İşte yeni trafik sigortası oranları! Araç sahipleri dikkat İşte yeni trafik sigortası oranları! Araç sahipleri dikkat

TÜRKİYE’de Nisan ayı enflasyon oranlarının belli olması ile birlikte en düşük emekli maaşının da ne kadar yükseleceği konuşulmaya başlandı. Bu noktada yapılan yorumlara bakıldığında 2 formülün öne çıktığı görülüyor.

Türkiye İstatistik Kurumu Nisan Ayı Enflasyon oranını açıkladı. Yapılan açıklamaya göre Tüketici Fiyat Endeksi’nin Ocak % 6.70, Şubat % 4,53, Mart ise % 3.16 olarak gerçekleşti. Geçen hafta ise TÜİK Nisan ayı enflasyon oranını duyurdu. Buna göre TÜFE aylık bazda yüzde 3,18, yıllık bazda ise 17 ayın zirvesine yükselerek yüzde 69,80 oldu.

Şimdi SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarına yapılacak zammın kesinleşmesi için geriye de sadece 2 veri kaldı. Bunlar Mayıs ve Haziran ayı enflasyon oranları. TÜİK’in 3 Temmuz ‘da yapacağı açıklama ile 6 aylık enflasyon oranı da netlik kazanmış olacak.

İŞÇİ EMEKLİSİNE 4 AYDA YÜZDE 18,72

Ancak sadece 4 aylık enflasyon oranları dikkate alındığında böylece memur ve emeklileri maaş zammını ilgilendiren enflasyon metriği yüzde 18,72 olarak belirlendi.

Emekli maaşları, 6 aylık enflasyon oranında zamlanıyor.

4 aylık enflasyon yüzde 18,72 olarak gerçekleşti.

Böylece nisan ayı itibarıyla işçi emeklisinin maaş zammı şimdiden yüzde 18,72 oldu.

MEMUR VE MEMUR EMEKLİSİ 4 AYDA YÜZDE 13,56 KESİNLEŞTİ

Memur ve memur emeklileri açısından bakıldığında ise ilk 6 ayda toplum sözleşme ile yüzde 15 zam almıştı. İkinci altı ayda da yüzde 10 + yüzde 15’i aşan enflasyon farkını alacak. Yani ilk 4 ay hesaba katıldığında şimdiden yüzde 13.56 kümülatif zam netlik kazandı.

MAAŞLAR 6 AYDA NETLEŞİYOR

Ancak maaş zamlarının netleşmesi Haziran ayı enflasyon oranının da açıklanması ile netlik kazanacağını hatırlatmakta fayda var.. Yukarıda belirtilen rakamlar ilk 4 ayı kapsıyor. Bu rakamlara 2 aylık ekleme daha yapılacak…

Editör: Serkan Kılınç