Batı'nın ve Rusya'nın yanında yer alan ülkelerin haritası çıkarıldı. Analizde, Türkiye'nin konumuna dikkat çekildi.

Economist'ten Rusya - Ukrayna Savaşı haritası: Türkiye tarafsız

The Economist dergisi, "Kimler Rusya'nın destekçileri?" başlıklı analizinde, Ukrayna-Rusya çatışmalarında taraf olan ülkeleri inceledi.

Analizde, Rusya'yı destekleyen ülke sayısının azaldığı ve Ukrayna'daki savaşı aktif bir şekilde kınamayan ülkelerin arttığı belirtildi.

Rusya'ya destek veren yedi ülkenin olduğu ve bu ülkelerin savaşa doğrudan müdahale etmese bile Rusya yanlısı oldukları kaydedildi.

Türkiye'nin tarafsız bir tutum sergilediği belirtildi, ancak Türkiye'nin Rusya ile ticaretini artırdığı ve Ukrayna'ya füze taşıyan insansız hava araçlarından roket ve top mermilerine kadar silah sağladığı ifade edildi.

Analizde, bazı ülkelerin başlangıçta tarafsız olduğu, ancak zamanla Batı yanlısı bir tutum sergilemeye başladığı vurgulandı.

Çin'in de Rusya'ya eğilimli olduğu ancak savaşı desteklemek yerine çatışmayı kendi avantajına kullanmaya odaklandığı belirtildi.

Ayrıca, Putin'in "dostları"nın Batı'nın Ukrayna için kaynak oluşturma kapasitesiyle yarışmasının pek olası olmadığı görüşü paylaşıldı.

Yalnızca ABD'nin işgalden bu yana 33 milyar dolarlık eğitim ve ekipman sağladığı, yaklaşık 50 diğer ülkenin de 13 milyar dolardan fazla güvenlik yardımı sağladığı veya taahhüt ettiği belirtildi.

Rusya'nın kağıt üzerinde geçen yıl endişe verici miktarda destek kazandığı ancak pratikte bu dostlukların boş olduğu vurgulandı.

Editör: Çağrı Aktaş