Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bilişim Vadisi'nde 'Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni'ne katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Çoğu kendi imkanlarımızla yerli ve milli helikopterlerimizi, roket ve mühimmatlarımızı, eğitim uçaklarımızı, zırhlı araçlarımızı, gemilerimizi, torpidolarımızı hava savunma sistemlerimizi tasarladık, geliştirdik ve ürettik. Bazıları bu başarıları görmezden gelse de 20 yılda yapılanların ülkemiz için büyük bir gurur kaynağı olduğunu biliyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gebze Bilişim Vadisi'nde düzenlenen, 'Teknoloji ve Sanayinin Merkezi Kocaeli'ye Değer Katanlar Ödül Töreni'ne katıldı. Törende Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kocaeli Valisi Seddar Yavuz, belediye başkanları, milletvekilleri ve sanayiciler katıldı.

Ödül töreni öncesinde salonda bulunanlara seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan önemli açıklamalarda bulundu. Bilişim Vadisi'nden bahseden Erdoğan, "Bundan 3 yıl önce burayı açtığımızda buranın Türkiye'nin yarınlarını şekillendirecek üs olacağını ifade etmiştim. Bilişim Vadisi, yazılım, mobilite, elektronik, enerji, tasarım ve oyun gibi sektörlerde faaliyet gösteren firmaları ile Türkiye'nin köşe taşıdır. Ülkemizin en büyük teknoloji geliştirme bölgesi. Önümüzdeki dönemde vadimizin teknoloji ve inovasyon kapasitesini daha da arttıracağına inanıyorum" dedi.

Farklı alanlarda Kocaeli'nin gelişmesine katkı sunanları ödüllendirdiklerini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Kocaeli ile birlikte, Türk ekonomisine değer katarak, ödül almaya hak kazanan şirketleri ve girişimcileri kutluyorum. Gelecekte de Türkiye için hayal kuran ve bu hayalleri gerçeğe dönüştürmeye çalışan iş insanlarını her alanda desteklemeyi sürdüreceğiz" diye konuştu.

Asya merkezli üretim ağına alternatif adres arayışlarında Türkiye'nin isminin giderek daha fazla zikredildiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Başka ülkelerin yurt dışı pazarlarda bıraktığı boşluğu hamd olsun Türk ürünleri ve bizim firmalarımız dolduruyor. Dün malum Soçi'deydim. Döndüğümde akam televizyon ekranlarında Rusya'dan gelen kruvazör gemisinin Trabzon limanına yanaşmasını gördüm. İftihar ettim. Düşünün Trabzon limanına artık turistler işte kruvazör gemisiyle geliyor. Sanayisi, üretim kapasitesi, nitelikli iş gücü, 3 kıtayı birleştiren stratejik konumu, sağlık ve ulaşım altyapısıyla ülkemizin yıldızı giderek parlıyor. Küresel ölçekte gıda ve enerji krizinin konuşulduğu dönemde biz oldukça rahatız. İşbirliğini, barışı, diplomasiyi önceleyen dengeli politikamızla Rusya-Ukrayna savaşının olumsuz etkilerinden ülkemizi korumayı başardık. Tahıl koridorunun açılmasını sağlayarak, küresel sorunların çözümünde Türkiye'nin anahtar rolünü bir kez daha teyit ettik. Emtia fiyatlarındaki ani ve aşırı yükselişlerin olduğu piyasa dengesizliklerini yakından takip ediyoruz. Fahiş fiyat artışlarıyla enflasyon sebebiyle vatandaşımızın ve iş dünyamızın sırtına binen yükü hafifletecek pek çok adım attık, atmayı da sürdürüyoruz" şeklinde konuştu.