banner643

TRABZON'DA VERGİ REKORTMENLERİ AÇIKLANDI

Trabzon’da Gelir Vergisi Rekortmenleri belli oldu. 2011 yılı yıllık Gelir Vergisi Rekortmeni 831 bin lira ile geçen yıl 4. sıradaki Aziz Ak olurken, Gayri Safi Milli Hasılaya göre ise 220 bin TL ile Ahmet Yavuz oldu.

TRABZON'DA VERGİ REKORTMENLERİ AÇIKLANDI

Trabzon’da 2011 yılı Gelir Vergisi rekortmenleri belli oldu. Vergi Dairesi Başkan Vekili Zeki Yumbul, Başkanlık makamında düzenlediği basın toplantısı ile Gelir Vergisi Rekortmenlerini açıklarken, çarpıcı bilgiler verdi.
Geçen yıla göre beyanname veren mükellef sayısında 2 bin 960 kişi artış olduğuna dikkat çeken Yumbul, “Trabzon Vergi Dairesi Başkanlığına bağlı vergi dairelerine ve mal müdürlüklerine 2011 takvim yılı faaliyetlerinden doğan ve 29 Mart 2012 tarihine kadar verilen gerçek, basit ve kira geliri olmak üzere beyanname veren toplam 37.960 mükellefe,   60.747.914 TL vergi tahakkuk ettirilmiştir.

Bu kapsamda gerçek usulde 15 bin 259 mükellef tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmiştir. Verilen yıllık gelir vergisi beyannamesi ile 184 milyon 572 bin 428 TL matrah beyan edilmiş ve bu tutar üzerinden   43 milyon 971 bin 772 TL gelir vergisi tahakkuk ettirilmiştir.
Trabzon genelinde 2011 vergilendirme dönemi için yıllık gelir vergisi beyannamesi ile  beyan edilen matrah toplamında bir önceki döneme göre yüzde 10; tahakkuk eden gelir vergisi toplamında ise yüzde 11 oranında artış meydana gelmiştir” diye konuştu.

Gelir Vergisi beyannamelerine göre en çok Gelir Vergisi (gerçek) tahakkuk eden ilk 10 mükellef sıralaması şu şekilde oldu:İlk 100 mükellefin Toplam gelir vergisinde ki matrah oranı  % 18,  tahakkuk oranı ise % 25 olduğunu kaydeden Yumbul, “Eczacı: 20, ikamet amaçlı binaların inşaatı: 9, Avukat 8, Gayrimenkul kiraya verilmesi ve leasingi: 6, Noter: 5, Motorlu taşıt yakıtı: 5, Uzman hekimlik : 5, Y.M.M: 4, Cerrahi, Tıbbi ort. Cihazların Top. Tic: 3, Hırdavat 3, Değerli Metallerden Takı ve Mücevher İm.: 3, Diğer: 29” diye konuştu.

Yumbul, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Gayrimenkul sermaye iradına ilişkin elde edilen kira gelir vergisinde,  Mart ayında 11 bin 354 mükellef tarafından yıllık gelir vergisi beyannamesi verilmiştir.
Verilen gayrimenkul sermaye iradına ilişkin gelir vergisi beyannamelerinde 68 milyon 844 bin 913 TL matrah ve bu tutar üzerinden de 14 milyon 038 bin 375 TL gelir vergisi tahakkuk ettirilmiştir. 

Gayrimenkul sermaye iradı beyanlarındaki bir önceki döneme göre artışlar sırası ile verilen beyanname sayısında yüzde 39,  matrahta yüzde 32 ve vergide yüzde 31 olarak gerçekleşmiştir.

Bu sene ilk defa Mart ayından itibaren uygulanan Gelir İdaresi Başkanlığının hazırlamış olduğu “Önceden hazırlanmış kira beyanname sistemi” ve Başkanlığımızın AVM ve caddelerde açmış olduğu stantların bu artışta büyük katkısı olmuştur.

Bu sonuçlar kayıt dışılığın önlenmesi ve verginin tabana yayılması bakımından son derece önemlidir”


Gelir Vergisi beyannamelerine göre en çok gayrimenkul sermaye iradı (kira geliri) tahakkuk eden ilk 10 mükellef sıralaması şöyledir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner478