61SAAT HABER SERVİSİ 

Trabzon’da Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un katılımıyla gerçekleştirilen zirveye katılan Gürdoğan,“2023 İhracat Vizyonu ve Yeni Fırsatlar” konulu panelde katılımcılara hitap etti.

Panelde konuşan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, çayda 120 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Turistlerin de Türk çayına alışmasının ihracatı desteklediğine işaret eden Gürdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Çay imalatı yapan firmalarımızın ihracata yönlendirilmesini sağlıyoruz. Çay ve fındıkta ihracatımızı ilerleyen dönemde yüzde 50 artırmayı hedefliyoruz. Tatlı akarsu havuzlarında büyüyen Türk somonu, yurt dışında rağbet görüyor. Bugün üç yıllık talebi dolmuş durumda. Firmalarımız talebi karşılayamıyor. Tarım ve Orman Bakanlığımızın denizlerde yeni üretim alanları tahsis etmesi bu noktada önem kazanıyor. Türk somonu, ülkemize yüksek döviz kazandıracak sektörlerin başına geliyor. İhracatı yüzde 156 artışla 164 milyon dolara ulaştı. Türkiye’den Rusya, Çin, Japonya ve Vietnam’a ihraç ediliyor. Vietnam’a giden ürünler suşi olarak, oradan tekrar Japonya’ya ihraç ediliyor. Bizim de serbest ticaret anlaşmamız olması halinde direk yollayabileceğiz. Türk somonu Norveç somonuna göre daha iyi olduğu için yüksek talep görüyor. Bütün balıkçıları aynı havuzda toplayarak üretim, ihracat yapmak istiyoruz. O zaman ihracatı üst seviyelere çıkartacağız” dedi.