaşındaki boksör, seyirci desteğini de arkasına alarak ikinci raundu 5-0 kazandı. Son rauntta da etkili oyununu sürdüren Busenaz raundu 5-0 kazanarak müsabaka sonunda finale adını yazdırmayı başardı.

Busenaz, 66 kilo finalinde 20 Mayıs Cuma günü Kanadalı Charlie Cavanagh ile mücadele edecek.

MAÇ SONU AÇIKLAMA

YOZGAT - Ulusal Dağ Bisiklet Yarışı düzenlendi YOZGAT - Ulusal Dağ Bisiklet Yarışı düzenlendi

Şampiyonada bugün finale yükselen milli boksörlerden 4. isim olan Busenaz Sürmeneli, karşılaşma sonunda yaptığı açıklamada, “66 kilo yeni bir sıklet. Biz de zorlandık. Bu hayatta her şey zor. Olimpiyattan sonra yine burada da 1 numara olup bağıra bağıra İstiklal Marşı'nı söyleyeceğiz. Güzel maçlar oluyor, son bir adım kaldı. Bana dua eden ellerin hiçbir zaman inmemesini istiyorum” dedi.

Dünya Kadınlar Boks Şampiyonası'nda tribünlerin daha çok dolmasını istediğini dile getiren milli boksör, “Dünya Şampiyonası İstanbul'da oluyor. Bize destek verin, güç verin, dua edin. Öz evlatlarınız dövüşüyor burada. Gelin burada birlikten kuvvet verin. Ringde de tribünlere el yapıyorum çünkü onların destekleri bana güç veriyor” şeklinde konuştu.

Finalde mücadele edecek rakibi için daha sonra analiz yapacaklarını belirten Busenaz, “Her sene şampiyonluğa koşuyoruz. Finalleri de seviyoruz. Büyük şampiyonalarda hiç final kaybetmedim, inşallah burada da kaybetmem” dedi.

Futbolda şampiyon olan Trabzonspor için taraftarların her yerde kutlamalar yaptığını da ifade eden Busenaz, “Trabzonlular kutlamalara çok alıştı. Ben bile şaşırıyorum. Deli bir memleketiz, ben de deliyim. İnşallah kutlamalar devam edecek” şeklinde konuştu.