Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı canlı yayında, en düşük emekli maaşının 5 bin 500 TL'den 7 bin 500 TL'ye yükseltileceğini açıkladı. Bu gelişmenin ardından "Asgari ücrette de ara zam olur mu?" sorusu gündeme geldi.

Konunun işlendiği yayında CNN Türk moderatörü Meltem Bozbeyoğlu, Nişantaşı Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zeynep Ökten'e, "Asgari ücrette de artış olur mu?" sorusunu sordu. Ökten ise yanıtında, "Sayın Cumhurbaşkanı Aralık ayında asgari ücreti açıkladığında Mayıs ayını da işaret etmişti. Seçim öncesi atılan adımlara yenileri eklenebilir, seçim öncesinde yeniden asgari ücrete bir zam gelebilir diye düşünüyorum." dedi.

Aralık ayında asgari ücretin net 8 bin 500 lira olarak belirlendiğini duyuran Cumhurbaşkanı Erdoğan, yıl içerisinde yeni bir ara düzenlemenin de yapılacağının da sinyalini vermişti. Erdoğan, "Beklenmedik bir tabloyla karşılaşırsak geçen yıl olduğu gibi yine bir ara düzenleme yapmaktan da kaçınmayız" ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan, dün açıklama yapan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ise Kahramanmaraş merkezli deprem felaketinin etkilediği şehirleri kapsayacak şekilde asgari ücret düzenlemesine yönelik bir çalışma olduğunu söyledi. Bakan Bilgin, "Sınırlı bir bölgeyle ilgili asgari ücret çalışması var, bittiğinde kamuoyuyla paylaşacağım" diye konuştu.

10 BİNİN ÜZERİNE ÇIKABİLİR

Kulislerde gelen son haberlere göre, asgari ücret seçim önce yapılacak bir ara zam ile 10 bin liranın üzerine çıkabilir.

TARTIŞMA YARATTI

Hükümetin en düşük emekli aylığını artırması emekliler arasında tartışma yarattı. Buna karşın tüm maaşlarda düzenleme yapılmasını istedi. Emeklilerin yoksullukta eşitlendiğini belirten uzmanlar ise adaletsizlik uyarısı yaptı.

Türkiye’de yaklaşık 14 milyon emekli var. 8 milyonu en düşük maaşı alıyor. Ortalama emekli aylığı 9 bin 245 liralık açlık sınırının altında. Yılbaşından bu yana en düşük aylığa yüzde 114, diğerlerine yüzde 30 zam verildi.

Bu durumu değerlendiren Prof. Dr. Aziz Çelik, düzenlemenin bir zam olmadığını, kanuna göre zam yapılmadığını ve farkın Hazine tarafından tamamlandığını belirterek şunları söyledi: “Emeklinin hak kazandığı kök aylık Hazine tarafından 7 bin 500’e tamamlanacak. Emeklinin asıl maaşı aylık 7 bin 500 TL’yi geçene kadar artmayacak.”

"HERKESE ZAM YAPILSIN"

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanı Kazım Ergün ise önceki gün görüştükleri Çalışma Bakanı Vedat Bilgin’den en düşük aylığın asgari ücret düzeyinde artmasını talep ettiklerini ancak karşılanmadığını söyledi.

Ergün, benzer bir artışın diğer emekli aylıklarına da yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi: “Burada bir eşitsizlik oldu. En düşük aylık arttıysa üsttekiler de artmalı. Konu kanunlaşmadı henüz düzeltilmesini bekliyoruz. Bakan beye toplantıda bayram ikramiyelerinin azlığından, intibak yasasından da söz ettik. İnşallah bu talepler de yerine getirilir.”

Emekli-Sen Başkanı Cengiz Yavuz seçim öncesi rüşvet gibi dağıtılan bu zamların emeklileri böldüğünü söyledi. Emekliler arasındaki prim gün ve prime esas kazanç farklarının eritildiğini belirten Yavuz, “Bu durum sosyal güvenlik sistemine güvensizlik doğuruyor. Bir süre sonra bu adaletsizlik kayıtdışı çalışmayı artıracak. Çalıştığım süre içinde ödediğim primin karşılığını alamayacaksam neden prim ödeyeyim diyecekler insanlar” diye konuştu.