Kahramanmaraş merkezli meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremlerde bilanço her geçen dakika ağırlaşıyor. İki deprem Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Şanlıurfa, Adıyaman, Gaziantep, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma neden olurken, arama kurtarma çalışmaları aralıksız devam ediyor.

Kuvvetli fırtına Of’ta ev yangınına yol açtı Kuvvetli fırtına Of’ta ev yangınına yol açtı

HAYATINI KAYBEDENLERİN SAYISI ARTIYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hayatını kaybedenlerin sayısının 5 bin 434'e, 31 bin 777'ye yükseldiğini belirtti. Şu ana kadar 5 bin 775 bina yıkıldı 435 artçı sarsıntı gerçekleşti.

Bakan Koca, hastanelerdeki durumu da açıkladı: 

Mersin şehir hastanemizde 170’i yoğun bakımda olmak üzere toplamda 590 yaralımız tedavi altında. Hatay’da ki yaralımız ise Adana Şehir Hastanesine ve bölgedeki hastanelere naklettik. Adana Şehir Hastanemizde 220 yoğun bakımda olmak üzere 600 yaralımızın tedavisine devam ediyor.
Reyhanlı, Dörtyol, Samanlı, Kırıkhan Hastanelerimiz yaralılarımıza hizmet veriyor.
Durumu kritik olan yaralılarımızı ise uçak Ambulansla Ankara ve istanbul Şehir Hastanelerine taşıyoruz. Şu ana kadar 300’e yakın hastamızı bu şekilde naklettik. 

59 BİN 971 PERSONEL GÖREVLENDİRİLDİ

Bölgede, AFAD, PAK, Jandarma, DAK, Milli Savunma Bakanlığı, UMKE, itfaiye, Milli Eğitim Bakanlığı, STK ve gönüllüler, güvenlik, yerel destek ve uluslararası arama kurtarma ekiplerinden toplam 59 bin 971 personelin görev yaptığı bildirilen açıklamada, Dışişleri Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucu, diğer ülkelerden yardım için gelen 3 bin 251 personelin afet bölgesine sevk edildiği belirtildi.