banner643

GİRESUN YİNE DEKLaRASYON YAYINLADI

Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) Kalkınma Kurulu'nda yer alan Giresun üyeleri ve diğer sivil toplum kuruluşlarının üyeleri ortak bir deklarasyon yayınlanarak 6 ilden oluşan DOKA'nın 2'ye ayrılmasını istediler. Deklarasyonda Giresun ve Ordu'nun ayrılarak ayrı bir ajans çatısı altında toplanmasa gerektiği 4 ilin de bir ajans içerisinde kalması gerektiği vurgulandı.

GİRESUN YİNE DEKLaRASYON YAYINLADI
Ortak açıklamayı yapan Giresun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Ali Kara "Kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları iş birliğini geliştirmek kaynakların yerinde ve etkin kullanımını sağlamak, yerel potansiyeli harekete geçirmek suretiyle ulusal kalkınma planı ve programında öngörülen ilke ve politikalarla uyumlu olarak bölgesel gelişmeyi hızlandırmak, sürdürebilirliğini sağlamak, bölgeler arası ve bölge içi gelişmişlik farkını azaltmak amacıyla 5449 sayılı kanunla kalkınma ajansları kurulmuştur.

Hizmetlerin devamlılığını sağlamak amacıyla ülke genelinde, homojen ve heterojen bölgeler olarak farklı sayılarda 26 ajans oluşturulmuştur. Bu ajansların 3'ü birer illerle, 5'i ikişer illerle, 9'u üçer illerle, 6'sı dörder illerle, 2 'si beşer illerle kurulmuştur. 6 ili kapsayan tek ajans ise sadece Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'dır. TR90 Bölgesi'nde yer alan Ordu, Giresun, Gümüşhane, Trabzon, Rize ve Artvin illerini içine alan Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın sorumluluk bölgesinin çok geniş bir coğrafyayı kapsaması, farklı kültürel ve sosyal yapıları içermesi nedeniyle kuruluş amacına uygun hizmet veremediği görülmektedir. Ordu ve Giresun illerinin, sosyal ve ekonomik anlamda birbirlerine benzerlik göstermesi, ajansın sorumluluk bölgesinin diğer illerine nazaran daha farklı bir yapılanmaya ihtiyaç doğurmaktadır. Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı'nın içinde yer alan 6 vilayetin batı ve doğu yönünde iki farklı yapılanma ile gelişme hedefine alınması, ayrışmayı değil güçlenerek daha da pekişmeyi getirecektir. Trabzon-Rize aksı kadar Giresun-Ordu aksının da gelişimi iki farklı ajansla daha fazla kamu kaynağı sağlanması sonucunda Doğu Karadeniz Bölgesi'nin çekim merkezi olmasına vesile olacaktır. Ayrışma değil, birleşme, dengesiz büyüme değil, adil ve dengeli kalkınmayı ilke alarak, Giresun ve Ordu illerinin yeni bir ajans çatısı altında toplanmasının zaruri hal aldığını kamuoyuna bildirmek ve bu doğrultuda çalışmalar yapılmasına ve desteklenmesi gerektiğine inanmaktayız"
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner510