Peyzaj düzenlemelerinde çokça kullanılan bu bitkiler düzenli görünüşleriyle de tercih sebebidir. Kentleşmenin artmasıyla oluşan estetiksizliği gidermek için de bu tür yeşillendirme çalışmalarına çok önem verilir. Peki dış mekan süs bitkileri nelerdir?

Dış Mekan Süs Bitkileri Nelerdir?

Bitkilerin insana huzur ve rahatlama veren bir yanı olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Temiz hava ve güzel görüntü kaynağı olan bu dış mekan süs bitkileri nelerdir, bir bakalım. Geneli çiçeksizdir ve yeşilin birbirinden güzel tonlarına sahip yapraklar içerir. Bulunduğu ortama hoş kokular yayan çiçekli türleri de vardır. En çok tercih edilen türleri ise şunlardır;

  • Pembe çiçekli akasya
  • Limon selvi
  • Gül fidanları
  • Acem borusu
  • Alev çalısı
  • Şimşir fidanı ve daha pek çok dış mekan süs bitkileridir.

Bu tür güzel görünümlü ve kokulu bitkilerin yanı sıra biberiye, aloe vera, lavanta ve okaliptüs gibi aromatik, şifalı bitkiler de vardır.

Dış Mekan Süs Bitkileri Ve Peyzajda Kullanımları

Dış mekan süs bitkileri ve peyzajda kullanımları günlük hayatımızda sıkça karşımıza çıkabilen bir uygulamadır. Çevre düzenlemesi yapan birimlerin ilk tercihleri bu tür bitkiler olmaktadır. Çünkü bu bitkilerin hem dikimleri hem bakımları kolaydır. Yaydıkları hoş kokular da çevreden son derece güzel tepkiler alabilmeyi sağlar. Tüm bunları sizlere kazandırabilecek olan dış mekan bitkilerine ise 1001 Fiden firması üzerinden ulaşabilirsiniz.

İstanbul’da Yüksek Kalitede Dijital Baskı Merkezi İstanbul’da Yüksek Kalitede Dijital Baskı Merkezi

Dış Mekan Süs Bitkileri Tohumları

Ülkemizin zengin topraklarında pek çok bitki türü kolaylıkla yetişebilmektedir. Dış mekan süs bitkileri tohumları da bu topraklarda yetiştirebildiğimiz tohumlardandır. Genellikle yetiştirme alanlarında büyütülürler ve daha sonra peyzaj çalışması yapılan alana ekilirler. Tabii bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Dikim yapılmadan önce alanın krokisi çıkarılmalı ve en doğru alan seçilmelidir. Bitki yıldan yıla değişmektedir. Bu sebeple en doğru olanını seçmek gerekir.

Yaprak Dökmeyen Dış Mekan Süs Bitkileri

Yılın her günü yemyeşil yapraklarıyla göz zevkine hitap eden yaprak dökmeyen dış mekan süs bitkileri çoğu kişinin ilk tercihi olmaktadır. Güzel görünüşlerinin yanı sıra çok bakım gerektirmeyen bu bitkiler her hava koşuluna da dayanıklıdır. Yaprak dökmemesi sayesinde temiz bir ortam sağlayan bu bitkiler sıkça bahçe çalışmalarında kullanılmaktadır. Bu tür bitkilerin en nitelikli örnekleri 1001 Fidan firması tarafından doğaseverlere sunulmaktadır. Onlarla iletişime geçerek siz de en iyi dış mekan süs bitkilerini edinebilirsiniz.