Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, bazı sosyal medya hesaplarında yer alan "Sümela Manastırı'nda yapılan restorasyon çalışmasında fresk zarar gördü" iddiasının gerçeği yansıtmadığını açıkladı.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bu tür iddiaların daha önce de ortaya atıldığı ve 2012 yılında benzer iddiaların arkeologlar tarafından incelendiği hatırlatıldı. Yapılan incelemelerde, fresklere 17'nci yüzyıldan bu yana herhangi bir müdahalede bulunulmadığı belirlenmişti.

Bakan Yerlikaya'dan Başkan Mumcu'ya teşekkür Bakan Yerlikaya'dan Başkan Mumcu'ya teşekkür

Sümela Manastırı, kayalık alanlarda güçlendirme ve restorasyon çalışmaları kapsamında 22 Eylül 2015'te ziyarete kapatılmış, Şubat 2016'da ise çalışmalar başlatılmıştı. Çalışmaların önemli bir kısmının tamamlanmasıyla, manastırın yüzde 65'lik bölümü 28 Temmuz 2020'de, iç avluyu kapsayan üçüncü etabı ise 1 Temmuz 2021'de ziyarete açıldı.

Açıklamada, restorasyon sürecinde fresklere hiçbir müdahalenin yapılmadığı vurgulandı. Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürlüklerinden uzman restoratörler tarafından diğer bazı fresklerin mevcut durumları fotoğraflı çizimlerle belgelenmiş, boyalardan örnekler alınarak tür analizi gerçekleştirilmiştir. Bozulmaların nedenleri belirlenerek müdahale yöntemleri geliştirilmiş ve özgün renklerle canlandırma işlemi yapılmıştır.

Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, sosyal medyada dolaşan ve Sümela Manastırı'nda yapılan restorasyon çalışmasında fresklerin zarar gördüğüne dair iddiaların doğru olmadığını ve bu fotoğrafların uzun yıllar benzer manipülasyon kampanyalarında kullanıldığını belirtti. Açıklamada, "Bazı sosyal medya hesaplarında paylaşılan 'Sümela Manastırı'nda yapılan restorasyon çalışmasında fresk zarar gördü' iddiası doğru değildir," ifadelerine yer verildi.

Editör: Tayyar Safa Sağdıç