Rumlardan Yeni öneri

KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Anastasiadis’le gerçekleştirdikleri görüşmede Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yeni geçiş kapısı açılması önerisinde bulunduğunu belirtti. Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Kayıplar Komitesi’ne...

Rumlardan Yeni öneri
KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu Anastasiadis’le gerçekleştirdikleri görüşmede Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin yeni geçiş kapısı açılması önerisinde bulunduğunu belirtti.
Eroğlu, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Kayıplar Komitesi’ne ait laboratuvarın ziyareti konusunda yakınlaşma sağladıklarını, yeni geçiş kapısı açılması gibi önerilerin ise hassasiyetle değerlendirilmesi gereken konular olduğunu söyledi. Eroğlu, açıklamasında, bugünkü görüşmede özlü konulardan Avrupa Birliği ile ilişkiler ve vatandaşlık konusunun yanında güven artırıcı önlemler ve teknik komitelerin ele alındığını kaydetti. Eroğlu, konuyla ilgili değerlendirmelerin pazartesi devam edeceğini kaydetti. Görüş birliği sağlanan konuların olduğunu kaydeden Eroğlu, “Görüş birliği sağlanan konular olmuştur. Mesela kayıp şahıslar komitesine ait laboratuarın ziyareti gibi. Bu ikimizin de gündeminde olan bir konuydu” dedi. Eroğlu ayrıca bazı konularda Güney Kıbrıs Rum Yönetiminin yaklaşımının Kıbrıs Türk tarafının yaklaşımından uzak olduğunu vurguladı. Eroğlu, Kapalı Maraş konusunun Kıbrıs Türk tarafının ısrarla reddettiği ancak Kıbrıs Rum tarafının ısrarla masaya getirdiği bir konu olduğuna da işaret etti.
Görüşmede yeni geçiş kapılarının açılmasının gündeme geldiğini kaydeden Eroğlu, bu amaçla eski Rum lider döneminde kurulmasına karar verilen komitenin pek fazla faaliyet gösteremediğini kaydetti. Eroğlu, “Yeni kapı açılışları hassasiyetle değerlendirilmesi gerekir. Bu gibi karşılıklı önerileri herhalde pazartesi tekrar ele alacağız” dedi. Bugünkü görüşmenin sakin ve verimli geçtiğini kaydeden Eroğlu, “Bunun nedeni iki tarafın masaya koyduğu önerilerin pazartesi değerlendirilmesi kararına varılmış olmasıdır. İnşallah pazartesi daha bağlayıcı kararlarla masadan kalkarız” dedi. Eroğlu, Kıbrıs Türk tarafının masaya yeni güven artırıcı önlemler getirdiğini ancak bunlar hakkında açıklama yapmayacağını da ifade etti.
Rum basınında bugünkü görüşmede ele alınması muhtemel bazı güven artırıcı önlemlerin yayımlanmasıyla ilgili olarak da Eroğlu, Baf Kapısının geçişlere açılması ve cep telefonlarıyla görüşmenin mümkün kılınması yönündeki güven artırıcı önlemlerin Kıbrıs Türk tarafının da öneri hazırladığı konular olduğunu söyledi. Eroğlu, “Gündemi sadece iki tarafın bilmesi lazım. Gerektiği kadar basına açıklanması gerekirken maalesef gündemin tümü güneyde basına sızıyor” dedi.

ANLAŞMANIN BİRİNCİL HUKUK OLMASI HAYATİ
Kıbrıs Türk tarafının anlaşmada kalıcı delegasyon ve antlaşmanın Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olması yönündeki görüşlerini tekrardan ilettiklerini kaydeden Eroğlu, “Bunlar bizim için hayati öneriler, onların bu konularda daha değişik yaklaşımları var. Neticede yapılacak anlaşmanın birincil hukuk olması bizim için fevkalade önemli. Önemi daha ziyade, bir antlaşma yaptıktan sonra mahkemelerle karşı karşıya gelmeyi engellemedir” dedi. Yapılacak anlaşma kalıcı olarak görülmediği takdirde Kıbrıs Türklerinin Avrupa Birliği üyesi olan Güney Kıbrıs yönetiminin altına girmiş sayılacağını kaydeden Eroğlu, “Yapacağımız anlaşmada ortaya çıkacak olan yeni bir ortaklık devleti olacaktır. Bu bizim için hayati önem taşımaktadır” dedi.
(İHA)
Anahtar Kelimeler:
rumlardan yeni öneri
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1122

banner1130