Ülkemizde dövme sanatı her geçen gün daha popüler hale gelmeye başladı. Başarılı dövme sanatçılarının farklı tarzlarda yaptığı dövmeler, herkesin ilgisini çekiyor. Türk dövme sanatçıları güçlü tasarımları ile dünyanın en iyi dövme sanatçıları arasına girmeyi başarıyor. Başarılı dövme sanatçılarından biri de ince çizgileri realistik  görseller ile harmanlayan “fine line realistik” ve siyah beyaz tasarımları ile öne çıkan Batuhan Öter. Avrupa’da birçok şehre misafir sanatçı olarak davet edilen ve Türkiye'nin en iyi dövme sanatçıları arasına girmeyi başaran Öter’e dövme sanatı hakkında merak edilenleri sorduk.

Ünvanlı Medya kurucusu, İletişim uzmanı Caner Ünvanlı kimdir? Ünvanlı Medya kurucusu, İletişim uzmanı Caner Ünvanlı kimdir?

Yaptığı çalışmaları ve bu meslekte yaşadığı ilginç anılarını paylaşan Batuhan Öter, her beklentiye yanıt verecek şekilde çalıştığını ifade ediyor. Dünya üzerinde her ülkede "Dövmeciler" ve "Dövme Sanatçıları" olarak iki ayrı çalışma olduğunu söyleyen Öter, tecrübelerini ve dövme hakkında merak edilenleri yanıtladı.

Ünlü dövme sanatçısı, bu meslekte sanatçı olarak nitelendirebileceğimiz üretken, vizyon sahibi, yetenekli ve güçlü bir bileğe sahip dövme sanatçıları olduğu gibi kopyacı, hayal gücü sınırlı ve bu işi sadece para için yapan dövmeciler olduğuna dikkat çekiyor. “Kariyer planımda kendimi daima dövme sanatçısı sınıfında görmek için kendimi geliştirdim” diyen Öter, bu sebeple çalışmaya ve gelişmeye hiç ara vermeden devam ettiğini ifade ediyor.

Dövme Sırasında Çok Acı Hissediliyor Mu?

İlk kez dövme yaptırmaya karar veren birinin kendisine en çok sorduğu sorunun çok acı hissedip hissetmediği olduğunu söyleyen Öter, acıdan elbette korkuyoruz. Görüntü itibari ile tabi ki korkulmayacak bir şey değil, neticede "iğne" ile çalışıyoruz diyor. Ancak, iğneyi görüp de korkan müşterilerine, sadece 1 mm’lik bir iğne batması olduğunu söylemenin genellikle hazır olmaları için yeterli olduğunu ifade ediyor. Dövme çalışmaları sırasında en çok dikkatini çeken konunun da kadınların dayanıklılığı olduğunu söyleyen dövme sanatçısı, bu durumu kadınlar çelik gibi dayanıklı diye açıklıyor.

Ekran Resmi 2022-09-15 14.32.53

Dövme Sanatında İnsanların Memnuniyeti Neden Önemli?

İnsanların üzerinde ömür boyu taşıyacakları bir sanat bıraktıklarını ve bu durumun çok değişik bir duygu olduğunu ifade eden Öter, kendisinin de mesleğine başladığı andan itibaren en büyük ökaygılarından birinin bu konu olduğunu söylüyor. Ünlü dövme sanatçısı, mesleğinde edindiği bilgi ve tecrübelerle zamanla bu durumun geçip kaybolduğunu, meslekte özgüven ve başarının tamamen tecrübeyle doğru orantılı olduğunu ifade ediyor.

Ekran Resmi 2022-09-15 14.32.56

Çalışma yaptığım kişinin, bitirdiğim işi gururla taşıyabileceğini ve mutlu olduğunu görmek en büyük özgüven kaynağım diyen Öter, başarının sırrının; müşteri memnuniyeti, tecrübe ve bilgi edinmek olduğunu söylüyor.