En çok mevduat faiz kazanabileceğiniz hesap türleri ile yüksek düzeylerde kazanç sağlayabilmek mümkün olmaktadır. Genel olarak şu anda günlük kazandıran hesap türleri tercih edilmektedir. Kişiler düzenli bir şekilde günlük olarak hesaplarına para aktarımı sağlarlar ve istedikleri zaman ise bunu çekebilirler. Günlük kazandıran hesap kapsamında her günün sonunda paranız değer kazanır ve aynı zamanda katlanmaya devam eder. Peki, günlük kazandıran hesap nasıl aktif hale getirilir. Öncelikle internet şubesine  giriş sağlamanız gerekmektedir ve buradan kendinize ait bir hesap açarak kazanç elde etmeye başlarsınız. Peki, günlük kazandıran hesap özellikleri nelerdir?

İnternet şubesi ve aynı zamanda işcep üzerinden hesap açma işlemleri gerçekleştirilir. Euro,  ve TL üzerinden para birikimleri gerçekleştirilmektedir. Kişiler istedikleri zaman para girişini ve aynı zamanda para çıkışını yapabilmektedir. Eğer hesaba para girişi sağlanacak ise o zaman internet şubesi ve aynı zamanda işcep üzerinden bu işlem gerçekleştirilir. Şubelerden para transferi ve aynı zamanda hesap açma gibi işlemler gerçekleştirilemez. Şubeye gidildiğinde sadece hesap özeti cüzdan yazdırma hesap bilgileri hesap kapama gibi işlemler yapılmaktadır. Eğer kişi tarafından talimat verilmez ise günlük kazandıran hesap düzenli bir şekilde yenilenir

Hoş geldin Faizi Nedir?

Hoşgeldin faizinin bir diğer ismi de tanışma faizi olarak bilinmektedir. Bankalar yeni gelen müşterilere avantaj sağlar ve bu avantajlar doğrultusunda ise hoşgeldin faizi verir. Müşterilerinin mevduat hesabına bu oran yansıtılır. Bankada mevcut halde bulunan müşterilerden daha yüksek düzeyde bir faiz oranı bulunmaktadır. Peki hoşgeldin faizi ne kadar sürer. Genel olarak hoşgeldin faizi 3 ay yani 90 gün sürmektedir. Bu süre içerisinde ise kişiler piyasa şartları doğrultusunda daha yüksek düzeylerde kazanç elde etmeye başlayabilir. Aynı zamanda kişiler paralarını istedikleri zaman çekebilirler. Peki, hoşgeldin faizi bitince ne olur?  İlk defa gelen kişilere hoşgeldin faiz tanımlanır ve bu tanımlanan süre dolarsa kişilere ekstra bir faiz oranları aktarılır. Bu sebebe bağlı olarak kişiler kazanç elde etmeye devam eder. 

Bankaların Hoş Geldin Faiz Oranları

Bireyler bankalara ilk defa üye olacaklar ise hoşgeldin faizi bu kişilere tanımlanmaktadır. Günümüzde pek çok banka bu faizi müşterilerine vermektedir. Biliyorsunuz ki vadeli mevduat hesabı birçok kişi tarafından tercih edilmekte ve yatırım aracı olarak kullanılmaktadır. Çünkü insanlar birikimleri olduğu zaman değerlendirmek istemekte ve bu sebeple de mevduat hesabını tercih etmektedir. Müşteriler ise bankaların sağladığı avantajlar doğrultusunda faiz oranlarının fazla kazandırdığı bir bankayı tercih etmektedir. Günümüzde birçok banka ise müşterilerine çoğaltmak için ilk kez hesap açan kişilere hoşgeldin faizi vermektedir. Buradaki amaç müşterilere avantaj sağlamak ve aynı zamanda müşterilerini artış göstermesini sağlamaktır. Her bankanın standart bir faiz oranı mevcuttur fakat hoşgeldin faizi bu durumdan biraz farklı olmaktadır ve yüksek düzeydedir. Döviz Euro ve aynı zamanda dolar hesaplarına hoşgeldin faizi tanımlanmaktadır.

 Peki hoşgeldin faizi ne kadar süre geçerli? Yeni gelen müşterilere bankalar bazı kampanyalar sunar ve bu kampanyadan bir tanesi ise hoşgeldin faizi dir. Bankaya ilk defa gelen kişilere bu kampanya sunulur ancak hoşgeldin faizi sadece uzun vadede kazançlı olmaz ve kısa vadede kazançlı olarak görülmektedir. Hoş geldin faizi oranları ise bankaya göre değişiklik göstermektedir. Her bankanın farklı oranları mevcuttur.

E-Vadeli Hesap Nedir?

E vadeli hesap internet üzerinden açılabilen ve teknolojinin kolaylığı fırından bir tanesidir. İnternet üzerinden kısa bir süre içerisinde basit bir şekilde açılabilmektedir. İnternet bankacılığı şifreniz bulunuyor ise giriş yapmak için bu şifre ile giriş sağlayabilirsiniz. Ancak şifreniz bulunuyor ise internet sitesine giriş sağlamalı ve hemen ardından ise şifre al butonuna tıklayıp gerekli olan formu doldurduktan sonra şifrenizi alabilirsiniz. Eğer şifrenizi unuttuysanız bu defa da şifremi unuttum butonuna tıklayarak gerekli bilgileri doldurmanız ve daha sonra ise onaylamanız gerekmektedir. Eğer doğru bilgiler girerseniz kısa bir süre içerisinde mail adresinize veya cep telefonu numaranıza yeni şifreniz gönderilecektir. Şifrenizi girdikten sonra sayfaya yönlendirilirsiniz ve kısa bir süre içerisinde işlem yapabilirsiniz. Ayarlar sekmesine giriş sağladıktan sonra yeni hesap aç bölümü mevcuttur ve buraya tıklayarak vadeli hesap aç butonunu tıkladıktan sonra işlem yapabilmeniz mümkün olacaktır. Dakikalar içerisinde vadeli hesabı nasıl açılır ve siz de artık kullanmaya başlayabilirsiniz.

 Peki neden e vadeli hesabı tercih etmeliyiz? Günümüzde çok fazla e vadeli hesap tercih edilmektedir. Genellikle bankada çalışan kişiler ve aynı zamanda müşteriler rahat bir şekilde işlem yapabilmek için bu uygulamayı tercih etmektedir. Çünkü diğer türlü kişilerin bankaya gitmesi ve bu sebeple de uzun bir süre harcaması gerekmektedir. Ancak kişi eft yapar kira öder fatura yatırır ve bunun gibi pek çok işlemi kısa bir süre içerisinde gerçekleştirebilmektedir. Peki, e-vadeli hesap kullanırken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? E-vadeli hesap kullanıyorsanız dikkatli olmanız gerekmektedir ve ekranda bulunan yazıları detaylı bir şekilde mutlaka okumanız şarttır. Bunun yanı sıra internet bankacılığı kullanan kişilerin işlem yaparken dikkatli olması ve yanlış yapmaması gerekmektedir.

Vadeli Birikim Hesabı Nedir?

Vadeli birikim hesabı azami 10 yıl asgari ise 3 yıl vade kapsamında açılan 3 aylık ve aylık süreler kapsamında ise düzenli bir şekilde para yatırma imkanı sağlayan bir hesaptır. Yani kişiler bu uygulama sayesinde birikim yapabilirler ve belirli bir gelir elde edebilirler. Bu hesaba günlük olarak bile birikim yapmak için para gönderilebilir. Faiz oranlarında ise günlük olarak değişmeler meydana gelmektedir. Vadeli birikim hesabına ne zaman para yatırılır? Eğer bir kişinin vadeli birikim hesabı bulunuyor bize istediği zaman kısa bir süre içerisinde para yatırma işlemini gerçekleştirebilir. Bunun yan ısıra birikimlerini de istediği zaman çekebilir

Dönem Ödemeli Vadeli Hesap Nedir?

Bir sene olarak vadeli bir şekilde açılan ve kişiye düzenli bir şekilde gelir sağlayan; 6 ay 3 ay ve aynı zamanda bir ay gibi seçenekler ile faiz ödeme imkanı sağlayan bir mevduat hesabı dır. Eğer dönem ödemeli bir mevduat hesabınız bulunuyor ise ve faizler düşüyor ise bu durumdan  siz etkilenmezsiniz. 

Çok Para Birimli Mevduat Hesabı Nedir?

Çok para birimli mevduat hesabı genellikle 30 ve aynı zamanda 36 günlük vade kapsamında açılmaktadır. Kişiler sadece tek seferde değil aynı zamanda çok fazla döviz cinsi kapsamında yatırım yapma işlemini gerçekleştirir. Eğer mevduat hesabı çok para birimli ise; beklenmedik değişimleri aynı zamanda dalgalanmalara karşı mutlaka korunmalıdır. Çünkü zaman zaman dalgalanmalar meydana gelebilir ve bu durumda birikim yapan kişi olumsuz bir şekilde etkilenebilir. Bu sebepten dolayı da mutlaka bu değişimlere ve dalgalanmalara karşı korunmalıdır. Peki, çift para birimli mevduat hesabı nedir. Opsiyon sözleşmesi kapsamında bloke olmuş vadeli mevduatlara verilen bir isimdir.

Kaynak: https://www.hesappara.com/mevduat/ - Deniz Çaldıran