Avrasya Üniversitesi'nden açıklama ''Türkiye'nin kredi derecesini düşüren..''

Avrasya Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans Bölümü Başkanı Ersan Bocutoğlu açıklamalarda bulundu.

Avrasya Üniversitesi'nden açıklama ''Türkiye'nin kredi derecesini düşüren..''

Avrasya Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi ve Finans Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ersan Bocutoğlu, Türkiye’nin kredi derecesini düşüren Moody’s adlı kredi derecelendirme kuruluşu hakkında bir basın bildirisi yayınladı.

Prof. Bocutoğlu basın bildirisinde aşağıdaki değerlendirmelerde bulundu:

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI NEDİR? NE İŞE YARAR? KİMİN HESABINA ÇALIŞIR?

Kredi derecelendirme kuruluşlarının temel fonksiyonu; finansal kurumların, firmaların, sermaye piyasalarının ve ülkelerin kredi değerleri konusunda yatırımcılara bilgi vermek, bu yolla bu finansal kurumlara, firmalara, sermaye piyasalarına ve ülkelere güvenilip güvenilmeyeceği, bunlara yatırım yapılıp yapılmayacağı hususunda bilgi sağlamaktır. 

Standard&Poor’s, Moddy’s ve FitchRating adlı kredi derecelendirme kuruluşları, dünyadaki kredi derecelendirme piyasasının %95’ini kontrol eder. Bu %95 içinde Standard&Poors’un payı %40, Moody’s’un payı %40 ve FitchRating’in payı %15’dir.  Bu nedenle kredi derecelendirme piyasasında bir tür tekel vardır. 

Bu üçlünün kontrol ettiği kredi derecelendirme piyasasına bir başka kredi derecelendirme kuruluşu olarak girebilmek için, başvuran kurumun Ulusal Seviyede Tanınmış İstatistiksel Derecelendirme Örgütü statüsüne sahip olması ve Amerika Birleşik Devletleri Sermaye Piyasası Kurumundan onay alması gerekir.

Bugüne kadar bu üç kredi derecelendirme kuruluşunun dışındaki kuruluşlara tanınan statünün toplam piyasadaki payı ancak %5’tir.  

Bunun nedeni şudur: Amerika Birleşik Devletlerinde “Wall Street” ile İngiltere’de “The City” dünya finansını kontrol eden Finansal Eliti oluşturur. Söz konusu Finansal Elit, dünyayı kontrol eden uluslar-üstü finansal gücü temsil eder. Finansal Elit, Amerika Merkez Bankası’nı, Amerikan Sermaye Piyasası Kurumunu, Amerikan Maliyesini, IMF’yi, Dünya Bankası’nı, NATO’yu, Kredi Derecelendirme Kuruluşlarını, bütün bankacılık sistemini, sağlık, silah, enerji sektörlerini, İngiliz Merkez Bankasını, LİBOR faiz mekanizmasını, iktisat alanındaki Nobel Ödülü sürecini ve basını kontrol eder.

Finansal Elit;batı sermayesinin hangi ülkelere yönlendirileceğini ve hangi ülkelere uygun faizli kredi tahsis edileceğini kredi derecelendirme kuruluşlarının notları aracılığıyla sağladığı için, derecelendirme piyasasındaki bu üçlü yapınınsürmesini arzu eder. Kredi derecelendirme kuruluşları, Finansal Elitin ülkeleri kontrol etme araçlarıdır. Finansal Elit Anglo-Sakson ülkelerinin çıkarlarını temsil eder.

KREDİ DERECESİ NEDİR? NE MANAYA GELİR?

Kredi derecelendirme kuruluşları ülkeleri kontrol etme fonksiyonlarını, kredi dereceleri ile yerine getirir. Örnek vermek gerekirse Moody’s kredi değerlendirmesini aşağıdaki derecelere göre yapar:

YATIRIM YAPILABİLİR KREDİ DERECELERİ

Aaa, Aa1, Aa2, Aa3, A1, A2, A3, Baa1,Baa2, Baa3, 

YATIRIM YAPILAMAZKREDİ DERECELERİ

Ba1, Ba2, Ba3, B1, B2, B3, Caa,Caa3, C, D

Ba1, Ba2, Ba3, B1, B2, B3, Caa,Caa3, C, D

Mooody’s, bir ülkenin kredi notunu “yatırım yapılabilir” seviyesindeki notlardan biri ile derecelendirir ise bunun anlamı o ülkeye yatırım yapmak güvenlidir anlamına gelir.

Batı sermayesi, yatırım yapılabilir derecesine sahip olan ülkelere akma eğilimindedir.

AncakMoody’s, bir ülkenin kredi notunu “yatırım yapılamaz” seviyesindeki notlardan biri ile derecelendirir ise bunun anlamı o ülkeye yatırım yapmak güvenli değildir anlamına gelir.

Bu durumda batı sermayesi yatırım yapılamaz derecesine sahip olan ülkeye yönelmez. Böylece o ülkeye yönelen kredi kanalları daraltılır ve IMF ile anlaşma yapmaya zorlanır.

Bütün bu kredi dereceleri netice itibariyle bir tahmindir. Ancak bu tahminler ülkelerin finansal yapılarını ve ekonomilerini duruma göre olumlu veya olumsuz olarak etkiler. Kredi dereceleri yükseltilerek, bir ülke finansal anlamda rahatlatılabilir ve ucuz kredi kaynaklarına erişimi sağlanabilir.

Örnek vermek gerekirse, ekonomik bakımdan artık yok hükmünde olan Yunanistan’ın kredi derecesi, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından hatırı sayılır derecede yükseltilmektedir. Kredi dereceleri düşürülerek, bir ülke finansal anlamda sıkıştırılabilir ve ucuz kredi kaynaklarına ulaşımı engellenebilir.

Örnek vermek gerekirse, Türkiye’nin kredi derecesi, kredi derecelendirme kuruluşları tarafından insafsızca düşürülmektedir.

MOODY’S İN TÜRKİYE HAKKINDAKİ KREDİ DERECELENDİRMESİ TERBİYE EDİCİ/İDEOLOJİK TAVIR İÇERİR VE GÜVENİLEMEZ.

BBC News’un 15 Haziran 2019 tarihli Türkçe Web Sayfasında Cuma günü geç saatlerde açıklama yapan Moody's kredi derecelendirme kuruluşunun, Türkiye'nin uzun dönem kredi notunu Ba3'ten B1'e düşürdüğü ve görünümünü de negatife çevirdiği haberi yayınlandı.

Moody’s tarafından Türkiye’nin kredi derecesinin Ba3’ten B1’e düşürülmesi, Türkiye’nin spekülatif bir ülke olduğu ve yatırım yapılamaz seviyeye bulunduğu anlamına gelirken, görünümünün negatife çevrilmesi,  Türkiye’nin gelecekte de yatırım yapılamaz bir ülke konumunu sürdüreceği anlamına gelmektedir.  

Moody’s kredi derecelendirme kuruluşunun Türkiye ile ilgili kararı ideolojik bir tavır olup Türkiye’yi terbiye etme ve Finansal Elit ile ortak hareket etmeye zorlama amacı taşımaktadır. Türkiye’nin kredi derecesinin düşürülmesi ve görünümünün negatife çevrilmesi, Türkiye’nin küresel sisteme karşı eleştirel tavrı ve S-400 sistemi ile yakından ilişkilidir.

Ödemeler bilançosu açığı ve dış finansman ihtiyacı esas alınarak Türkiye Finansal Elit tarafından iktisadi kriz ile tehdit edilmekte ve terbiye edilmeye çalışılmaktadır.

NE YAPMALIYIZ?

2007 Küresel Finansal Krizinin baş sorumlusu olan kredi derecelendirme kuruluşlarının güvenilirliği küresel olarak sorgulanmış ve bu kurumların ülke bazında verdiği kredi notlarına güvenilmemesi ve şüpheyle yaklaşılması gerektiği anlaşılmıştır.

Kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği kredi dereceleri iktisadi analizin değil, uluslararası siyasetin konusudur. Bu nedenle hak ettiği ağırlıktan fazla ciddiye almamak gerekir. 

Kredi derecelendirme kuruluşlarının not yükselttiği durumlarda, onların kararını alkışlamak ve not indirimine gittiği durumlarda kararlarına ateş püskürmek tutarlı davranışlar değildir. İster not yükseltme isterse not düşürme şeklinde ortaya çıksın, kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkelerle ilgili kararları ideolojik ve yanlıdır. 

Burada yapmamız gereken şudur;

•    Yerli üretimi arttırarak, ihracatın ithalata bağımlılığını düşürmek, 
•    Enerji sektöründe petrol ve doğal gaz dışı enerji kaynaklarının payını arttırmak,
•    Dış borçlanma yoluyla edinilen kaynakları üretken yatırımlara yönlendirmek, suretiyle Türkiye cari açık sorununu çözecek yapısal reformları gerçekleştirmelidir.

Ödemeler bilançosu kırılganlığı bulunduğu sürece, kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye ile ilgili yanlı derecelendirmeleri ve değerlendirmeleri sürecektir.


 


 


 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Doğru Söz 6 ay önce

Sonuç bölümünde saadete gelip neler yapılması gerektiğini söylerken aslında nelerin yanlış yapılmakta olduğunu söylediniz. Em azından bu bile bir mesajdır.

Avatar
inquisitive 6 ay önce

boyle insanlari aptal yerine koyarak batirdiniz ulkeyi, arkadasim, battik, biz hala itiraf edemiyoruz, adamlara itiraz edecegine, kabul et ve gerekeni yap, bizi sevmiyorlar di mi, bak sevmedikleri ulkelerin listesine anlarsin yerimizi, salliyorsunuz yalandan, sonra yine ayni adamlardan gidip borc istiyorsunuz utanmadan.