Olcay Şahan: "Beşiktaş ve Trabzon’daki gibi burada da kolej havası var" Olcay Şahan: "Beşiktaş ve Trabzon’daki gibi burada da kolej havası var"

A Grubu’nda Almanya ve B Grubu’nda İspanya aldıkları ikişer galibiyetle gruptan çıkmayı garantiledi. Polonya ve Macaristan gibi takımlar, iki mağlubiyet alırken en iyi grup üçüncüsü olma ihtimaline karşı son maçlarını kazanmak istiyor. Peki Türkiye EURO 2024 gruptan çıktı mı? Türkiye EURO 2024 son 16 turuna nasıl kalır? İşte, Türkiye’nin son 16 turu senaryoları…

TÜRKİYE EURO 2024 GRUPTAN NASIL ÇIKAR?

Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gruplarını ilk iki sırada tamamlayan takımlar doğrudan son 16 turuna kalmaya hak kazanacak. Türkiye, Portekiz karşılaşmasında 3-0 kaybetti. Türkiye'nin gruptan çıkma senaryosu, Çekya maçına göre değişiklik gösterecek.

Kazanma Durumu:

Türkiye, Çekya mücadelesini kazandığı takdirde doğrudan adını son 16 turuna yazdıracak.

Beraberlik Durumu:

Beraberlik durumunda, Ay-yıldızlılar puanını 4'e yükseltecek. Bu durumda, Portekiz'in Gürcistan'a kaybetmemesi durumunda Türkiye, grubu ikinci sırada tamamlayarak son 16 turuna kalacak.

Mağlubiyet Durumu:

Mağlubiyet durumunda ise Türkiye, en iyi grup üçüncüsü olmak için diğer gruplarda oynanan maçların sonuçlarını bekleyecek.

Çekya'ya mağlup olunması ve Gürcistan'ın da Portekiz maçında puan kaybetmesi durumunda Türkiye, en iyi üçüncülük hesaplarına girecek. Eğer Çekya ve Gürcistan son maçlarını kazanırsa, A Milli Futbol Takımı grubunu sonuncu bitirerek turnuvaya veda edecek.

PUAN EŞİTLİĞİNDE NE OLACAK?

EURO 2024’te gruplarda iki veya daha fazla takımın puan eşitliği durumunda, öncelikle takımların kendi aralarında oynadıkları maçlardaki puanlarına bakılacak. Eşitliğin devam etmesi durumunda şu kriterler sırasıyla uygulanacak:

  1. Kendi aralarında oynanan maçlardaki gol farkı
  2. Kendi aralarında oynanan maçlardaki atılan gol sayısı
  3. Gruptaki genel gol farkı
  4. Gruptaki atılan gol sayısı
  5. Deplasman golü sayısı
  6. Gruptaki deplasman golü sayısı

Bu kriterlere göre, puan eşitliği durumunda hangi takımın üst sıralara çıkacağı belirlenecek.

Anlık olarak muhtemel rakiplerimiz ise şöyle:

Fransa 35.8%

Hollanda 23.0%

İspanya 12.5%

İngiltere 11.2%

Elenme 8.5%

Avusturya 5.1%

Slovenya 2.1%

Danimarka 1.8%

Kaynak: 61saat haber servisi

Editör: Tayyar Safa Sağdıç