Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan ve cami imamlarına gönderilerek vatandaşa dağıtımı yapılan takvimler bu yıl basım hatası ile gündeme geldi.

2023 Yılı Takviminde 16 - 31 Ekim arasında kayma olduğu, bu nedenle 29 Ekim Cumhuriyet Bayramının da 30 Ekim sayfasında yer aldığı kaydedildi.

Yapılan kontrollerde 66 bölge için yapılan baskılarda, Trabzon bölgesi dahil 4 bölgede hatanın olduğu görüldü. Bunun üzerine Diyanet 2023 Takvimi, Trabzon’da da toplatıldı.

Konuyla ilgili yapılan haberlere ise Diyanet İşleri Başkanlığı şu şekilde bir açıklama iye yanıt verdi:

diyanet

Foto: Halk Tv

“Bazı medya mecralarında Diyanet İşleri Başkanlığımızın 2023 takvimleriyle ilgili çıkan haberler üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılmasında fayda mülahaza edilmiştir. Diyanet İşleri Başkanlığı Döner Sermaye Daire Başkanlığı tarafından ihale yolu ile bastırılan 2023 yılı namaz vakitleri takvimlerinde toplamda 66 bölge için baskı yapılmaktadır. Bu baskılardan 4 bölgede ihaleyi alan matbaadan kaynaklı 16-31 Ekim 2023 tarihleri arasında baskı hatası olduğu görülmüştür. Hata tespit edilir edilmez duruma hızlı bir şekilde müdahale edilmiş ve ilgili illerdeki takvimler matbaa tarafından toplanmıştır. Toplanan takvimlerdeki hatalar aynı matbaa tarafından düzeltilerek 15 gün içerisinde tekrar illere gönderilecektir”