ZONGULDAK (AA) -  Zonguldak'ta  "14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü"  dolayısıyla kan bağışçıları plaket ve madalyayla ödüllendirdi.

Memurlar Lokali’nde düzenlenen törende, 45 ile 10 kez arasında kan bağışında bulunan 336 kişiye plaket ve madalya verildi.

Kızılay Kan Merkezi Müdürü Ömer Selim Alan, yaptığı konuşmada, acının olduğu her yerde Türk Kızılayının merhem olmaya çalıştığını söyledi.

Zonguldak Kan Merkezimiz 1967 yılında 6. kan merkezi olarak hizmete girdiğini anlatan Alan, şunları kaydetti:

"O gün bugündür gönüllü bağışçılardan aldığımız emaneti vatandaşımıza ulaştırıyoruz. Geçmişte maddiyat ve evrak konusunda kan temininde sıkıntı yaşanıyordu. 2005 yılından bu yana hastanelerden bize talep geliyor. Biz de kendi araçlarımızla hastanelere ulaştırıyoruz. Hiçbir kan merkezinde ücret karşılığında kan verilmemektedir. Vatandaşımız parayla satın almıyor bu kanı. İnşallah yarın Zonguldak Kan Merkezimiz yeni bir otobüse sahip olacak ve hizmete girecek. Her yıl ramazan ayında kan stoklarında sıkıntılar yaşanıyor. Bu yıl, bu sıkıntının yaşanmaması için herkesin teşvik edilmesi gerekiyor."

Konuşmanın ardından Alan, gönüllü kan bağışçısı olanlara plaket ve madalyalarını takdim etti.