TRABZON'DA KÖY MUHTARLARI HAKKINDA DİKKAT ÇEKEN İDDİA

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler Derneği (KOBİDER) Başkanı Nurettin Özgenç, fındıkta alan bazlı destekleme uygulamasının halkı tembelliğe ittiğini, bunun yerine ürüne yüksek fiyat verilmesinin daha iyi olacağını söyledi. Köy muhtarlarıyla ilgili çeşitli iddialar da ortaya atan Özgenç, Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği ödemelerini alabilmek için bazı muhtarların köylüleri bağış yapmaya zorladıklarını ileri sürdü.

TRABZON'DA KÖY MUHTARLARI HAKKINDA DİKKAT ÇEKEN İDDİA

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Özgenç "Dün Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker'in, fındıkta alan bazlı destekleme uygulamasının devam edeceği yönündeki açıklamaları üreticiyi sevindirmiş olabilir. Ancak Fındık üreticilerine söz konusu destekleme primi verileceğine ürüne yüksek fiyat verilmesinin daha iyi olacağını düşünüyoruz. Çünkü destekleme paraları halkı tembelliğe itiyor" dedi.

"Doğu Karadeniz'de önemli oranda işsizlik olmasına rağmen iş beğenmemezlikten veya para ihtiyacı olmadığından olsa gerek yeterli sayıda gündelikçi bulunamadığından arazi sahipleri yabancı uyruklu, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen işçiler ile eleman ihtiyaçlarını gidermektedirler" diyen Özgenç "Bir diğer önemli husus ise destekleme paralarının alımı sırasında bazı muhtarlar resmi işlerinin yapılması karşılığı ve köy giderlerinde kullanılacağı söylenerek köylülerden Fındıkta Alan Bazlı Destekleme Paralarının bir yıllığının bağışlanması pazarlık konusu ediliyor" şeklinde konuştu.

"FINDIĞI BIRAKIP ALTERNATİF ÜRÜN YETİŞTİREN ÜRETİCİYE DESTEK VERİLMELİ, YAN GELİP YATANA DEĞİL"

Nurettin Özgenç, fındık üreticilerine dönüm başına verilen destekleme pirimi uygulamasının yanlış olduğunu geçmiş yıllarda da gündeme getirdiklerini hatırlatarak "Bugünde aynı görüşteyiz. Bize göre yapılması gereken köylünün ürettiği fındığın fiyatının yüksek rakamdan alınması daha iyi olacaktır. Çünkü arazisi az olanlar veya toplayacak kimsesi bulunmayanlar fiyatında maliyeti karşılamadığından ürünleri toplamadıklarından dalda kalmaktadır. Acil ihtiyacı olanlar veya yaşadıkları şehre dönmesi gerekenler ellerindeki mahsulün fiyatının kaç lira olduğuna bile bakmaksızın yok pahasına satacak. Böyle olmasından dolayı da tüccar fiyatı yükseltme gereği duymayacak. Türkiye'de fındık fiyatlarında istikrarlı bir şekilde artırılmadığı takdirde fındık konusunda kayda değer bir gelişme sağlanamayacaktır. 2009 yılında yürürlüğe konulan Yeni Fındık Stratejisi kapsamında bu yıl üçüncü ve son kez ödenecek olduğunu bildiğimiz alan bazlı gelir desteğinin uzatılması konusunda Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın çalışma yapması bunun somut göstergesidir" diye konuştu.

MUHTARLARIN BAĞIŞ BASKISI

Fındık Alan Bazlı Gelir Desteği ödemelerini alabilmek için bazı muhtarların köylüleri bağış yapmaya zorladığını kaydeden Özgenç "Vatandaşların muhtarlık işleri ve arazileri ile ilgili evrak muamelesi yaptırırken muhtarlık eliyle hayır yapmak zorunda bırakılıyor. Yapmayanların işi yokuşa sürülüyor. Vatandaşa "işini yapalım ama bu yılkı ödeneği bağışla" deniliyor. Bazı Muhtar ve azaları tarafından yapılan teklif karşısında köylüler de mecburen bu kişiler ile kötü olmamak için istemeyerekte olsa haksız duruma razı oluyorlar. Bağış gönüllü yapılır köylülerden hangi adla ve hangi sıfatla olursa olsun destekleme paralarının bağışlanmasını istemek yasal değil. Zorla ve şartla para toplamak suçtur. Vatandaş köyüne yardım etmek isterse bunu resmi yollardan ve rızası ile yapar. Mühür ve imza şartı ile para toplanılması doğru değil. Zor durumda olup geçimini sağlayamayanlar var. Ayrıca toplanan destekleme paralarının ne olduğuna, nerelere harcandığına dair belge var mı ? Vali ve kaymakamlıklar bu konuda gerekli incelemeleri yapmaları lazım" dedi.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478