D vitamini, kalsiferol olarak da bilinir.Vücudun kalsiyum ve fosforu emmesine ve tutmasına yardımcı olduğu uzun zamandır bilinen yağda çözünen bir vitamindir; her ikisi de kemik oluşturmak için kritik öneme sahiptir. Ayrıca laboratuvar çalışmaları, D vitamininin kanser hücresi büyümesini azaltabileceğini, enfeksiyonların kontrolüne yardımcı olabileceğini ve iltihabı azaltabileceğini göstermektedir. Vücudun organ ve dokularının çoğunda, kemik sağlığının ötesinde önemli roller öneren D vitamini reseptörleri vardır ve bilim adamları aktif olarak diğer olası işlevleri araştırmaktadır.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

Bazı gıdalar vitaminle güçlendirilmiş olsa da, az sayıda gıda doğal olarak D vitamini içerebilir. Çoğu insan için, yeterli D vitamini almanın en iyi yolu, yiyeceklerle yeterince yemek zor olduğu için takviye almak gibi gözükmektedir. D vitamini takviyeleri iki şekilde mevcuttur: D2 vitamini (“ergokalsiferol” veya D vitamini öncesi) ve D3 vitamini (“kolekalsiferol”). Her ikisi de güneşin ultraviyole-B (UVB) ışınlarının mevcudiyetinde üretilen doğal olarak oluşan formlardır, bu nedenle takma adı "güneş ışığı vitamini”dir. Derideki D vitamini üretimi, D vitamininin birincil doğal kaynağıdır, ancak birçok insan, kışın güneş ışığının sınırlı olduğu yerlerde yaşadıkları veya çoğu zaman içeride oldukları için güneşe maruz kalmaları sınırlı olduğu için D vitamininden yetersiz kalabilir.

D vitamini ve Sağlık

D vitamininin hastalık önlemedeki rolü popüler bir araştırma alanıdır, ancak BKA'nın ötesinde miktar almanın yararına ilişkin net cevaplar kesin değildir. Gözlemsel çalışmalar, daha güneşli iklimlerde yaşayan veya daha yüksek serum D vitamini seviyelerine sahip popülasyonlarda belirli hastalıkların daha düşük oranları ile güçlü bir bağlantı görse de, insanlara belirli bir hastalığı etkilemek için D vitamini takviyesi veren klinik araştırmalar hala sonuçsuzdur. Bunun nedeni, farklı çalışma tasarımları, farklı popülasyonlarda D vitamini emilim oranlarındaki farklılıklar ve katılımcılara verilen farklı dozlar olabilir.

İSTANBUL - TBMM Başkanı Şentop, muharrem ayı iftar programında konuştu İSTANBUL - TBMM Başkanı Şentop, muharrem ayı iftar programında konuştu

LifeClub ile tanıştınız mı? LifeClub Dünyası'na adım atarak kişiye özel tasarlanacak online spor, diyet programlarını takip edebilir, ilgi alanlarınız doğrultusunda tüm içeriklere ulaşabilir ya da LifeClub Platform'da sağlıklı yaşama dair aradığınız hizmet ve ürünleri bulabilirsiniz. Hemen keşfedin!