Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle özellikle Hatay ilinde büyük yıkım oldu.  Toplamda 11 ilde 50 binden fazla vatandaş hayatını kaybederken, Hatay’da yaşanan yıkım eski ve yeni fotoğrafların karşılaştırılması ile gün yüzüne çıktı.

Çevre  ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Hatay ilinde toplamda 195 bin bağımsız bölümün yıkık olduğuna dikkat çekti. Kurum, ‘4 milyon 658 bin bağımsız bölümde 1 milyon 316 bin binanın incelemesi, hasar tespiti tamamlanmış durumda ve 534 bin bağımsız bölümden oluşan 173 bin binanın yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık ve hasar tespitte de yüzde 80 seviyelerini geçtik.

Hasarın yoğun olduğu yerlerde de yüzde 90 seviyelerini aştık.

Hatay’ımızda da şu an itibarıyla 51 bin binada 195 bin bağımsız bölümün yıkık, acil yıkılacak ve ağır hasarlı olduğunun tespitini yaptık” ifadelerini kullandı.

 Arama kurtarma çalışmalarının sona erdiği Hatay’da enkaz kaldırma çalışmaları da hızla devam ediyor. Kentte bir çok tarihi yapının da hasar aldığı kaydedilirken, binaların enkazı kaldırılınca durumun vehameti de ortaya çıktı.

Çünkü enkazların kaldırılmasının ardından kentte üstten çekilen fotoğraflarda durumun vehameti de gözler önüne serildi.

hatay-1hatay3-1