Futbolda en çok tartışılan konulardan biri olan ofsayta teknoloji el koyuyor. Rusya'da yapılan 2018 Dünya Kupası'nda VAR'ın hayatımıza girmesinden sonra 2022 Katar Dünya Kupası'nda, 'Yarı Otomatik Ofsayt' sistemi kullanılmaya başlayacak.

Hakemlere uyarı gidecek

FIFA'dan yapılan açıklamada, 21 Kasım'da Katar'da başlayacak 2022 Dünya Kupası'nda 'Yarı Otomatik Ofsayt' teknolojisinin kullanılacağı belirtildi. Sistem, hakemlere ofsayt pozisyonunda otomatik uyarı gitmesini sağlıyor.

Yarı Otomatik Ofsayt sistemi nasıl çalışıyor?

Sistem, yapay zeka yardımıyla her oyuncunun iskeletinde 29’a kadar noktayı saniyede 50 kez gözleyecek. Diğer yandan sistem aynı anda topu da izleyecek. Ancak bunun için stadyum çatılarına 10-12 ekstra kamera monte edilecek.

Topun içine sensör koyulacak

Adidas'ın 2022 Dünya Kupası için hazırladığı Al Rihla ismi verilen topun içine de sensörler koyulacak. Topun ortasına yerleştirilmiş olan bu sensör, video operasyon odasına saniyede 500 kez veri göndererek, vuruş noktasının çok hassas bir şekilde algılanmasını sağlayacak.

VAR onayı gerekiyor

Yeni teknolojiyle hücum oyuncusunun ayağından top çıktığında VAR'da bulunan hakeme ofsayt uyarısı gidecek. VAR, sahadaki hakemleri bilgilendirmeden önce pozisyonu kontrol edecek. Karar onaylanırsa, sahadaki hakemlere bilgi verilecek. Bu da VAR'da ofsayt için bekleme süresinin çok daha az olmasını sağlayacak.

Ekrana yansıtılacak!

Karar onaylandıktan sonra verilerden oluşturulan 3 boyutlu grafik, animasyon haline getirilecek. Hem televizyondan hem stadyum ekranından verilen görüntü ile seyircilerin bilgilendirilmesi sağlanacak.

Sistem başarılı olunca karar alındı

Sistem ilk kez FIFA’nın himayesinde düzenlenen ve Asya ile Afrika’dan 12 Arap ülkesinin katılımı ile Katar’da yapılan FIFA Arap Kupası'nda denenmiş ve başarılı bulunmuştu.

Dünya Kupası'na kadar testler sürecek

Yeni teknolojinin futbol dünyasında kullanılabilmesini sağlamak için testler Dünya Kupası'na kadar sürecek. Yarı Otomatik Ofsayt teknolojisinin kurulumu ve bağlantılı top teknolojisi ile ilgili tüm detaylar, 4 ve 5 Temmuz tarihlerinde Doha'da düzenlenecek toplantıda Dünya kupası'na katılan takımlara verilecek ve kamuoyu ile paylaşılacak.

Infantino: "Gurur duyuyoruz"

FIFA Başkanı Giannı Infantino, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "2018 FIFA Dünya Kupası'nda FIFA, dünyanın en büyük sahnesinde VAR teknolojisini kullanmak için cesur bir adım attı ve bunun tartışılmaz bir başarı olduğu kanıtlandı. Yarı Otomatik Ofsayt teknolojisi, dünya çapında uygulanan VAR sistemlerinin bir evrimidir. FIFA bu çalışmadan gurur duymaktadır. FIFA, futbol oyununu her düzeyde geliştirmek için teknolojiden yararlanmaya kararlıdır" dedi.

Trabzonspor - Kopenhag maçının hakemi açıklandı! Trabzonspor - Kopenhag maçının hakemi açıklandı!

Collina: "Hakemler hâlâ kararlardan sorumlu"

FIFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina ise VAR'ın futbol üzerinde şimdiden çok olumlu bir etkisi olduğunu hatırlattı. Collina şunları söyledi: "VAR ile büyük hataların sayısı önemli ölçüde azaldı. Yarı Otomatik Ofsayt teknolojisinin bizi bir adım daha ileriye götürmesini bekliyoruz. Sistemin, hakemlerin doğru karar vermesine büyük destek olacağına eminiz. Bazılarınının buna 'robot hakem' dediğini biliyorum ama bu doğru değil. Hakemler ve yardımcıları oyun alanıyla ilgili kararlardan hala sorumlu olacak." Ajansspor