61SAAT HABER SERVİSİ - Kendi partisi ile ilgili yaptığı özeleştirilerin yanı sıra iktidar partisi belediye başkanları ve milletvekillerine de ağır göndermelerde bulunan Batmaz yerel seçimlerde Ortahisar'da iddialı olduklarını ve Ortahisar'ı kazanacakları iddiasında bulundu.

Batmaz'ın açıklamaları şu şekilde:

Biz siyasete bugün soyunmadık, her alanda siyasetin içerisindeydik. 


Aynı zamanda sendikal mücadelenin içerisindeydik. 
Hep vardık yani muhalif hareketlerin hep içerisinde vardık. 
Daha önceki süreçte gençlik kollarından beri gelen bir sürecimiz var. 
35. Dönemde Turgay Güngör ile il başkan yardımcılığı serüvenimiz oldu. Başarılıydık bize göre.

O süreçlerden sonra işte geldiğimiz bu aşamada genel seçim sonuçlarını, 14 - 28 Mayıs'ı değerlendirdik. Biz sorumluluk almamız gerektiği bilinciyle beraber ki, “bunun adına ateşten gömlek de diyebiliriz, zorlu bir süreç de diyebiliriz” Ama inisiyatif  almamız gerektiğini düşündük.

O yüzden delegasyona, üyelerimize baş vurduk, kendimizi anlattık. 
Zor da bir süreçti. Yani bizde öyle dışarıdan göründüğü gibi üstten emir komuta ile beraber işleyen bir sürecimiz yok bizim. Ben emekli olduktan sonra delegasyonu komple dolaştım. 

Bütün mahallelerde tek tek seçimlerin hepsini böyle alttan yukarı örerek biz buraya geldik. 
Diğer partilerde merkezde bir ilçe başkanı atanır. Şeklen seçim yapılır, İlçe başkanı olur. 
Aynı şekilde il başkan atanır.

AK PARTİ, BİZİM YAPTIĞIMIZ DELEGE SEÇİMİNİ YAPAMAZ

‘Parti içi demokrasi yoktur’ diye bize eleştirenler, bizim sadece bir mahalle de yaptığımız, 2 Nolu Beşirli’de yaptığımız ön seçimi yapamazlar.  2 Nolu Beşirli’de delege seçimini tüm partiler toplansın, AK Parti’den alda hangi birine varıncaya kadar bizim topladığımız üyeyi buraya toplayıp, delege seçimi yapamazlar.  Seçime gireriz, girdikten sonra kol kola çıkmasında beceren bir yapımız da var yani. 
O yüzden bizim iddiamız da var, iddialı bir şekilde de yola çıktık ve Trabzon'da farklı bir nefes olacağız.

Ne kadar güçlü bir yerel örgütün varsa genel merkez de seni o denli dikkate almak zorundadır. Ama eğer burada zafiyetlerin söz konusuysa, genel merkezde ona göre kendi tavrını alıyor. 
Şimdi biz o zafiyetlerden kurtarma noktasında mücadelemize başladık. 
Sizinle röportajımız  öncesinde bugün belediye meclis üyelerimiz, milletvekilimiz ile beraber oturduk, nasıl yapacağımıza dair bir planlama içerisine girdik. Çünkü bu tek bizim bir mücadelemiz değil. Bu mücadele hakkında birçok bileşenlerimiz var.

2004 YILINDA NASIL BELEDİYEYİ ALMIŞSAK..

Milletvekillerimiz var, il yönetimlerimiz olacak, ilçelerimiz, eski il başkanlarımız, ilçe başkanı, geniş bir yelpazeyi kuracağız ki biz bu hattı, 2004 yılında nasıl belediye almışsak Ortahisar yani o zamanki merkez belediyesini almışsak bugün aynı iddia ile 2024 Mart’ında da seçimi alma iddiamız var.

Çok güçlü bir yapı çıkartacağız. Bu yapıda nerede; bizim partimizin kadroları buna müsait. Bu bilincimiz de var, bu bilgimiz de var.

KILIÇDAROĞLU, İMAMOĞLU YARIŞI ALGISI

Şimdi şöyle tarif ediyoruz. Ben kongrede konuşmamda da söyledim: Bizim değişimdeki tabirimiz, isimler üstünde bir değişim değil. Yapısal ve teknik değişimlerdir bunlar. Yani sahada ne kadar görünür olacağım, hangi dille kendi derdini anlatacaksın?

Ya ben Mağmat'a gittiğim zaman ne konuşacağım orada, Moloz daki çay ocaklarında ne konuşacağım, ne anlatacağım. Yani değişimi biz bunun üstüne örgütlüyoruz.

Şimdi. Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu.

Kılıçdaroğlu bizim gerçeğimiz, dünümüz ve bugünkü gerçeğimiz. Kılıçdaroğlu'na, bizim genel başkanımıza bakışımız bu. Biz parti hukukunu, parti hiyerarşisine halel getirecek bir kelamımız da olmaz.

EKREM İMAMOĞLU’NU YOK SAYAMAZSINIZ

Ama Ekrem beyde, bizim geleceğimiz? Çünkü yaşı daha 50… Geleceğimiz bakıyoruz, hemşerimize…

Biz Ekrem Bey’i yok sayarak da siyaset yapamayız. Hele Trabzon gibi bir yerde Ekrem Bey’i yok sayamayız. O bizim dediğimiz gibi geleceğimiz. Kemal beyde bizim geçmişimiz, dünümüz ve bugünkü gerçeğimiz. Biz o çerçeveden bakıyoruz.

FATİH SUAT OYMAN'IN DÜŞMANIM DEĞİL

Birine karşı birinin yanında olmak çok doğru bir şey değil bu. Çünkü sonuçta hepimiz gün sonunda Cumhuriyet Halk Partiliyiz. Ne yaparsak yapalım Cumhuriyet Halk Partiliyiz.  Ben, salondan çıktığım zaman Fatih’i öperek ona sarılarak  çıktım. Fatih düşmanım değil, benim dostum, benim kardeşim…

DEĞİŞİM TALEBİ NEREDEN GELİYOR

Tavanda öyle bir talep var. Taban yani biz bunu göre göre geliyoruz zaten. Şimdi bizim ayın 14'ünde ilçe delege ve ilçe seçimlerimiz de bitiyor.

MİLLETVEKİLLERİ TALEPLERİ YUKARI TAŞIYOR

Ondan sonra il seçimlerimiz başlıyor. Genel merkez de bunu göre göre geliyor ve genel merkezimiz bizi de takip ediyor. Ne taleplerimiz olduğunu milletvekillerimize anlatıyoruz, onlar da talepleri yukarı taşıyorlar.

İSİMLER ÜZERİNDE DEĞİŞİM DEĞİL

Ona göre süreç daha var. Yani genel kurulun da daha tarihi de belli değil. 
Buradaki süreçlerden sonra Ankara'da tamamlayacak kendi sürecini. Yani bu yenileme talebi dediğim gibi,  isimler üstünde yenileme değil. Bir sistem yenilenmesi yönünden bakıyoruz.
O değişimi gösterebilecek bizim  mekanizmalarımız var. Yani genel merkezimiz de ona ayak uyduracak.

ORTAHİSAR’IN KARŞI SOKAKLARI ARALARI

Trabzon, Ortahibar iyi yönetilmiyor. 50 yaşına geldik, 50 yıldan beri ben Trabzon'da yaşıyorum. Esnaf çocuğuyum. Babam 50 yıl terzi esnaflığı yaptı. Hacıkasım'da büyüdük, Yenicuma’da gençliğimiz geçti. Kendi köyüm var, şimdi mahalle oldu. Tabi o da ayrı bir garabet oldu. Köyleri yaptılar mahalle, işte köy statüsü kalktı ortadan, onun sonuçlarını işte bugün görüyoruz.

Merkez köylerin ve merkez mahallelerin yani biraz ukalalık gibi görülebilir ama birçok noktasının hakımızla sıkı ilişkilerimiz var. Şimdi bakıyorsun en basiti Trabzon Belediyesi,  Ortahisar’ın karşı sokak araları var. Ya bir girip oralara bir girip dolaşsak…  
O aralara girip görsen ya belediye ile 10 metre ötesindeki bir ara sokak harabeye dönmüş ise, ara sokaklarda yol yok, iz yok, bütün kaldırım taşları çıkmış. Sadece oradan bile pay biçin.

UZUNSOKAK’TA MİKROBİYOLOJİK ŞEYLERE

Ya Uzunsokak gel gezelim. Bu kentte şöyle bir kültür vardı: Orhan Karakullukçu döneminden beri kentin sokakları yıkanır. Ben eminim ki şu anda Uzunsokak’ta, Hıfzıssıhha Kurulu bir inceleme yaparsa çeşitli hastalıklara sebebiyet verecek orada mikrobiyolojik şeylere rastlayabilir. Sokaklar berbat. Taşı düşmüş bilmem ne olmuş yani bu iş sadece. Ahmet Metin Genç’in  güler yüzüyle yani orda da kendisine de hakkını da veriyorum güler yüzüyle beraber olacak iş değil…

Trabzon büyük bir kent. Trabzon imparatorlukların başkenti diyoruz ama bu kent o laikini bulamadı. Koca bir hat geçirmişsin sen, Kanuni Bulvarı diye, buna hiçbir sözün olmaz mı ya? 

AYIBI ÖRTMEK İÇİN VİYADÜKLERİ YEŞİLE…

Hadi Büyükşehir geçirdi onu TOKİ'den Karayolları’ndan ya senin hiç mi gözün görmedi, hiç mi bir şey diyemezsin ona… 

Ayıbı örtmek için de viyadükleri yeşile boyaatıyorsun. Ne yani bu kent sadece işte sahil şeridini kafe yapmakla beraber onu da yermiyorum. Yani bir yapı yapılmış orada. Yapanların eline sağlık. Ama sadece kent orası değil, ben baktığın zaman koca viyadükleri orada görüyorum.  Benim içim sızlıyor.

Öyle bir betonlar dökülmüş ki şu kentin yüzü çizildi, berbat bir vaziyet aldı silüeti gitti. Üç tane yanlış, trafiği çözelim diye. Ne trafik çözüldü, ne kente bir şey kattınız. Reşadiye Üstgeçidinden geçen yok, kullanılmayan bir üst geçit.

KENTİN ANA RUHUNU KAYBETTİK

Yazık bu kente. Hepimiz bu kentte yaşıyoruz. Kent kültürü denen bir kent olayı vardı. Bu yok artık, kaybettik.

Büyükşehir Belediye Başkanımız Murat Zorluoğlu  iyi bir bürokrat diye haberini aldık.

Bu kentin kendine has bir kültürü vardı Yani deminden beri Yenicuma, Boztepe.. Çömlekçi bitti. Çömlekçi çocuğunun Arafilboyu’nun kültürü vardı.

Bahçecik, Yenimahalle, Sotkalı biz bunları kaybettik. Şimdi sadece Türkü'lerde söyleniyor. Arafilli Farozlu...          

Kentin ana ruhunu kaybettik. Her şey bina, yol bilmem ne değil.

İL BAŞKANI DEĞİŞİMİ OLMALI MI?

Başkanlık için cinsiyetçi bir yaklaşımla ben bakmıyorum. Ama bir değişimin ilde de olması gerektiğine, herkes gibi bizde hemfikiriz. Zaten iddiamız da o yöndeydi. Ama biz buna şöyle bakıyoruz.

14’ÜNDE İLÇE KONGRELERİ BİTECEK

14’ünde ilçe kongrelerimiz bitecek. Şimdi arka planda bir sürü arkadaşımızla beraber biz bir yol aldık. Ortahisar seçimini örgütledik Ortahisarı aldık. Şimdi ile bir hazırlık var. Bir sürü bileşenimiz var. Bizim bir sürü yol arkadaşımız var.

Onlar olsun, diğer ilçelerimizde bittiği zaman geniş bir konsensüsü kurup, ortak aklı önümüze alıp bir il başkanı seçeceğiz.

Yani burada şahıslar üzerinden gitmeyeceğiz. Biz bir tablo çizeceğiz, onun içerisini dolduracağız ama bunu birlikte dolduracağız, arkadaşlarımızla dışarıda kimseyi bırakmadan. Çünkü bizim birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. İddiamız da büyük, bu arada 6 ay sonra yerel seçimimiz var.

BİZİM EN BÜYÜK İDDİAMIZ ORTAHİSAR’DA

Biz tüm kentte yani Of'tan, Hayat’tan, Şalpazarı’na kadar iddialı bir şekilde gireceğiz. Ve en büyük iddiamız bizim Ortahisar. Partimizin almış olduğu oyun yarısını biz Ortahisar’da alıyoruz. Bu pratiğimiz de var. Yani belediyeyi alma pratiğimiz de var. Biz 2004 yılında Volkan bey zamanında belediyeyi aldığımız zaman 26.000 oyla beraber seçilip bir seçim sonra oylarımızı 52.000'e çıkartıp seçim kaybetmiştik. Demek ki oyumuzu 2 kat arttırabilecek pratiğimiz var.

Bir önceki seçimde de %36’ları bulmuş, %37’leri bulmuş. Demek biz bunu doğru örgütlenmeyle beraber doğru bir Belediye Başkanı adayıyla beraber bunun sahada karşılığını alabiliriz.

İL BAŞKANLIĞI SEÇİMİ

Biz bu akılla beraber il başkanlığını da örgütleyeceğiz. İl Başkanlığında bunu önceliyoruz. İsimlerden bağımsız. Bu hayata bizim gibi bakan arkadaşlarımız var.  Bunlarla 14’ünde ilçelerimiz bittikten sonra toplanacağız, geleceğiz bir araya o şekilde bir karar vereceğiz.

İTTİFAK YENİDEN OLUR MU?

Yerel seçimlerde ittifak olmalı mı? Benim en son kelimelerden çıkarttığım, Meral Hanım'ın, hani “yerelde teşkilatlar kendi kararlarını verebilir”’ gibisinden bir şeyler yorumladık. 
Sanırım buralarda da olur gibime geliyor, bakacağız tabii süreç içerisinde göreceğiz, temasa geçmedik.

MUHALEFET İÇİN TRABZON'DA BÜYÜKŞEHİR HAYAL Mİ?

Büyükşehir'de aslında zor değil. Bizim şimdi hani ülkenin doğusu batısı, Sivas'tan ötesi Sivas'tan berisi diye hani bir tabir vardır ya oradan baktığımız zaman bizim en yakın ilimiz Rize.
 Cumhurbaşkanının memleketi. Bizim arkadaşlarımız orada iyi bir çalışma yaparak bir belediye ve bir milletvekili çıkardılar.

Hemen yanı başımızda Erzincan'da Mustafa Sarıgül kendi pratiği, kendi kampanyasıyla beraber belki bir hafta 10 gün daha olsaydı orada birinci parti çıkabilecek bir pozisyon yakaladı.

TTSO Trabzon AB Bilgi Merkezi girişimci kadınları bir araya getiriyor TTSO Trabzon AB Bilgi Merkezi girişimci kadınları bir araya getiriyor

Elazığ’da Gürsel Erol diye bir milletvekilimiz var orada… Tunceli birinci sıradaydı dedi ki, “Ben seçilmemiş olan yere gideceğim”. Elazığ'a gitti, ikinci milletvekilini çıkarttı. 
Elazığ bizden daha muhafazakar bir tutumu vardır. Ama orada da o pratikte seçimi alabildi.

Yani 2 vekil çıkarttı. Bu aynı şekilde Maraş'ta da oyumuzu arttırdığımız illerden bir tanesi. Yani biz bu pratiği Trabzon'da çok rahat gerçekleştirebiliriz.

Dediğimiz gibi yani o zihniyetlerimizden sıyrılıp sahada birebir temas. Köylerimizde, kentlerimizde, mahallede varoşta biz bildiğimiz için yani ben buraları bildiğim için diyorum bunu.

Bizim derdimiz şehir, bunu yaptığımız zaman bizim Büyükşehir’i de alma pratiğini gösteririz.

MUSTAFA ŞEN’İ GÖRÜP, TANIYAN VAR MI?

Trabzon milletvekillerinin performansı ile ilgili konuşmak gerekirse. Sormak istiyorum. AK Parti ikinci sıra Milletvekili Mustafa Şen'i görüp, tanıyan ya da işte bir telefonunu bilen varsa AK Parti yönetici arkadaşları da dahildir buna, tebrik edeceğim kendilerini. 
Yani kentin hangi noktasında var, neresini biliyor? Ve diğer arkadaşlar da dahildir buna.

Bizim milletvekilimiz sahada her gün görüyorsunuz, siz de rastlıyorsunuz. Cenazesinde, düğününde…

Vazgeçtik, Trabzon’un sorunları noktasında işte Mustafa Bey'in ismini söylediğimiz için diyorum. Diğer arkadaşlarımız ne cenazede görüyoruz, ne sokakta görüyoruz. Yani oradan pay biçebiliriz buna. Onların ne kadar yeterli olup olmadıklarını…

CEVDET YILMAZ GELDİ, BİZ BU KENTTE YAŞAMIYOR MUYUZ?

Yatırım Adası diye bir toplantı yapıyorsunuz. Bakan geliyor, siz kimin bakan mısınız? Türkiye Cumhuriyeti'nin devlet bakanı mısınız, yoksa AK Parti bakanı mısınız? Bu zamana kadar gelen süreçte AK Partili arkadaşlar hep şunu dedi, işte “askeri vesayet” dediler. “Parti devleti “dediler. Parti devletini 60 - 70 yıl öncesine atıfta bulunarak parti devleti diye Cumhuriyet Halk Partisi'ni suçladılar. Geldiğimiz bu aşamada kim hangi devlet?

Cevdet Yılmaz geldi, cumhurbaşkanının yardımcısı geldi. Ya biz bu kentte yaşamıyor muyuz? Bizim milletvekilimiz yok mu? Bizim belediye başkanımız yok mu?

BİR TARAFINDAN DA BENİM MİLLETVEKİLİM OLMASI LAZIM

Bu doğru bir üslup mu? Yani ben onun sağında AK Parti il başkanını solunda vali, işte belediye başkanını gördüğüm yerde eğer siz Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakanıysan bir tarafında da benim milletvekilim olması lazım değil mi?

CHP NE OTEL LOBİLERİNDE, NE HOLDİNGLERDE KURULMUŞ BİR PARTİ…

Parti içi çekişme bir bölünmeye neden olur beklentisi içinde olanlar var. 
Biz sahadayız. Yüzlerimiz yenilendi. Ama, eskiyiz, çok eskiyiz Trabzon’da da Türkiye’de de 100 yıllık bir partiyiz. 4 gün önce biz 100. yılımızı kutladık. Geçmişinin gücüyle biz, CHP ne otel lobilerinde ne holdinglerde kurulmuş bir parti değil. Biz 4 Eylül Sivas Kongresinde temelleri atılmış, 9 Eylül’de Cephede kurulmuş bir partidir. Biz kentin her noktasında varız, var olacağız.

.............

Kimse de bizden şunu beklemesin ki yani il Başkanlığı seçimlerinde bunlar çatlar şöyle olur, böyle olur. Biz daha güçlü çıkacağız. Çok daha güçlü çıkacağız.

Ben ilk röportajımda sayın Ahmet Metin Genç'e, demiştim ki 6 aylık bir süreci kaldı kendisini ona göre değerlendirsin.  Şimdi tekrar buradan selamlar gönderiyorum, sayın Ahmet Metin Genç, başkanımıza. Öyle bir süreci devam ettireceğiz. Aldığımız duyumlara göre çok aday değilmiş gibi duruyor ama tabi o parti içi durumları. Ona bir şey söyleyemeyiz.