Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'i Dolmabahçe Ofisi'nde kabul etti. Basına kapalı gerçekleşen kabul yaklaşık 1 saat sürdü.

Görüşmenin ardından NATO Genel Sekreteri Stoltenberg açıklamalarda bulundu. Stoltenberg'in açıklamalarında öne çıkan noktalar şunlar:

"Bugünkü görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı tebrik ettim. Türkiye son derece önemli bir NATO müttefikidir.

İsveç, Finlandiya ve Türkiye arasındaki üçlü uzlaşıların altını çizmek istiyoruz. Bugün ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ortak mekanizmanın güçlü bir şekilde devam etmesi için anlaşıya vardık.

Son olarak buraya birkaç ay önce korkunç yıkıma neden olan depremin ardından dayanışma göstermek için buraya gelmiştim. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmemde kendisini yeniden seçilmesinden dolayı tebrik ettim. NATO'nun önümüzdeki ay yapılacak görüşmesine yönelik fikir işbirliğinde bulunduk.

Türkiye'nin meşru güvenlik endişelerini ele aldık. İsveç Türkiye'nin endişelerini gidermek için adım attı. İsveç taahhütlerini tamamlamıştır. 12 Haziran haftasında İsveç Türkiye ve NATO bir araya gelecek. NATO'ya üyelik İsveç'i daha güçlü yapacaktır ancak aynı zaman NATO'yu ve Türkiye'yi de daha güçlü yapacaktır."

Hakan Fidan, Yaşar Güler ve İbrahim Kalın da görüşmeye katıldı

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi'ndeki kabul, saat 14.20 civarında başladı ve yaklaşık bir saat sürdü. Görüşmeye Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni Kabine'yi dün akşam açıklamış ve Mevlüt Çavuşoğlu'nun ardından Hakan Fidan'ı Dışişleri Bakanı olarak atamıştı.

Kabulde Hakan Fidan'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve NATO yetkilileri de hazır bulundu.

Stoltenberg, dün gerçekleşen yemin törenine de katılmıştı.

İsveç'in NATO üyeliği gündemde

Stoltenberg, "İsveç'in üyeliği konusunda ilerleme kaydetmenin önemini her zaman vurguluyorum. İsveç'in NATO üyeliğini mümkün olan en hızlı şekilde nasıl sağlayabileceğimizi görüşmek için yakın zamanda Ankara'ya da gideceğim" ifadelerini kullanmıştı.

Editör: Çağrı Aktaş