Doğu Anadolu'da hava sıcaklığı düştü! Buzlanmalar yaşandı

Türkiye'de bahar mevsimine girmemize rağmen soğuk hava etkisini gösteriyor. Yaklaşık bir haftadır mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları birçok kentte kar yağışına neden oldu. Bu soğuk havaların etkisinden en çok Doğu Anadolu bölgesi etkilendi.

Erzurum, Kars ve Ardahan'da yaşanan buzlanmalar apartman çatılarında metrelerce sarkıtların oluşmasına neden oldu. Bölgedeki soğuk havaların etkisiyle göller donarken, binalar buz sarkıtlarıyla kaplandı.

Yeni Haber Başlığı

Erzurum'da hava sıcaklıkları eksi 2 dereceye kadar düştü. Bazı binaların çatılarında bir metreye varan sarkıtlar oluştu ve kaldırımlar ile yollarda buzlanmalar meydana geldi. Belediye ve Karayolları ekipleri, sorumluluk bölgelerinde karla mücadele çalışmalarını sürdürürken, yollardaki buzlanmalar sürücüler için zorlu anlar yaşattı. Kentte hava sıcaklığı gün içinde 7 derece beklenirken, gece sıfırın altında 2 dereceye kadar düştü.

Palandöken Kayak Merkezi'nde kar kalınlığı da 123 santimetreye ulaştı. Kars'ın Sarıkamış ilçesinde ise kar yağışının ardından soğuk hava etkisini gösterdi. Bina çatılarında ve bazı ağaçların dallarında buz sarkıtları oluştu, Keklik Vadisi'ndeki küçük göletler dondu. Göçmen kuşlar, sulak alanlarda yiyecek aramak için uçarken, sarıçam ormanları karla kaplandı.

Yeni Haber Başlığı

Ardahan'da son günlerde etkili olan kar yağışı, yerini soğuk havaya bıraktı. Gece sıfırın altına düşen sıcaklıklar nedeniyle buzlanmalar meydana geldi. Karayolları 18. Bölge Müdürlüğü ekipleri, kar küreme ve tuzlama çalışmalarını sürdürdü.

Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı
Yeni Haber Başlığı
Editör: Furkan Yılmaz