Özel sektörün yurtdışı borcu arttı

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, ağustos sonu itibarıyla, 2016 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 13,3 milyar dolar artarak 216,0 milyar dolar oldu.

Özel sektörün yurtdışı borcu arttı

Özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, ağustos sonu itibarıyla, 2016 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 13,3 milyar dolar artarak 216,0 milyar dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2017 yılı Ağustos ayı özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmelerini açıkladı. Buna göre; özel sektörün yurtdışından sağladığı kredi borcu gelişmeleri incelendiğinde, Ağustos sonu itibarıyla, 2016 yıl sonuna göre uzun vadeli kredi borcunun 13,3 milyar dolar artarak 216,0 milyar dolar, kısa vadeli kredi borcunun (ticari krediler hariç) ise 3,2 milyar dolar artarak 17,5 milyar dolar düzeyinde gerçekleştiği gözlendi.

Borçluya göre dağılıma bakıldığında, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, bir önceki yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmalarının 111 milyon dolar azaldığı, tahvil ihracı biçimindeki borçlanmalarının ise 6,1 milyar dolar artışla 30,5 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Aynı dönemde, bankacılık dışı finansal kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları 496 milyon dolar azaldı, tahvil stoku ise 129 milyon dolar azalışla 4,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Söz konusu dönemde, finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmalarının 7,1 milyar dolar arttığı, tahvil stokunun ise 5,7 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise 2016 yıl sonuna göre bankaların kredi biçimindeki borçlanmaları 613 milyon dolar artışla 10,9 milyar dolar; finansal olmayan kuruluşların kredi biçimindeki borçlanmaları ise 1,8 milyar dolar artışla 3,9 milyar dolar düzeyinde gerçekleşti.

Alacaklıya göre dağılım incelendiğinde, uzun vadeli kredi borcuna ilişkin olarak, Ağustos sonu itibarıyla tahvil hariç özel alacaklılara olan borç, bir önceki yıl sonuna göre 2,9 milyar dolar artarak 150,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Kısa vadeli kredi borcuna ilişkin olarak ise, tahvil hariç özel alacaklılara olan borcun bir önceki yıl sonuna göre 3,0 milyar dolar artarak 16,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleştiği gözlendi.

Döviz kompozisyonuna bakıldığında, 216,0 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli kredi borcunun yüzde 58,7’sinin dolar, yüzde 35,1’inin euro, yüzde 4,5’inin Türk lirası ve yüzde 1,7’sinin ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu ve 17,5 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli kredi borcunun ise yüzde 46,5’inin dolar, yüzde 29,4’ünün euro, yüzde 23,5’inin Türk lirası ve yüzde 0,6’sının ise diğer döviz cinslerinden oluştuğu görüldü.

Sektör dağılımı incelendiğinde, Ağustos sonu itibarıyla, 216,0 milyar dolar tutarındaki uzun vadeli toplam kredi borcunun yüzde 51,3’ünü finansal kuruluşların, yüzde 48,7’sini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu. Aynı dönemde, 17,5 milyar dolar tutarındaki kısa vadeli toplam kredi borcunun yüzde 76,5’ini finansal kuruluşların, yüzde 23,5’ini ise finansal olmayan kuruluşların borcu oluşturdu.

Özel sektörün yurtdışından sağladığı toplam kredi borcu, Ağustos sonu itibarıyla kalan vadeye göre incelendiğinde, 1 yıl içinde gerçekleştirilecek olan anapara geri ödemelerinin toplam 70,5 milyar dolar tutarında olduğu gözlendi.

(İHA)
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner1122

banner1130