Gelişen teknolojiyle birlikte internet ortamında alışveriş yapma imkânı doğmuş ve satış alanındaki işlemlerin büyük çoğunluğu dijital ortama taşınmıştır. İşletmelere büyük kolaylık sağlayan dijital dönüşüm uygulamaları arasında e-fatura ve e-arşiv fatura uygulamaları da yer almaktadır. Birbirlerine çok benzeyen, sıklıkla karıştırılan ve birbirleri yerine kullanılan bu iki fatura türü arasından kapsamı en geniş olan faturalar e-arşiv faturalarıdır. Peki kâğıt faturalarla aynı haklara ve geçerliliğe sahip olan e-arşiv nedir?

E-Arşiv Nedir?

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından yeni yayınlanan tebliğ akıllara “E-Arşiv fatura nedir?” sorusunu getiriyor. Durum böyleyken işletme sahiplerini de e-arşiv portalı gibi kavramlarla tanıştırmaktadır. Elektronik fatura türleri arasında yer alan e-arşiv Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından belirlenen standartlara uygun olarak elektronik ortamda fatura oluşturulması, saklanması, ibrazı ve raporunu kapsayan uygulamaya verilen addır. E-Arşiv GİB portalı üzerinden kayıt olunup gerekli adımları izledikten sonra e-fatura ve e-arşiv faturaları kullanılmaya başlanabilir.

E-Arşiv faturalarını e-faturalardan ayıran en temel fark, e-arşivin elektronik fatura uygulamalarının kapsam alanı dışında kalan kişi ve kurumlar arasında kullanılabilmesidir. Yani e-arşiv faturaları kullanıcısı olmayan mükelleflere de kesilebilir ve gönderilebilir.

E-Fatura Entegrasyonunun Faydaları Nelerdir?

Sektöre ve dijital dönüşüm uygulamalarına yabancı olan satıcılar için elektronik fatura oluşturma süreci karmaşık görünebilir. GİB e-arşiv fatura uygulaması ile fatura düzenlemesi yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından sağlanan e-arşiv portal giriş ekranı, www.gib.gov.tr adresi üzerinden görüntülenebilmektedir. E-Arşiv portal girişi için mali mühür temin edilmesi ve online başvuru formunun doldurulması gibi birtakım karmaşık süreçlerden geçilmesi gerekir. Bunun yanında;

İnstagram Beğeni Satın Al İnstagram Beğeni Satın Al
  • Olabilecek en hızlı ve güvenli şekilde e-arşiv fatura giriş ve e-arşiv fatura sorgulama işlemleri gerçekleştirmek için entegrasyon sağlayan uygulamaları kullanmak kalıcı bir çözüm sağlar.
  • Zor süreçleri, işletmelerin yerine e-arşiv fatura portal hizmeti yürütür ve tamamlar.
  • E-Arşiv portal giriş işlemlerini e-kontör masrafına girmeden halletmek kısa vadede etkili bir çözüm olarak görülebilir.
  • Ancak uzun vadede faturanın çıktısının alınması ve ıslak imzayla gönderilmesi gibi işlemler daha fazla masrafın oluşmasına yol açmaktadır.

Tüm bu nedenlerden ötürü NetBT daha kârlı bir tercih olacaktır. Global e-dönüşüm çözümleri sunan entegrasyon programları edinmek ve konu hakkında bilgi almak için net-bt.com.tr adresini ziyaret edebilir, e-arşiv fatura portalı hizmetleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

E-Arşiv Fatura Nasıl İptal Edilir?

Gelir İdaresi Başkanlığı portalı üzerinden gerekli adımları takip ederek kolaylıkla gerçekleştirilebilen e-arşiv fatura iptali süresi, faturanın gönderildiği tarihten itibaren 7 gündür. Bu süre geçildiği takdirde e-arşiv faturasının iptali sağlanamayacağından dolayı alıcının bir iade faturası kesmesi önerilir. Bu problem, satıcının alıcıya doğru bir satış faturası kesmesiyle çözüme kavuşturulabilmektedir. E-Portal arşiv iptal işlemleri için entegrasyon uygulamaları kullanılması ise süreci daha kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır.

Ayrıca e-Arşiv hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz;                 https://net-bt.com.tr/e-arsiv/