Çatı kaplama; ahşap, beton ya da metal çatı iskeletlerinin çeşitli malzemelerle kaplanması işlemidir. Ev onarım sürecinde, çatı kaplaması yapmak hiç şüphesiz en önemli adımlardan biridir. Konumları sebebiyle iç ve dış birçok değişik etkene maruz kalan çatıların yenilenmesi geciktirilmemelidir. Binaların en temel yapı malzemelerinin başında olan çatıların bakımının ve onarımının yapılması bina dayanıklılığını doğrudan etkileyebilmektedir. Yağmur, dolu ve kar gibi doğal süreçlerde suların birikmeden akmasını sağlamak için uygulanması gereken çatı kaplama işlemi aynı zamanda soğuk ve sıcak gibi dış etkenlerden de binayı büyük ölçüde koruyabilmektedir. Çatı kaplama hakkında merak edilenleri Protan Turkey güvencesiyle paylaşıyoruz.

Sentetik membran teknolojisinde dünyanın öncü firmalarından olan Protan, Norveç merkezli bir endüstri grubudur. Protan Turkey, yenilikçi ve iklim koşullarına uygun çatı sistemleri, tünel ve maden havalandırma sistemlerini Türkiye’deki müşterileri ile buluşturmaktadır. Protan Turkey adresini ziyaret ederek membran teknolojisinin en modern ürünleri ile tanışabilirsiniz.

Çatıların bakım ve onarımının yanı sıra yalıtımının da düzenli olarak yapılması binaların daha uzun ömürlü olmasına katkı sağlayabilmektedir. Bu süreçte kaplama için seçilen malzeme ve uygulanan yöntem de oldukça önemlidir. Estetik açıdan çatıların güzel görünmesi için kiremit kaplama yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Bu malzeme aynı zamanda soğuk havaya karşı da korumaya yardımcı olabilmektedir. Soğuk hava şartlarına karşı ayrıca kiremit kaplamanın yanı sıra sandviç panel kaplama da uygulanabilmektedir.

Çatı Kaplama Neden Önemlidir?

Çatı, binaların zorlu iklim şartlarına en fazla maruz kalan bölümüdür. Çatı kaplamalarının başlıca faydası binayı yağmur, dolu, kar, rüzgar ve güneşin zararlı ışınlarına karşı korumaktadır. Bunların yanı sıra sıcaklık ve soğuk gibi hava koşullarına karşı da koruma sağlamaktır. Çatı kaplamaları ayrıca zaman içerisinde ortaya çıkan küflenme, korozyon, aşırı sıcak, soğuk, dolu ve yağmurun yol açtığı rahatsız edici seslere karşı yalıtım görevi de görmektedir.

Çatı kaplamasının yapıların tipine, kullanım koşullarına, yapılacağı alanın coğrafi şartlarına uygun seçilmesi oldukça önemlidir. Çatı taşıyıcı iskelet malzemesine uygunluğuna ve malzemelerin iklim şartlarına göre seçilmesine de dikkat edilmelidir. Kullanım ve maliyet bakımından çatı kaplama malzemelerinin ağırlık, mukavemet, atmosfer şartlarına karşı dayanıklılığı ve yalıtım özelliklerinin farklı olması önemli etkenlerdir. Çatı kaplama malzemelerinin kaliteli olması binaların uzun ömürlü olmasında rol almakta içerisinde yaşayan insanların kaliteli bir hayat geçirmelerine katkı sağlamaktadır.

Membran Kullanımı

Yaşam için hayati değeri olan suyun inşaat sektöründe olumsuz etkileri olabilmektedir. Bu durumun önüne geçebilmek için su yalıtım sistemlerine önem verilmesi gerekmektedir. Çatı kaplama malzemelerinden biri olan membranlar; suyla sürekli temas etmek durumunda kalan bina yüzeylerinin alt ve üst bölümlerine su geçişlerini engellemek için kullanılan izolasyon malzemesidir. Suyun olumsuz etkinlerini ve nemi en az indirmek için binalarda uygulanması oldukça önemlidir.

Binaların yapısında beton, tel ya da çelik blok bulunmaktadır. Bu malzemeler binaların uzun bir süre dayanıklı bir şekilde ayakta kalmasını sağlamaktadır. Membran bu malzemelerin korunması için uygulanmaktadır. Son yıllarda zorunluluk haline gelen membran uygulamaları yapı yalıtımının ana malzemesi olarak kabul edilmektedir. Membran ürünlerinin fiyatlarına bağlı olarak dayanıklılıkları, kalınlıkları ve çeşitli teknik özellikleri farklılık gösterebilmektedir. Binaların uzun ömürlü olması için son derece gerekli olan bu malzeme sayesinde su ve ısı yalıtım konusunda oluşabilecek problemlerle minimum seviyeye düşmektedir. Böylece paslanma, çürüme ve korozyon gibi olumsuz durumların önüne geçilebilmektedir.

Membran ürünleri uygulama alanlarına göre değişebilmektedir. Kullanım alanları arasında en yaygın olanları; çatılar, teraslar, balkonlar, bodrum katları, su depoları ve istinat duvarlarıdır.

Çatı Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Binalarda çatıların koruyucusu olarak kullanılan kaplama malzemeleri sayesinde, mevsim koşullarına bağlı oluşan sorunlar en aza inebilmektedir. Yağmur, dolu, kar, rüzgar ve zararlı güneş ışıkları başta olmak üzere doğal süreçlerden binaları daha iyi koruyabilmek için kaliteli bir çatı kaplama malzemesi kullanılması oldukça önemlidir. Ayrıca hava koşullarının yanı sıra binanın yüksekliği, çatının boyutları ve istenilen izolasyon şartlarına da dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu malzemelerin özellikleri kullanılan malzemelere göre değişiklik göstermektedir. Başlıca çatı kaplama malzemeleri arasında şunlar bulunmaktadır;

·        Kiremit Kaplama: Genel olarak küçük dairelerin çatıları için ideal olan kiremit kaplamanın uygulanması zor olsa da maliyeti düşüktür.

·        Sac Kaplama: Yaygın bir şekilde tercih edilen sac kaplamanın fiyatları da uygundur. Ancak ısı yalıtım sorunlarına yol açtığı da bilinmektedir.

·        Sandviç Paneller: Sandviç paneller yan cepheyi kaplamak için kullanılmaktadır. Basit kullanımları olan bu malzemeler birbirine geçmelidir. Bu sayede kolay bir şekilde monte edilebilen sandviç paneller hafif yapılara sahiptir.

·        PVC Kaplama: Çatı kaplama malzemeleri içerisinde PVC kaplama en uygun maliyetli ve popüler olan çeşididir.

·        Attermit Kaplama: Termit ajan çubuğu çabuk kırılabildiğinden uygulanması oldukça zor bir malzemedir. Buna karşılık yaz aylarında ortamı serin tuttukları için tercih edilmektedir.

Yapılarınızın uzun ömürlü ve dayanıklı olması için gereken ürünlere Protan Turkey ile ulaşabilirsiniz!