Bugüne kadar çekirdek kabuklarını çöpe attığımız için pişman olabilirsiniz. Çünkü yemekten vazgeçilmeyen çekirdeğin kabukları, kullanım alanları ve faydaları herkesi şaşırtıyor.

Çekirdek kabuklarını çöpe atan bin pişman! O faydalarını bilmeden yaşamışız...

Çekirdek, çoğu insanın yemeye doyamadığı bir besindir. Televizyon izlerken, sohbet ederken veya stresli anlarda, çekirdeğin kullanım alanları kişinin ihtiyaçlarına göre değişebilir. Ancak, bazı durumlarda çekirdek alerjiye sebep olabilir ve cildimizde sivilce oluşumuna neden olabilir. Bu nedenle, çekirdekleri dengeli bir şekilde tüketmeliyiz, özellikle sivilceye yatkın olanlar dikkatli olmalıdır.

Ancak, çekirdek kabukları atılmamalıdır, çünkü ciddi faydaları vardır. Çöpe atılan bu kabukları artık depolamak isteyebilirsiniz.

Çekirdek kabukları, saksı bitkilerinin daha sağlıklı yetişebilmesi için kullanılabilir. Dövülmüş çekirdek kabukları, saksıların içine karıştırıldığında, bitkilerin büyümesi daha çabuk ve sağlıklı gerçekleşir. Ayrıca, çekirdek kabukları kaynatılarak saçlara uygulanırsa daha canlı bir görüntü elde edilebilir.

Çekirdek kabuklarının diğer faydaları arasında, vücuttaki şişkinliği alması, ciltte oluşan kızarıklıklara iyi gelmesi, hasar gören hücrelerin tedavi edilmesine katkı sağlaması, kan şekeri seviyesini düzenlemesi, protein sentezine destek olması, hücreleri serbest radikallerden koruması ve tiroit bezlerinin daha düzenli şekilde çalışmasını sağlaması sayılabilir. Ayrıca, kaslarda ağrı ve zayıflamaya karşı en etkili doğal besinlerden biridir.

Çekirdeğin besin değeri

Kalori(kcal): 584

Toplam Yağ: 51 gr

Doymuş Yağ: 4,5 gr

Çoklu Doymamış Yağ: 23 gr

Tekli Doymamış Yağ: 19 gr

Kolesterol: 0 mg

Sodyum: 9 mg

Potasyum: 645 mg

Karbonhidrat: 20 gr

Diyet Lifi: 9 gr

Şeker: 2,6 gr

Protein: 21 gr

A Vitamini: 50 IU

Kalsiyum: 78 mg

D Vitamini: 0 IU

Kobalamin: 0 µg

C Vitamini: 1,4 mg

Demir: 5,3 mg

B6 Vitamini: 1,3 mg

Magnezyum: 325 mg

Editör: Onur Emre Sarısoy