61SAAT HABER SERVİSİ - TRABZON’da en çok istihdam sağlayan firmaların başında gelen Gündoğdu Mobilya’nın sahibi Aydın Gündoğdu, Asgari Ücrete, Temmuz ayında yeni düzenle yapılıp, yapılmaması konusunda açıklamalarda bulundu.

“Kendi yapan, kendi satar” sloganıyla ana merkezi olan Trabzon'da dahil Türkiye'de 130 satış noktasında,  1500'e yakın istihdam sağlayan Gündoğdu, 61saat muhabirin sorularını yanıtladı.
Türkiye'den başta Rusya, Gürcistan, Ukrayna gibi doğu bloğu ülkeleri olmak üzere Fransa, Belçika, Hollanda gibi Avrupa ülkeleri ile Azerbaycan, Özbekistan, Kazakistan gibi Türki Cumhuriyetlere ihracat yapan Gündoğdu, asgari ücretin şu anda insanların yaşam şartlarına göire düşük kaldığını ifade etti. 

Gündoğdu

ASGARİ ÜCRET ARTARSA İŞÇİ ÇIKARMAK ZORUNDA KALIRIZ

Ancak piyasanın da durduğunu ve kendilerinin 6 aydır sürekli indirim yaptıklarını hatırlatan Gündoğdu, “Asgari Ücret, şu anda insanların yaşam şartlarına göre bizce de düşük. Ancak şu anda piyasa öyle bir hal aldı ki, durmuş durumda. 6 aydır zam yapmak yerine indirim yapıyoruz. Giderlerimiz artıyor fakat piyasada iş yok. Bu haliyle bile biz çalışan giderlerini karşılayamazken, asgari ücrete (Yoğun işçi çalıştıran işletmeler için söylüyorum) çok az miktarda bir atış yapılsa bile biz belki yüzde 10 belki de yüzde 15 işçiyi işten ayırmak zorunda kalırız” dedi. 

Yeni Kripto Düzenlemeleri Resmi Gazete'de Yayımlandı Yeni Kripto Düzenlemeleri Resmi Gazete'de Yayımlandı

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI DENGEYİ DE BOZUYOR

Asgari ücretin artması ile sadece bu artışın kendilerine yük olarak binmediğini kaydeden Gündoğdu, “Devlet burada her noktada işi ticaretçinin üzerine atıyor. Asgari ücret artınca en önemli ve büyük sıkıntı iş barışı bozuluyor. Asgari ücret üstü çalışan idarecilerimiz var. Onlar da aynı oranda zam istiyor. Bunu sağlamak mümkün değil. Alttaki işçi, bunu alamıyor, üstteki işçi de alamıyor, piyasada denge bozuluyor.
Zaten asgari ücrete yapılacak artış bir yıllık olarak 2024 yılı için konuşulmuştu. Şimdi siz Temmuz ayında çok ufak artış bile yapsanız, Ocak ayında tekrar yapacaksınız. Bunun sonucunda dengeler ve zaten kötü olan işler daha da kötüye gidecek. İş barışı, işçi barışı bozulacak. Bizim vergi yükümüz de artacak.
Dediğim gibi devlet burada kendi cebinden vermediği iç in bir şey kaybetmiyor. Aksine asgari ücret artınca, asgari ücretin vergisi, sigortası artıyor. Bunun sonucunda devletin alacağı da artıyor” diye konuştu. 

ÖLMÜŞ KARGA KURTTAN KORKMAZMIŞ… 

Devletin ekonomi politikası uygulayarak enflasyonu da düşürmeye çalıştığını belirten Gündoğdu, “Fakat piyasalar sarmala girdi ve dediğimiz gibi Temmuz ayında yapılacak ufak bir artış bile kötü sonuçlar doğurabilir. Günlük iflas sayısını arttırabilir. Tekrar etmek gerekirse biz Temmuz ayında yapılacak bir ara artışa dayanamayız. Çünkü 20 Milyon kişi asgari ücret ile çalışıyor. Bu 20 Milyon kişi etkiliyor. 20 Milyon kişinin planda olmayan maaşını arttırırsanız bunların çalıştığı yerlerde ürünlerine zam yapak zorunda kalır. Zaten piyasada bunu karşılayacak iş yok. Diyeceksiniz ki “Yapılırsa ne olur?” Buna da diyeceğimizi çok fazla bir şey yok. “Ölmüş Karga kurttan korkmazmış”. Bu anlamlı sözle zaten ne demek istediğimi anlamışsınız” dedi. 

Kaynak: 61SAAT HABER MERKEZİ