Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yarın Körfez turuna çıkıyor. Erdoğan, 3 gün sürecek tur kapsamında Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni ziyaret edecek.

Ziyaretlerin ana gündem maddesi ekonomik ilişkiler olacak

Erdoğan, Suudi Arabistan'da Kral Selman bin Abdülaziz Al Suud ile görüşecek ve Suudi Arabistan-Türkiye İş Forumu'na katılacak.

Ardından Katar'a geçecek Erdoğan, Katar Emiri Al Sani ile görüşecek ve Doha'da yapılacak Katar-Türkiye İş Forumu'na katılacak.

Erdoğan'ın son durağı ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olacak. BAE Devlet Başkanı Muhammed bin Zayed ile buluşacak Erdoğan, Abu Dabi'de düzenlenecek BAE-Türkiye İş Forumu'na da katılacak.

Erdoğan'ın muhataplarıyla sağlık, enerji ve savunma sanayii gibi çeşitli alanlarda iş birliğini ele alması bekleniyor. Kısa süre önce, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz ile Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de bölgeye giderek, ekonomik iş birliği imkanlarının değerlendirilmesi amacıyla bir dizi temasta bulunmuştu.

Erdoğan: "İnşallah noktalamış olacağız"

Erdoğan, ön ziyaretlerde belli bilgilendirmelerin yapıldığını belirterek, "Yapacağımız ziyarette de Türkiye'ye verecekleri destekleri bizzat görme, yaşama imkanımız olacak" ifadesini kullanmıştı. Erdoğan, muhataplarının "Türkiye'ye ciddi yatırımlar yapmaya biz hazırız" sözünü hatırlatarak, "Bunu bu ziyaretle birlikte inşallah noktalamış olacağız" demişti.