banner1034

’’CHP’nin mektubu olumlu’’

Başbakan Davutoğlu, “CHP’nin mektubu elime ulaşmadı. Ama muhtevasının seçimlerde karşılıklı siyasi nezaket içinde davranma noktasında yapmış olduğum çağrıya cevabi mahiyette olumlu bir cevap taşıması açısından olumlu olduğu kanaatindeyim’’...

’’CHP’nin mektubu olumlu’’
Başbakan Davutoğlu, “CHP’nin mektubu elime ulaşmadı. Ama muhtevasının seçimlerde karşılıklı siyasi nezaket içinde davranma noktasında yapmış olduğum çağrıya cevabi mahiyette olumlu bir cevap taşıması açısından olumlu olduğu kanaatindeyim’’ dedi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu, New York’ta basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Davutoğlu, diplomatik temasların devam ettiğini belirterek, “Aslında iki ana faaliyet kolu var. Birisi çok taraflı zirveler diğeri de ikili görüşmeler. Çok taraflı zirveler bağlamında iklim değişikliği zirvesi ile başladık, bütün ilgili ülkelerin liderlerinin bir araya geldiği, cumartesi günü daha sonra barış koruma güçleri ile zirve gerçekleşti. Biraz önce terörizm ve aşırıcılığa karşı dayanışma için zirve toplantısı gerçekleşti. Sürdürülebilir kalkınma hedefleri bağlamında da bir zirveye de Senegal ile eş başkanlığı yaptık. Bütün bu çok taraflı zeminde Türkiye çok aktif bir rol oynuyor ve bu konulardaki görüşlerimizi de ifade ediyoruz. Somali ile özel bir zirvede bir araya geldik. Somali’ye yapılacak yardımlar konusunda dünya insani zirvesinin İstanbul’da yapılacak olan insani zirve ile yarın toplantıda genel sekreter ile birlikte eş başkanlığı yapacağız. Yine göç ile yarın ayrı bir zirveye katılacağız. İkili görüşmeler bağlamında İngiltere, Fransa, Almanya, İran, Ürdün, Irak, Lübnan hükümet ve devlet başkanlarıyla görüşmeleri gerçekleştirdik. Öğle yemeğinde sayın Putin ve Obama ile ayrı ayrı görüşme imkanı bulduk. Görüşmesi öncesinde Suriye’deki son gelişmeler hakkında görüş alışverişinde bulunduk. Dün akşam resepsiyonda Obama ile tekrar bir görüşme fırsatı oldu orada da iki lider arasındaki görüşme ile ilgili fikrimizi paylaşma fırsatı hasıl oldu” dedi.
İkili görüşmelerin de verimli geçtiğini kaydeden Davutoğlu, “Suriye ve mülteci konusu bu görüşmelerin ana odak noktasını oluşturuyor. Terörle mücadele bağlamında kanaatlerimizi biraz önceki zirvede ifade ettim. Birçok ülkeden gelen açık destek var Türkiye’nin teröre karşı mücadelesi konusunda, hemen hemen görüştüğümüz bütün taraflar son olarak da Pakistan Başbakanı Navaz Şerif de her zaman Türkiye’nin yanında olduklarını ifade etti.